CHP'li Erdoğdu'dan TÜİK'e Sert Sözler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamlarının akla mantığa sığmadığını ve TÜİK'ten alışveriş yaptıkları marketlerin adını öğrenmek istediği açıklamasını yaptı.

CHP'li Erdoğdu'dan TÜİK'e Sert Sözler

Erdoğdu, yazılı açıklamasında, köprü geçiş ücretlerinin yüzde 133, ilacın yüzde 47,5, doğal gazın yüzde 22,6, sigaranın yüzde 44, elektiriğin yüzde 19, dolmuş ücretlerinin ise yüzde 16 arttığını söyledi. gıdad ise en çok tüketilen makarna ve fasulyede yüzde 20, ekmekte yüzde 15 arttığını belirtti. ayrıcca TÜİK'ten alışveriş yaptığı marketlerin listesini istedi.

Erdoğdu' açıklamasında '' Bütün bunları niye yapıyorlar, çünkü enflasyonun şu önemi var. Enflasyon herşeydern önce dar gelirlinin maaşını belirliyor. Yani, tüm ücretliler ile esnaf ve tacir de zammı buna göre ayarladığı için enflasyon bizim belirleyicimiz. IMF geldi, 'gelirinizden çok harcıyorsunuz' dedi. Bunu nereden anlıyoruz?. Çünkü cari açık çok fazla. Borç yükseldi, tasarruf lazım. IMF'de kapitalist bir kurum olduğuna göre kimin tasarruf etmesi gerekiyor?. Dar gelirlinin ve ücretlinin. Onun için ' enflasyonun altında maaş vereceksin ' diyor. Hükümet de bu şekilde düşük enflasyon açıklayarak milletin maaşını tırtıklıyor. Her ay yarım puan alsalar, yıllık 7,7 puan yapar. Yılda enflasyonu 10 puan düşük açıklarsalar ücretlini bir maaşını elinden alıyor demektir. Bir maaşı buharlaştırdı farkında bile değilsiniz demektir'' açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 21:29
YORUM EKLE