1. HABERLER

  2. SGK

  3. Son Dakika SGK'dan Müjde Geldi! Milyonlarca Vatandaşa 4.000 TL Para Ödenecek! İşte Tüm Detaylar...
Son Dakika SGK'dan Müjde Geldi! Milyonlarca Vatandaşa 4.000 TL Para Ödenecek! İşte Tüm Detaylar...

Son Dakika SGK'dan Müjde Geldi! Milyonlarca Vatandaşa 4.000 TL Para Ödenecek! İşte Tüm Detaylar...

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) doğum veya askerlik borçlanması yapanlar, artıkvödeme yaptıkları paranın en az yüzde 15'ini ödeme indirimi yoluyla geri alabilme hakkına sahip.

A+A-

SGK o parayı anında ödüyor. Milyonlarca için geçerli, 4000 TL hesaplarda olacak. Tek tek sıralandı. SGK paraların bir kısmını iade ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) askerlik ya da doğum borçlanması yapanlar, ödedikleri paranın en az yüzde 15'ini vergi indirimi yolu ile geri alabilirler. Borçlanmanın çalışırken yapılması maliyeti azaltıyor. Örneğin 27 000 475 TL ödeyen kişi 4 bin 121 lirayı geri alıyor. Doğum borçlanmasını bugün ödemek yerine emeklilik tarihine yakın ödemek arasında bir avantaj söz konusu mu? Doğum borçlanması en geç şu zaman yapılmalı gibi yasal bir durum var mıdır?

ASGARİ ÜCRETE ENDEKSLİ

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yapılan doğum ve askerlik borçlanması gibi hizmet borçlanmalarında (Emekli Sandığı iştirakçileri hariç) ödenen primler minimum ücrete endekslidir. Minimum ücret artışının enflasyonun altında kaldığı ya da enflasyona yakın olduğu senelerde borçlanma yapmak avantaj sağlayabilir. Borçlanmalar brüt minimum ücret ile bunun 7.5 katı arasında sigortalının kendisince belirlenen tutarın yüzde 32'si oranında prim ödeyerek yapılır.

1 ÇOCUK İÇİN 27 BİN 475 LİRA ÖDENİYOR

2021 yılı minimum ücret rakamına göre, bir günlük borçlanma primi 38.16 TL ile 286.20 TL arasında olabilir. Minimum ücret üzerinden bir çocuk için 2 senelik (720 gün) doğum borçlanması yapanların bu sene 27 000 475 TL ödemesi gerekir.

Borçlanmanın ne zaman yapılacağına dair bir sınırlama yok. Bugün de yapılabilir, emeklilik yaşını doldurmaya kısa süre kala da yapılabilir. Fakat, borçlanma için SGK'ya başvurulduğunda, tahakkuk eden primin bir ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

4 BİN 121 LİRA VERGİ İADESİ ALINIYOR

Ücret geliri elde edenler doğum ve askerlik borçlanması için ödedikleri primi, gelir vergisine esas kazançlarından indirebilirler. Örneğin 27 000 475 TL tutarındaki primin kazançlardan indirilmesiyle, en düşük vergi oranı (yüzde 15) uygulandığında dahi 4 bin 121 TL'si ödenecek vergiden mahsup edilir. Bir nevi 4 bin 121 TL tutarında vergi iadesi alınır.

EMEKLİ MAAŞI BAKIMINDAN ARADA FARK YOK

Emeklilik için eksik günlerin doğum borçlanması ya da isteğe bağlı sigorta primiyle tamamlanmasıyla fiilen çalışarak tamamlanması arasında emekli aylığı bakımından bir fark bulunmuyor. Fakat, yukarda anlattığım vergi indirimi avantajı dolayısı ile borçlanmanın fiilen çalışırken yapılması, borçlanma maliyetini azaltır.

Son 5 sene içerisinde askerlik ya da doğum borçlanması yapmış olduğu halde vergi indiriminden yararlanmamış olanlar, geriye dönük talepte bulunabilirler..

SGK sisteminde borçlanma yapan yurttaşlara ödediklerin prim üzerinden dolaylı iade yapılmaktadır. Buna örnek verilecek olursa doğum ya da askerlik borçlanması kapsamında 27.475 TL ödendiğini düşünelim.

SGK sisteminde borçlanma yapan yurttaşlara ödediklerin prim üzerinden dolaylı iade yapılmaktadır. Buna örnek verilecek olursa doğum ya da askerlik borçlanması kapsamında 27.475 TL ödendiğini düşünelim.

En düşük vergi oranı yüzde 15 olduğu düşünülürse 27.475 TL'lik primin kazançlardan indirilmesi ile 4.121 T'lik tutar vergiden mahsup edilir. Bu şekilde vergi iadesi alınmış olur..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.