HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. HES ne demek? HES'in açılımı 'Hayat Eve Sığar'. Hayat eve Sığar uygulaması bugün itibariyle kullanıma açıldı. Peki HES kodu nedir ve nasıl kullanılır? İşte HES kodu açıklaması...

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. HES Kodunun amacı sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat amaçlıdır. 
65 yaş üstüne seyahat izni... 29 bin 527 başvuru olup onaylandı, refakatçılar ile beraber 62 bin 949 kişiye izin verildi.

HES KODUNU NASIL ALIRIZ?

HES Kodu Hayat Eve Sığar uygulamasından yada SMS yöntemi ile alınabilir

1- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve  gün sayısı yazılır ve 2023'e SMS atılır. 
Örnek: HES 12345678901 1234 45 yazıp 2023'e gönder

2- HES uygulamasını indirip "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. Gün kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

HES (Hayat Eve Sığar) UYGULAMASINI İNDİR
Uygulama, her gün vatandaşlarımızı uyarmaya devam ediyor. 'ailem' bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarıyor. Bluetooth servisini açan uygulama kullanıcı sokakta gezerken pozitif biriyle temas ederse uygulama kullanıcıyı uyarıyor.

HES (Hayat Eve Sığar) UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLA


 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 12:48
YORUM EKLE