1. HABERLER

  2. Resmi Gazete'de yayınlandı Cumhurbaşkanı Kararı Milyonlarca Kişiye İndirimli emeklilik müjdesi! 29 000 lira yerine 9 000 lira ödenecek
Resmi Gazete'de yayınlandı Cumhurbaşkanı Kararı Milyonlarca Kişiye İndirimli emeklilik müjdesi! 29 000 lira yerine 9 000 lira ödenecek

Resmi Gazete'de yayınlandı Cumhurbaşkanı Kararı Milyonlarca Kişiye İndirimli emeklilik müjdesi! 29 000 lira yerine 9 000 lira ödenecek

Bir ay daha uzatılan yapılandırma, kredili emeklilik ile beraber indirimli emekli olmanın da yolunu açıyor. Geçmiş Bağ-Kur günleri çok daha ucuz şekilde ihya edilerek emekli olunuyor. 2 senelik prim 29 000 lira yerine 9 000 tl'ye ihya edilecek.

A+A-

Bir ay daha uzatılan yapılandırma, kredili emeklilik ile beraber indirimli emekli olmanın da yolunu açıyor. Geçmiş Bağ-Kur günleri çok daha ucuz şekilde ihya edilerek emekli olunuyor. 2 senelik prim 29 000 lira yerine 9 000 tl'ye ihya edilecek.

Resmi Gazete'de yer alan kararda 31 Ağustos'ta bitecek olan müracaat, bildirim ve beyan süreleri ile bu müracaat, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri birer ay uzatıldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hükümlerinden faydalanmak için öngörülen müracaat ve ilk taksit ödeme süreleri birer ay ötelenmişti.

Vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK), belediyelere ve alacakları yapılandırılan çok sayıda idareye müracaatlar, 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar yapılabilecek.

Bu çerçevede yapılandırma yasasından faydalanmak isteyenlerin 30 Eylül 2021 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar, ilgili vergi dairelerine müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Peki yapılandırma kapsamında erken emekli olmak isteyenler ne kadar ücret ödeyecek? İşte cevabı...

Ağustos'un 31'inde son eren fakat bir ay daha uzatılan yapılandırma yasası yurttaşları borçtan kurtarırken milyonlarca sigortalıya da emeklilik yolunu açıyor.

Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in ilgili yazısı şöyle; Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kamu bankalarıyla yapmış olduğu anlaşma gereği emeklilik koşullarını yerine getirmesine rağmen borcu olanlara verilen kredi büyük avantaj sağlıyor.

Kredi ile emekliliğin detaylarını bu köşede anlatmıştık. Bugün yapılandırmada yer alan başka bir emeklilik avantajlarının detaylarını vereceğiz. Yapılandırma ile geçmişten Bağ-Kur prim borcu olanlar çok hesaplı bir şekilde ihya yani bu günleri bir kez daha satın alma olanağına kavuşuyor.

GÜNCEL ÜCRETTEN DEĞİL

Geçmişte Bağ-Kur borcu olanların bu borçları silinmiş ve günleri de dondurulmuştu. Normal koşullarda bu günlerini ihya etmek isteyen yani tekrar emeklilik hesabında kullanmak isteyen bir sigortalı güncel minimum ücret üzerinden hesaplanan bir parayı ödemek mecburiyetinde kalıyordu.

Bugün için ayda bin 234 lira ödeniyor. Yeni düzenlemeye göre ihya edilecek primlerde borçlu olunan tarihteki tutarlar baz alınacak ve yalnızca enflasyon farkı ile güncelleme yapılacak. Böylece daha az ödemeyle dondurulan primler canlandırılabilecek. İhya ödemelerinde Yİ-ÜFE'de herhangi bir indirim uygulanmayacak.

RAKAM ÜÇTE BİRE İNİYOR

Örneği; Ocak 2009-Aralık 2010 arasındaki sigortası dondurulan Bağ-Kur'lunun ihya için 29 000 lira yerine 9 000 lira ödemesi yetecek. 2 senelik prim geri kazanılacak, 20 000 lira cepte kalacak.

Eğer bu primler yeterli olur yani tamamlaması gerekli olan prim miktarına ulaşırsa emeklilik de gerçekleşerek maaşı bağlanacak.

BANKADAN KREDİ VAR

İhya sonucu emeklilik olanağı olan bir sigortalı ödeyeceği parayı kredi olarak kamu bankalarından alabilecek. Bunun için evvela SGK'ya giderek ihya neticesinde emekli olacağına dair bir yazı isteyecek.

Bu yazı ile HalkBank, VakıfBank ya da Ziraat Bankası'na gidilecek ve kredi çekilecek. Kredi direk şekilde banka tarafından SGK'ya aktarılacak.
Emekli maaşı da kredi çekilen bankaya yatacak.

Çekilen kredinin taksitleri 36 ay vade ile emekli maaşından düşülerek ödenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.