1. HABERLER

  2. SGK

  3. Son düzenlemelere göre sayı 45'e yükseldi! İşte erken emeklilik hakkı tanınan meslekler! 45 Mesleğe erken emeklilik
Son düzenlemelere göre sayı 45'e yükseldi! İşte erken emeklilik hakkı tanınan meslekler! 45 Mesleğe erken emeklilik

Son düzenlemelere göre sayı 45'e yükseldi! İşte erken emeklilik hakkı tanınan meslekler! 45 Mesleğe erken emeklilik

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi fiili hizmet süresi zammı veya bir başka adı ile yıpranma payı hakkı ile erken emekli olabiliyor. Daha Düne kadar 18 mesleğe bu hak tanınıyorken son yapılan düzenleme ile sağlık çalışanları, cezaevi görevlileri gibi

A+A-

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar fiili hizmet süresi zammı veya bir başka adı ile yıpranma hakkı ile erken emekli olabiliyor. Düne kadar 18 mesleğe bu hak tanınırken son yapılan düzenleme ile sağlık çalışanları, cezaevi görevlileri gibi yeni meslek dalları ilave edilerek, 45 işkoluna erken emeklilik imkânı tanındı. İşte Hürriyet yazarı Noyan Doğan'ın yazısı...

Bir süredir emeklilikte yaşa takılanları, erken emekliliği tartışıyoruz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çalışanların çoğunluğu biran önce emekli olmayı düşünüyor. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edilip, edilmemesi ise değişik bir konu. Peki, 43 yaşında emeklilik mümkün mü? Evet, mümkün; belli meslek dallarında çalışanlar için mümkün. Sosyal güvenlik sistemi tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara bu hakkı, yani erken emeklilik hakkını tanıyor. Nasıl mı? Anlatayım.

Kanunda fiili hizmet süresi zammı olarak geçen, kamuoyunda ise ‘yıpranma hakkı’ olarak bilinen uygulama; çimento piyasasında çalışandan tutun da cam ve madencilik alanında çalışanlara kadar pek çok mesleği kapsıyor. Daha açık şöyle anlatayım; ağır ve riskli işlerde çalışanların diğer çalışanlara göre daha erken emeklilik hakkı bulunuyor.

Fiili hizmet süresi zammı da bu meslek dallarıe uygulanıyor. Bu kapsamda belli meslek dallarında çalışanlar her bir yıl için emekliliklerine 60 veya 90 gün, kimi meslek dallarında ise 180 gün fazladan süre kazanıyor. Emeklilik için fazladan kazanılan günlere, fiili hizmet süresi zammı veya yıpranma hakkı deniyor. Bu haktan da hem sosyal sigortalı çalışan işçiler hem de emekli sandığı kapsamında çalışan memurlar faydalanabiliyor.

Son senelerde bu alanda pek çok düzenleme yapıldı fakat birkaç ay önce yapılan son düzenleme ile düne kadar yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısı 18 iken, bu sayı 45’e yükseltildi ve ağız-diş radyoloji uzmanları, röntgen teknisyenleri, infaz memuru, ceza infaz kurumu müdürü, ihtiyat pilotları da yıpranma hakkı tanınan meslek dallarıe eklendi. Bu kapsamda yeni düzenleme ile yıpranma hakkı tanınan yeni meslek dallarında çalışanlar için fiili hizmet süresi zammı 2017’nin Ağustos ayından sonraki çalışmaları için uygulaması yapılacak.

43’ÜNDE EMEKLİLİK

Fiili hizmet süresi zammının nasıl uygulandığına gelince; normal çalışma süresi olan 360 günün üzerine çalışmakta olduğu riskli sektöre ve yasanın bu sektörde tanıdığı artı süreye göre fazladan hizmet süresi ekleniyor. Örneğin, cıva üretiminde çalışan bir işçinin fiili hizmet zammı 90 gün; bu işte 12 ay çalışıldığında 15 ay çalışmış sayılıyor ve hem prim gün sayısı artıyor hem de erken emekli olma imkanını elde ediyor. Bir başka anlatımla, normal koşullarda 360 gün çalışılması gerekirken, cıva üretiminde çalışanlar bir yıl içinde 450 gün çalışmış sayılıyor.

Madenlerde çalışanlar için bu süre daha fazla 180 gün, yani 6 ay. Yeraltı madenlerinde çalışan bir işçi 360 gün çalışmakta olduğunda fiili hizmet süresi zammı uygulandığında 540 gün çalışmış sayılıyor; bu da emekliliğe ciddi katkı sunuyor.

En yüksek yıpranma hakkı da madenlerden çalışanlara tanınıyor. Yapılan düzenlemeler ile yeraltı madenlerinden çalışan işçilerin emeklilik yaşı 50’ye çekilirken, hafta tatilleri, izin süreleri de fiili hizmet süresine eklenince emeklilik yaşı daha da iniyor.

ŞARTLAR NELER?

55555555.jpgTabii, yıpranma hakkından yararlanmanın belli koşulları var. Birincisi, süre sınırı; bu da 5 yıl. Riskli ve tehlikeli işlerde çalışanlar yıpranma hakkından faydalanmak için ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar alabilecekleri fiili hizmet süresi zammı 5 seneden fazla olamıyor. Silahlı kuvvetler, emniyet mensupları ve MİT mensupları için bu süre 8 yıla kadar çıkıyor.

Yıpranma hakkından faydalanmak için madenlerde yeraltında çalışan işçilerin 1.800 gün, diğer riskli sektörlerde çalışanların ise 3.600 gün fiili hizmet süresi zammı kapsamında çalışmış olmaları şart. Şartlardan birisi de yıpranma hakkına giren meslek dallarındaki işlerde çalışmak gerekmektedir. Sadece o sektörde çalışmak yetmiyor, bilfiil o işi yapmak gerekmektedir. Madencilikten örnek verecek olursak, yeraltında çalışılması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler