1. HABERLER

  2. Emeklilikte yeni dönem başladı! Artık Çocuklar da emekli olabilecek! 10 yaş altı çocuklar...
Emeklilikte yeni dönem başladı! Artık Çocuklar da emekli olabilecek! 10 yaş altı çocuklar...

Emeklilikte yeni dönem başladı! Artık Çocuklar da emekli olabilecek! 10 yaş altı çocuklar...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Emeklilikte yeni dönem. Tamamlayıcı emeklilik sistemi artık 18 yaş altı çocuklara da açıldı. Üstelik devlet desteği yüzde 25 olarak uygulanıyor. 3 ayda 50 000 çocuk sisteme girdi. Yüzde 70’i 10 yaşın altında.

A+A-

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Emeklilikte yeni dönem. Tamamlayıcı emeklilik sistemi artık 18 yaş altı çocuklara da açıldı. Üstelik devlet desteği yüzde 25 olarak uygulanıyor. 3 ayda 50 000 çocuk sisteme girdi. Yüzde 70’i 10 yaşın altında.

Türkiye bundan 3 ay önce devrim niteliğinde bir yeniliği hayata geçirdi. Tamamlayıcı emeklilik olarak uygulanmaya başlanan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) artık 18 yaşın altındaki çocuklar için de devreye alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Reform Paketi'ni açıklarken müjdesini vermiş olduğu yenilik, bu şekilde hayata geçti. Şu anda anne ve babalar 18 yaş altındaki çocukları için BES'te hesap açabiliyor ve tasarruf yapabiliyor. Üstelik 100 lira gibi aylık küçük bir ödemeyle çok büyük birikimler elde edilebiliyor.

Burada devlet de çok büyük bir katkı yapıyor. Hiçbir yatırım aracında olmayan yüzde 25'lik devlet katkısı birikimlerin artmasını sağlıyor.
Yani her ay yatırdığınız 100 tl'ye 25 lira da devlet katkı yapıyor.Böylece birikim 125 lira oluyor.Bu birikim ayrıca değişik fonlarda nemalanarak çoğalıyor.

1 YAŞ ALTI SİSTEMDE

18 yaş altı BES rakamlarına baktığımızda enteresan sonuçlar görülüyor. Son 3 ayda anne ve babaların sisteme büyük ilgi gösterdiği rakamlara da yansımış durumda. Sistemin başladığı tarihten bu yana 23 aylık sürede 50 000 çocuk için hesap açıldı.

Bu çocuklar için yatırılan parayla fon büyüklüğünün 44 milyon TL'yi devlet katkısının da 3 000 000 TL'yi geçtiğini görüyoruz.
Böylece her çocuk için 3 ayda 900 lira dolayında para yatırıldığı anlaşılıyor.Çocuk başına aylık 300 liralık ödeme yapılmış oluyor.

10 Eylül itibarıyla açıklanan 18 yaş altına ilişkin EGM verilerine göre; 1 yaşın altına yönelik düzenlenen protokollerin oranı yüzde 7 dolayında gerçekleşirken, 10 yaşın altındaki çocuklar için düzenlenen protokol adetleri toplamının yüzde 70'ini oluşturuyor.

Fon büyüklüğü açısından bakıldığında ise 1 yaş altı çocukların fon büyüklüğü bu alandaki toplam tutarın yüzde 4'üne denk gelirken, 10 yaş altındaki çocukların fon büyüklüğü toplam fon büyüklüğün yüzde 54'ünü oluşturuyor. 

Yaşlara bakıldığında ise en yüksek sayı 16 yaşında görülüyor.Sektör temsilcileri sistemin giderek yaygınlaşacağını ve şu an için 56 yaş 10 yıl olarak uygulanmakta olan emeklilik şartının geri çekilmesiyle daha çok çocuğunu sisteme katılacağını belirtiyor.

3 AYDA BÜYÜK İLGİ

18 yaş altına BES 3 ayını doldurdu 
3 ayda 50 000 çocuk sisteme girdi
18 yaş altı fon büyüklüğü 44 milyon TL oldu 
Çocuklara devlet katkısı 3 000 000 lirayı aştı.

İKİNCİ EMEKLİLİK AVANTAJI

SADECE çocuklar değil büyükler için de BES ikinci emeklilik sunuyor.
Üstelik sosyal güvenlik kurumundaki emekliliği engellemeden ikinci bir maaş veya toplu paraya kavuşmak mümkün oluyor. Üstelik 56 yaş ve 10 yıl sistemde kalmak yetiyor.
İşte bir bakışta BES sistemi.

BEBEKLER SİSTEMDE

1 yaş altı protokol oranı yüzde 7 
1 yaş altı fon büyüklüğü oranı yüzde 4
10 yaş altı protokol oranı yüzde 70 
10 yaş altı fon büyüklüğü oranı yüzde 54.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Herhangi bir işyerinde çalışanlar

Kendi adına prim ödeyen vergi mükellefleri

Ev kadınları ve 18 yaşından küçük çocuklar

İŞSİZLER NASIL BAŞVURULUR?

45 yaş altı çalı-şanlar otomatik katılır diğer sigortalılar bir şirkete başvurur
İLK ödeme yapı-larak sistem başlatılır.

ŞARTLAR NELER?

Belli  peri-yotlarla prim ödemek

10 yıl sistemde kalmak

56 yaşını doldurmak.

HANGİ TEŞVİKLER VAR

Her katılımcıya yüzde 25 katılım payı

Otomatik katılımda 1000 TL ödeme

Emeklilik zamanında yüzde 5'lik katkı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, 18  yaş altındaki 50 000e yakın çocuğun Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil  olduğunu belirterek, "18 yaş altı çocuklarımız ve otomatik katılımdan gelen  destekle senenin sonunda sistemin toplam fon büyüklüğünün 200 milyar TL’ye  ulaşabileceğini öngörüyoruz." diye konuştu. 

Benli, Emeklilik  Gözetim Merkezi’nin 10 Eylül 2021'deki verilerine bakıldığında BES ve otomatik  katılımdaki toplam katılımcı sayısının 13 000 000a ulaştığını, yaklaşık 24 milyar  TL’lik devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğünün ise yaklaşık 190 milyar TL  olduğunu açıkladı. Sektördeki başarı grafiğinin gün geçtikçe daha yukarı taşındığına  dikkat çeken Benli, “Bireysel Emeklilik Sistemi’ne halkımızın teveccühü  gün geçtikçe katlanarak artıyor. Heyecanımız büyük. 18 yaş altı çocuklarımız ve  otomatik katılımdan gelen destekle senenin sonunda sistemin toplam fon büyüklüğünün  200 milyar TL’ye ulaşabileceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.