1. HABERLER

  2. SGK açıkladı! Müjde geldi O Tarihten Önce Sigorta Girişi Olanlar, 8 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz!
SGK açıkladı! Müjde geldi O Tarihten Önce Sigorta Girişi Olanlar, 8 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz!

SGK açıkladı! Müjde geldi O Tarihten Önce Sigorta Girişi Olanlar, 8 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz!

Sigortalılık statüsü farketmeden, hemen hemen tüm yurttaşlar erken emekli olmanın hayalini kurmaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişiler, belirli kriterlere bağlı şekilde değerlendirilir ve buna göre emeklilik tarihi belirlenir.

A+A-

Sigortalılık statüsü farketmeden, hemen hemen tüm yurttaşlar erken emekli olmanın hayalini kurmaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişiler, belirli kriterlere bağlı şekilde değerlendirilir ve buna göre emeklilik tarihi belirlenir.

Yoğun stres ve tempoda uzun senelerdir sürdürdüğünüz çalışma hayatınızda herkeste olduğu gibi sizin de doğal olarak en büyük arzunuz rahat ve yaşam kalitesi yüksek bir emeklilik hayatıdır. Eğer emekliliğiniz için şimdiden planlamalar yapıyorsanız, ne zaman emekli olacağınızı daha önce bilmediğinizde/hesaplamanızda fayda var. Bu anlamda 8 yıl daha erken emekli olma olanağı adeta yurttaşlara rüya gibi gelir. 8 YIL ERKEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?2000 ve 2008’de çıkan kanunlar bu kişilerin geriye dönük borçlanmasını ortadan kaldırdı.

Bu hakların geri alındığı Yargıtay kararları mevcut. Siz de bu yöntem ile hakkınızı arayabilirsiniz. Bu konu da yasal bir çalışmanın yapıldığı da gelen duyumlar arasında.4 Ekim 2000’den önce ‘bir gün dahi’ Bağ-Kur tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982’ye kadar tescilini geriye götürebilir. Yeter ki sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı ya da şirket ortaklığı olsun.Oda kaydı olanlar da sigortasını 22 Mart 1985’e kadar çekebilir.

4 Ekim 2000’den sonra Bağ-Kur tescili olanlar 2000 öncesi işletilemiyor.2000’den önce esnaf olduğu halde, 4 Ekim 2000’e kadar Bağ-Kur’a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigorta hak ve yükümlülüğü, 4 Ekim 2000’den itibaren başlatılıyor.1 Ekim 2008’den önce Bağ-Kur tescili olanlar da 4 Ekim 2000’e kadarki sürede vergi mükellefi ya da odaya kayıtlı ise Bağ-Kur’unu geriye götürebilir.

Bağ-Kur’u silinmişse de aktif hale getirilebilir. Bu tarihlerde tescil yaptırmayanlar için ise son şans 1 Ekim 2008.Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konu hakkında yapmış olduğu açıklamada emeklilik yaşı gelen fakat 2000 senesinden önce Bağ-Kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasını istedi.Çok sayıda esnafın, önceden sağlanan geriye dönük borçlanma olanağından ekonomik problemleri sebebiyle faydalanamadığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:“Esnafın gözü kulağı, vergi ve oda kaydı göz önüne alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede. Emeklilik yaşı gelen fakat 2000 senesinden önce Bağ-Kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınsın.

”Şu ana kadar hiçbir Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf ve sanatkarlar, vergi ve oda kaydıyla 1 Ekim 2008’den başlamak koşuluyla sigortalı olabilir.Diğer bir deyişle bugün itibarıyla yaklaşık 8 yıl kazanması mümkün.Örneğin: 1 Mayıs 2005’te vergi mükellefi olarak kasaplığa başlayan ve vergi kaydı devam etmekte olan Enes Bey, bugüne dek Bağ-Kur kayıt ve tescil yaptırmadıysa, SGK’ya başvurduğunda 1 Ekim 2008’den itibaren sigortalı olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum