2020 Bekçi alımı ne zaman yapılacak? Bekçi alım şartları neler?

2020 Bekçi alımlarına yoğun talep gösteriliyor. Bekçi alımı ne zaman olacak? 2020 Bekçi alım şartları nelerdir? Emniyet Genel Müdürlüğü Bekçi sayısını 30 bine çıkaracak. Bekçi alımları için gerekli şartlar nelerdir?

2020 Bekçi alımı ne zaman yapılacak? Bekçi alım şartları neler?

Bekçi alımı Polis Akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirli tarihler arasında yapılıyor. 2020 Bekçi alımları içinde yoğun talep gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl 8 bin 242 bekçi alımı olmuştu.

BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN OLACAK?

2020 Bekçi alımı için resmi açıklanma gelmemesine rağmen 6. ve 7. aylarda yapılacağı söyleniyor.

BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?

Lise mezunu çarşı ve mahallde bekçisinin maaşı 4,527 TL, lisans mezunu ise 4,534 TL'dir. Bekçi maaşları diğer memurların maaşları ile aynıdır tek farklılık ise  öğrenim durumu ve medeni halidir.

2020 BEKÇİ ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

Bekçi alımı için gerekli şartlar ile ilgili maddeler ise şu şekilde yayınlandı;

MADDE 6 - (1) İllere göre alım yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi sayısı, şartları, başvuru yerleri, başvuru ve sınav tarihleri, istenecek belgeler ile gerek görülen diğer bilgiler başvurma süresinin bitiminden en az on beş gün önce Resmî Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde ve Başkanlığın resmi internet sitesinde ilan edilir.

MADDE 8 - (1) Adaylar;

a) T.C. kimlik numarasını,

b) Adli sicil ve arşiv kaydı olmadığı bilgisini,

c) 5 inci maddede belirtilen nitelikleri taşıdığı beyanını,

ç) Mezuniyet bilgisini,

d) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini,

e) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme bilgisini,

f) Emniyet teşkilatı şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak olanlardan şehit ve vazife malulü bilgisini, içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı yazılı veya Kurumca kabul edilen elektronik ortamda düzenlenen sınav başvuru formu ile başvuru yaparlar.

(2) Emniyet teşkilatı dışında şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak adaylar ise, ilgili kurum ya da valilik onaylı şehit veya malullük belgesini yazılı veya elektronik ortamda yaptığı başvurusuna ekler. Elektronik ortamda başvuru yapılmış işe bu adaylar müracaat kabul tarihleri içinde elden veya posta kodu yoluyla Müracaat Kabul Komisyonuna belgenin aslını teslim eder. Adaylar tarafından verilen bilgilerin doğrulmasının yapılamaması veya ilave bilgilere ihtiyaç duyulması halinde başvuru sahibinin ayrıca belge talep edilebilir. 

YORUM EKLE