1. HABERLER

  2. SGK

  3. SSK, Bağkur, memur herkesi ilgilendiriyor! SGK o paraları toplu olarak iade ediyor! İşte Ayrıntılar!
SSK, Bağkur, memur herkesi ilgilendiriyor! SGK o paraları toplu olarak iade ediyor! İşte Ayrıntılar!

SSK, Bağkur, memur herkesi ilgilendiriyor! SGK o paraları toplu olarak iade ediyor! İşte Ayrıntılar!

SGK'dan emeklilere, memurlara ve işçilere toplu para iadesi yapılıyor. Yıllarca emeklilik hayali kuranlar yaş ve prim koşulunı tamamlayarak hayallerine kavuşmak istiyor. Fakat hayat koşulları sebebiyle bazen hayal edilen emeklilik gerçekleşmeyebiliyor.

A+A-

Emekli olmak için emeklilik koşullarını yerine getiremeyen yurttaşlar ise prim ödemelerini geri almak istiyor. Bu durumdaki kişiler için SGK büyük kolaylık sağlıyor. Vatandaşlar isterlerse Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurarak prim iadesi isteyebiliyor. Peki kimler prim iadesini alabiliyor. Detaylar haberimizde…

Çalışma hayatına başlayan herkes özellikle bir müddet çalıştıktan sonra ne zaman emekli olacağını, emekli olduğu zaman ne kadar maaş alacağını merak ediyor. Fakat kimi zaman emeklilik hayali yarım kalabiliyor. Böyle durumlarla karşılaşan yurttaşlar ödemiş oldukları primi geri alıp alamayacaklarını merak ediyor. Sosyal güvenlik sistemine ödenen primler emekli olmaya ve maaş bağlanmasına yetmiyorsa, yaşlılık toptan ödemesi adı altında iade alınabiliyor. Ancak bunun için bazı koşulların sağlanmış olması gerekmektedir.

YAŞ ŞARTI

SGK’dan iki şekilde prim iadesi alınabiliyor. Bunlardan ilki yaşlılık toplu ödemesi. Burada ödeme alabilmek için yaş koşulunı yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Yaş koşulu bayanlar için 58, erkekler için ise 60. Bu yaş kriterini tamamlamış olmasına karşın emekli olamamış kişiler müracat etmeleri halinde ödemiş oldukları prim iadelerini alabiliyor. Burada SGK’nın dikkat ettiği nokta kişilerin belirli bir süre prim ödemiş olması ve yaşlarının ilerlemesi sebebi ile çalışma imkanın bulunmaması. Özetle bayanlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşının altında olanlara SGK tarafından prim ödemesi yapılmıyor.

SSK'lı olarak çalışanlar ile memurların işten ayrılması, Bağ-Kur'lu çalışanların da işyerini kapatması gerekmektedir. Bu koşullarda geçmişte adlarına yatan primleri toptan ödeme yolu ile alabiliyorlar.

ÜST SINIRI AŞAN PRİM ÖDEMELERİ

SGK’dan pirim iadesi almanın ikinci yolu ise tavan ücret iadesi biçiminde oluyor. Bu durumda kişinin birden çok işte çalışmış olması gerekmektedir. Örneğin iki işte çalışan kişi adına ödenen prim, SGK tavan prim tutarının üzerine çıkıyorsa kişi başvurarak fazla olan miktarın iadesini isteyebiliyor.

YAZILI BAŞVURU ŞART!

SGK’dan prim iadesi alabilmek için muhakkak yazılı olarak müracaat yapmış olmak gerekmektedir. Aksi durumda SGK kendi kendine prim iadesi yapmıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler