TEMSA'dan Kritik Konkordato Kararı

Dev otobüs şirketi TEMSA, geçici konkordato ilan ettiğini açıkladı.

TEMSA'dan Kritik Konkordato Kararı

Haciz işlemlerinden dolayı otobüs üreticisi dev şirket TEMSA'dan beklenmedik bir şekilde geçici konkordato kararı geldi. Dev şirket, borçlu olduğu bankaların borçları yeniden yapılandırmasını talep etti.

  Temsa'nın kritik konkardato ilanı açıklaması şöyle: 

TEMSA yeni gücü ile Avrupa ve Amerika'daki yapılanmasını tamamlayarak, büyüme vizyonu ile yoluna devam ederken bankalarının vadesi henüz gelmemIş canlı kredileri geri çağırarak başlattığı hacizler ve bunun devamında üretime parça ve hizmet sağlayan bazı yan sanayicilerimizin aksayan ödemeler gerekçesiyle başlattığı haciz istemi başvurulan kıymetli kamuoyunun malumudur. 

Şirketimiz yurt dışında büyük başarılara imza atılan bir dönemde gerçekleşen bu beklenmeyen hacizler neticesinde üretimi durdurmak mecburiyetinde kalmıştır. Bunun sonucunda yurt içinde ve yurt dışında alınan siparişleri ve taahhütleri yerine getirememe noktasına gelinmiştir. 50 yılda büyük emeklerle kurulan küresel bir Türk markası yeniden oluşturulmasının büyük emek ve zaman alacak güven kaybına uğraması kaçınılmazdır. 
TEMSA olarak uluslararası itibanmızın yanında başta çalısanlanma, Servislerimiz, bayilerimiz ve yan sanayimiz olmak üzere tüm ercosistemimize karşı önemli sorumluluklanma bulunmaktadır. Bu sorumluluğun getirdiği bilinçle şirkebmiz konkordatoya müracaat etmiş ve geçici konkordato almıştır. 

Bu vesile ile hala üretime başlayarak, tüm yan sanayi ve bayilerimizin de desteği ile satışlarımıza ve ihracatımıza hızla devam ederek markamm koruyarak, ürün geliştirmeye devam edebilecek ve en önemlisi kartlann yeniden dağıtıldığı elektrikli otobüs dünyasındaki yerimizi pekiştirebileceğiz. Tüm bunlar sayesinde daha önce ödemeye başladığımız borçlarımızı sağlıklı ve planlı bir şekilde ödeyerek bankalarmiza karşı sorumluluklarımızı da yerine getirme imkanına da kavuşmuş olacağız. 
Türkiye'nin TEMSA'sının sürdürülebilir bir dünya markası olarak yoluna devam edebilmesi için bankalarımızdan halen talebimiz, karşılıklı mutabakat ile TEMSA'nın borçlannın yeniden yapılandırılmasıdır. TEMSA gerek istihdam gerekse ihracatta Türkiye'nin gururu olacak, bayrağımız' tüm dünyada gururla dalgalandırmaya devam edecektir. Bu konudaki kararlılığımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz. 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 11:51
YORUM EKLE