KKTC'de hangisi yoktur.?

KKTC'de hangisi yoktur.?

KKTC'de hangisi yoktur.?

Soru: KKTC'de hangisi yoktur.?

A) Başbakanlık

B) Valilik

C) Kaymakamlık

D) Muhtarlık

Cevap: B Valilik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti , idari olarak altı ilçeye bölünmüştür. İlçeler devletin en üst düzeydeki idari birimidir. Bu ilçeler ise iki bucağa bölünmüşlerdir. 

Onun ilçe, ulusal yönetimin yerel temsilcisi statüsünde kaymakammıştır . Kaymakam, merkezi yönetimle yüklenim ve ilçesindeki işler merkezi yönetimindir. Kaymakamlıklar, İçişleri Bakanlığına bağlıdır ziyaretinde Kaymakamlar atamayla iş Başına gelmektedir. Kaymakama ek olarak ilçede bir kaymakam yardımcısı ve idari personel bulundu. Kaymakamlığın yanı sıra ilçe yönetimini başka unsurlar değil "İlçe Koordinasyon Kurulu" ve "İlçe Emniyet Kurulu" adı verilen kuruluşlardır.

İlçeler milletvekilliği seçimlerinde seçim bölgesi statüsündedir, milletvekilleri ilçe bazında seçilmektedir. Bu sistem bölgeciliğe yol açtığı ve olumsuz bir etkiye sahip olduğu değildir.

Güzelyurt ve İskele ilçeleri 1998 yılında yapılan bir düzenlemeyle oluşturulmuştur. Bu yazı güzelyurt ilçesi Lefkoşa'ya, İskele ilçesi Mağusa'ya bağlıydı. Bu çevreler Mehmetçik ve Lefke 'den de ilçe olacaklardır. 27 Aralık 2016 tarihinde Cumhuriyet Meclisi'nin oybirliğiyle kurtuluşuna karara göre Lefke İlçesi Güzelyurt'tan ayrılıp altıncı ilçe olarak kurulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 22:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zübeyde Kileci
Zübeyde Kileci - 2 yıl Önce

BAŞBAKANLIK