1. HABERLER

  2. Hükümetten büyük müjde! 15 yaşını tamamlayanın hesabına 7.852 TL yatacak! 
Hükümetten büyük müjde! 15 yaşını tamamlayanın hesabına 7.852 TL yatacak! 

Hükümetten büyük müjde! 15 yaşını tamamlayanın hesabına 7.852 TL yatacak! 

İŞKUR tarafından işsiz olan vatandaşlar kurs imkanı sağlanırken, ödemeler yapılıyor. Kurum tarafından sağlanan imkandan yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Koşulların sağlanması halinde kursa katılarak ödeme alınabiliyor. Günlük 49,08- 106,34 lira arası harçlık veriyor. İşte İŞKUR eğitim kursları hakkında detaylar...

A+A-

Milyonlarca iş arayana istihdam konusunda destek sağlayan İŞKUR'un mesleki eğitim kursları bulunuyor. Bu kurslara isteğe bağlı sigortalılar, sosyal yardım, engelli maaşı, dul ve yetim aylığı alanlar da katılabiliyor. İŞKUR tarafından kurslara katılım sağlayanlara ödemeler yapılıyor. Günlük 49,08- 106,34 lira arası harçlık veriyor. Aylık bin 276 ile 2 bin 764 lira ödeme alınabiliyor. İmkandan yararlanmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Konu hakkında gelişmeleri haberimizde derledik. İşte, İŞKUR mesleki kurslar için detaylar...

İstihdamı artırmak için seferber olan İŞKUR, mesleki eğitim kursları ile de iş sahibi olmayı kolaylaştırıyor.

İŞKUR'un düzenlediği kurslara katılan gençler, hem meslek sahibi oluyor hem de bu sürede cep harçlığı alıyor. Kurslara katılanlara günlük 49,08-106,34 lira arasında ödeme yapılıyor.

ÜNİVERSİTELİYE DE FIRSAT

Günlük ödeme, en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenen kurslarda 65,44 lira olarak belirlenirken, bu kurs eğer sanayi alanındaysa 106,34 lirayı buluyor.

Engelli ve eski hükümlülere yönelik kurslarda ise günlük ödeme istihdam garantisiz ise 49,08, istihdam garantili ise 65,44 lira olarak uygulanıyor.

Katılımcılar aylık (26 gün üzerinden) bin 276 ile 2 bin 764 lira, 160 günlük kurs süresince de 7 bin 852 ile 17 bin 14 lira arasında ödeme alabiliyor.

Kurslara katılanların iş kazası ve meslek hastalığı primleri ile Genel Sağlık Sigortası prim giderleri İŞKUR tarafından karşılanıyor. Şartları sağlayan yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de kurslara katılabiliyor.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar, isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da mesleki eğitim kurslarından yararlanabiliyor.

ARANAN ŞARTLAR

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaşını tamamlamış olmak,
  • Mesleğin gereklerine uygun olarak belirlenen özel şartlara sahip olmak,
  • Kurumca aynı meslekte düzenlenen kursu tamamlamamış olmak,
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
  • Emekli olmamak.

KURS ALANINA GÖRE GÜNLÜK ÖDEMELER:

En az yüzde 50 iş garantili kurslar

Sanayi sektöründe: 106,34 TL

Diğer sektörlerde: 65,44 TL

Engelli ve eski hükümlüler için kurslarİstihdam garantisiz: 49,08 TL

İstihdam garantili: 65,44 TL

.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.