Resmi Gazete'de Yayımlandı Çalışma Hayatında Yeni Dönem

Bugün yayımlanan Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanlığı kararı ile sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete'de Yayımlandı Çalışma Hayatında Yeni Dönem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'de önemli karara imza atıldı. Bu karar neticesinde farklı sebeplerle sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personellerin yeniden hizmete alınma şartlarında değişiklik yapıldı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN KARARIN DETAYLARI

Yayımlanan bu karara göre doğum, evlat edinme ve askerlik nedeninin yanı sıra memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az 6 ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan ve hizmet sözleşmesini fesheden personel hakkında düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre personelin pozisyonu saklı tutulacak ve istekleri halinda ayrıldıkları kurumlara yeniden hizmete alınacak.

Ancak bu kişilerin sözleşmelerinin feshi sebebiyle iş sonu tazminatı almamış olmaları ve belirtilen süreler içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldıkları kurumlara yazılı talepte bulunması gerekecek.

Bu düzenleme kapsamında doğum ya da 3 yaşını doldurmamış bir çocuğun eşle birlikte veya münferit olarak evlat edinilmesi veyahut sözleşmeli personel olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi nedenleriyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin veya evlat edinme nedeniyle kullanılan iznin bitiminden itibaren en geç 2 yıl; memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az 6 ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi nedeniyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin eşinin görev süresi bitiminden, askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin terhis tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldıkları kurumlara yazılı olarak başvurmaları gerekmektedir.

Kurumlar yazılı talepleri en geç 30 gün içinde sonuçlandırarak, söz konusu kişileri istihdam edecek.

İşte Resmi Gazete;

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 12:51
YORUM EKLE