1. HABERLER

  2. SGK

  3. Son dakika Meclisten EYT Müjdesi Geldi! 49 yaşında erken emekli olacaksınız! EYT ile ilgili son haberler ve Bakan Bilgin’in açıklamaları
Son dakika Meclisten EYT Müjdesi Geldi! 49 yaşında erken emekli olacaksınız! EYT ile ilgili son haberler ve Bakan Bilgin’in açıklamaları

Son dakika Meclisten EYT Müjdesi Geldi! 49 yaşında erken emekli olacaksınız! EYT ile ilgili son haberler ve Bakan Bilgin’in açıklamaları

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son gelişmeler dikkatle takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla birlikte hız kazanan EYT ile ilgili çalışma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gündeminde.

A+A-

Milyonlarca kişinin beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN Türk canlı yayınında gazeteci Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Peki, EYT çıkacak mı? EYT Meclis’e ne zaman gelecek? EYT nedir, kimleri kapsıyor? EYT ile ilgili son haberler ve Bakan Bilgin’in açıklamaları…

Milyonlarca kişinin beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kamuoyunun gündeminde yer almaya devam ediyor. Hükümet tarafının açıklamaları dikkatle takip edilirken EYT düzenlemesinin ne zaman çıkacağı da merak konusu oldu.

Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma yaptığı biliniyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN Türk canlı yayınında gazeteci Hakan Çelik'in EYT ile ilgili sorularını yanıtladı. Peki, EYT çıkacak mı? EYT Meclis’e ne zaman gelecek? EYT nedir, kimleri kapsıyor? EYT ile ilgili son haberler ve Bakan Bilgin’in açıklamaları…

Uzun süredir Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili hükümetin yol haritasının ne olacağı kamuoyunun gündeminde yer alıyor. EYT’de pek çok formül değerlendiriliyor. Daha önce kulislerde Almanyta ve Finlandiya formülleri üzerinde duruluyordu.

Hangi sistemin Türkiye’de kullanılacağı merak edilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da kapsamlı bir çalışma içinde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN Türk canlı yayınına katıldı. Gazeteci Hakan Çelik'in sorularını Bakan Bilgin EYT ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

EYT ÇIKACAK MI? EYT MECLİS’E NE ZAMAN GELECEK?

"Emeklilik meselesi 3 şarta bağlanmış. 1 prim gün sayısını tamamlama, 2 yıl, 3'cüsü yaş... Üçüncü şık sorun. Yaş şartını yerine getirmemiş olanlarla ilgili sorun. Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan sayısı ile emekli olacak insan sayısı arasında bir oran var.

Türkiye'de bu rakam 2'nin altına düştü. Düzenlemeler yapılırken bunlar dikkate alınmıştır. Emekliliğimizi planladığımız için bize haksızlık yapıldı diyorlar. Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel... Tüm bunları düzenleyecek düzenleme yapmak. İşçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Tüm çalışmaları ele alacağız. Önceliklerimizi sıraladım."

EYT'DE SON DURUM NE?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigorta prim gün sayısını dolduran Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için bir çalışma yapıyor. Maliyet odaklı çalışma sonrası öne çıkan düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olacak.

EYT ÇIKARSA EMEKLİLİK NASIL OLACAK?

Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenlemeler gelirse, 1999 tarihinden yani düzenlemenin yaşama geçirilmesinden evvelce işe giren EYT'li kadınlar 20, erkekler de 25 sene sigortalı olarak çalışma koşulu ile eş güdümlü 5 bin prim gün ödeme şartlarını yerine getirerek emekli olabilecekler. Çıkacak yasanın, 1 milyonu kamu çalışanı olmak üzere 6 milyon bireyi direk ilgilendirmesi bekleniyor. Çıkacak yasadan ilk faydalanması beklenenlerin kişi sayısı ise 700 bin civarında.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Maaş, emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerinde yüzde 20-25 oranında artış sağlaması beklenen 3600 ek gösterge düzenlemesi 2022 yılı bitmeden sonuçlanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Bununla beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için de bir çalışma yaptığı ifade edildi. Bu düzenlemenin de 2022 yılı bitmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasına gelmesi bekleniyor.

EYT NEDİR?

EYT sorunu, 8 Eylül 1999'da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu. Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58'e, erkeklerde 60'a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim ün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

EYT düzenlemesi, 8 Eylül 1999 tarihinden önceki sigorta koşullarını yerine getiren, prim günü kriterini ve ödemesini sağlayanların yaşa takılmaksınız emekli olması durumunu ifade ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.