25 Kasım Neden ‘’Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’’ Olarak Tarihe Geçmiştir?

Takvimler 25 Kasım tarihine yaklaşırken kadına yönelik şiddetle mücadele eden dernek ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları da hız kazandı. Peki Neden 25 Kasım?

25 Kasım Neden ‘’Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’’ Olarak Tarihe Geçmiştir?

Takvimler 25 Kasım tarihine yaklaşırken kadına yönelik şiddetle mücadele eden dernek ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları da hız kazandı. Nedeni ise 25 Kasım’ın ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’’ olması.


Peki Neden 25 Kasım?


 ‘’Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’’ olan 25 Kasım tarihinin ardında Mirabel kardeşler olarak bilinen üç kız kardeşin hazin ölüm hikayeleri yatmaktadır.


Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan Patria, Minerva, Maria Mirabel kardeşler ülkeyi diktatörlük ile yöneten Rafael Trujillo yönetimine karşı verdikleri mücadele ile tanındılar. 


Baskıcı Trujillo rejimine boyun eğmeyen ve buldukları her fırsatta bu rejimin dayatmalarına karşı çıkan Mirabel kardeşler 1960 Haziran’ında Clandestina Hareketi’ni başlattılar.


Tüm ülkede yayılarak halktan büyük destek gören bu hareket Trujillo rejimine karşı bir tehdit olarak görülmeye başlandı. Mirabel Kardeşler’in mülklerine devlet tarafından el konuldu ve kardeşler defalarca kez hapse atıldılar. Ayrıca Trujillo yandaşları tarafından da birçok kez baskıya ve tehdide maruz kaldılar. 


Bunlara rağmen Mirabel Kardeşler mücadeleden asla vazgeçmediler. Eşleri de birçok yaptırıma maruz kalmalarına rağmen bu mücadelede Mirabel kardeşlerin yanında yer alarak onlara destek oldular.

Trujilokonuşmalarından birinde halka hitap ederken “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir.” ifadelerini kullanarak Mirabel kardeşleri açık açık hedef gösterdi. Bu konuşmanın ardından vatan haiini ilan edilen Mirabel Kardeşler’in üzerindeki baskı  giderek arttı.

Trujilo’nun konuşmasından tam 23 gün sonra 25 Kasım 1960’da 3 kız kardeş, hapishanede  kocalarını ziyaretten dönerken rejim yandaşlarının saldırısına uğradılar. Arabalarından zorla indirilen kardeşler önce tecavüze uğradı ardından sopalarla dövülerek öldürüldüler. Rejim yansaşları Mirabel Kardeşlerin cesetlerini uçuurmdan aşağı atarak kaza süsü verdiler. Ertesi gün bu olay manşetlere ‘’araba kazası’’ olarak yansıdı.

Bu olayın üzerine halk daha çok ayaklandı ve Mirabel kardeşlerin başlatmış olduğu isyan onların öldürülmesiyle daha da büyüdü. Trujilo rejimi ise bu isyanı bastırmakta etkili olamadı.


Mirabel kardeşlerin ölümünden 6 ay sonra Rafeal Trujillo bir suikast sonucu hayatını kaybetti ve yaklaşık 2 yıl sonra Dominik Cumhuriyeti’nde halk demokratik bir seçimle kendi hükümetini seçti.


1981’de toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü olarak ilan etti.


1999 yılında ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 10:48
YORUM EKLE