1. HABERLER

  2. SGK

  3. Son Dakika Haberi Duyuruldu! 25 Yıl Evli Kalan bayanlara Müjde! 1500 TL Maaş bağlanacak! işte ayrıntılar
Son Dakika Haberi Duyuruldu! 25 Yıl Evli Kalan bayanlara Müjde! 1500 TL Maaş bağlanacak! işte ayrıntılar

Son Dakika Haberi Duyuruldu! 25 Yıl Evli Kalan bayanlara Müjde! 1500 TL Maaş bağlanacak! işte ayrıntılar

Ev işleriyle uğraşan ev hanımlarının emekli olabilmesinin yolu açıldı. Ev hanımları artık emekli olarak emekli maaşı alabilecek. Devlet ev hanımlarını unutmadı. Ev hanımlarına emeklilik müjdesi geldi. Ev hanımlarına 1500 lira maaş verilecek.

A+A-

Ev hanımlarının emekli yolu açıldı. Yıllardır merakla bekleniyor ve çok büyük mağduriyetlere sebep olmuştu. Çalışma hayatında yer alamayan ev hanımları, iş yerlerinde çalıştıklarından daha fazla ev işlerinde çalışıyorlar. Fakat bu çalışmalarına karşı herhangi bir emeklilik fırsatları bulunmuyordu. Devlet bu sorunu çözmek için devreye girdi ve ev hanımlarının emekli olması için gerekli düzenlemeler yapılmaya başladı. Çoğu vatandaş konudan halen daha habersiz fakat ev hanımları emeklilik olabilmesi için gerekli olan şartlar oluşturuldu. Bugün itibariyle emekli olan ev hanımları aylık bin 500 lira emekli maaşına sahip olabilecekler. Evli kalma süresine bağlı şekilde emekli olma yaşları değişebilecek. Peki ev hanımlarının emekli olması için ne kadar süre evli kalması gerekmektedir?

Kadınlara aylık bin 500 lira maaş ödenecek. 25 yıl evli kalarak sigortaya başvuran ve hanımlarına aylık bin 500 lira maaş verilecek. Kadınlara emeklilik haberini sizler için derledik.

25 Evli kalana emeklilik müjdesi,

Devlet evlilik müessesinin sürekliliğini sağlamak amacı ile evli kalan çiftlerin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması durumunda emeklilik yolu açıyor. Ev hanımlarına verilen bu emeklilik fırsatında aranan en büyük şartlar arasına herhangi bir sigortası bulunmaması ve evli olması koşulu aranıyor. 25 senelik evlilik süresinin ardından SGK'ya gidere emeklilik için gereken günleri borçlanma yapabiliyor. Bu borçlanmanın tamamlanmasının ardından emekli olmaya hak kazanan yurttaşlara emekli maaşları ödenmeye başlıyor.

Ev hanımları nasıl emekli olacak?

Emekli olmayı isteyen ev hanımları bağlı bulundukları ildeki SGK müdürlüğüne başvurarak evlerinde yapmış oldukları işlerinden dolayı isteğe bağlı sigorta olmak istediklerini beyan eden dilekçeyle başvuracaklar. Ödemeleri gerekli olan aylık emeklilik ve sağlık primleri 930 lira dolayında. Fakat üst limit emekli olmayı isteyen kişiye kalmış. 

Kadınlar ne kadar maaş alacak?

En düşük emeli maaşı artık 1500 lira, bu maaşın altında herhangi bir emekli maaşı bulunmuyor. Ödenen primlere göre emekli maaşları değişiyor. Emekli maaşının yüksek almak için son 3,5 yılı 4/a sigorta koluna geçirmeleri emekli olma yaşları ve prim ödeme gün sayılarının dışında emekli maaşlarını da etkilemektedir.

nuu-013.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.