1. HABERLER

  2. SGK

  3. Son Dakika Haberi: Büyük müjde Emekli Olma Yaşı Düşürüldü! Resmi Gazetede Yayınlandı işte detaylar...
Son Dakika Haberi: Büyük müjde Emekli Olma Yaşı Düşürüldü! Resmi Gazetede Yayınlandı işte detaylar...

Son Dakika Haberi: Büyük müjde Emekli Olma Yaşı Düşürüldü! Resmi Gazetede Yayınlandı işte detaylar...

SGK kapsamında son dönemde en merak edilen sorulardan biri emekli yaşı düşürüldü mü sorusu olmaktadır. Pekçok kişi bu alanda merak ettiği sorular hakkında sıkça araştırma yapmaya başladı.

A+A-

Erken emeklilik ülkemizde milyonlarca yurtdaşın hayali olduğu biliniyor. Bu alanda prim eksikliği olan kişilerise bu eksikliği kapatarak emekli olmak için çalışıyor. Prim borçları sebebi ile erken emekli olamayan kişiler için bazı koşulları yerine getirdikleri zaman erken emeklilik şansı kişiye verilmekte.

Bununla beraber erken emekli olan bazı meslek grupları bulunuyor. Bu meslek dalları ağır olduğu ve ileri yaşlarda yapılmadığı için erken emeklilik olanağı verilir. Su altında çalışan iş ve işçi grupları bu listenin ilk sırasında yer almakta. Emniyet ve mit mensupları da erken emeklilik hakkından yarar alabiliyor. Bununla beraber itfaiye ve maden işçileri erken emeklilik hakları bulunuyor. İleri yaşlarda bu meslek dallarıi yapamayacakları için bu emeklilik hakkı tanınır. Demir ve çelik işçileride bu meslek gruplarında yer alarak erken emeklilik hakkından yarar alabilir. Gazeteciler ve TSK görevlileri bu meslek grupları arasında yer alıp erken emeklilik yapabilir.

Bununla beraber son düzenlemelere göre emeklilik yaşına 3 ve 5 yıl arasında olan kişiler emeklilik hakkından yarar alabilir. Doğum durumundan dolayı emekli olmayan bayanlar isterse 3 çocuk sonrası erken emeklilik hakkından yarar alabilir. Fakat bu durumdan yarar almak için kişinin doğum öncesi süreçte SGK işçisi olarak çalışması gerekir.

Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Emekli yaşının kaç olacağı ve erken emeklilik daima merak edilen bir konudur. Bu noktada pek çok kişi merakla beklerken alınan son karara göre emeklilik yaşına 3 ile 5 yıl arası olan kişilere öncelik verilip erken emeklilik olanağı verilmekte. Kişinin çalışma hayatı ve nasıl başladığı konuları emeklilik durumunda değişiklik yapabilir.

3600 günden emeklilik hesaplaması yapılır. Yani kişinin toplamda 3600 günlük sigorta primi bulunması gerekir. Bu sayıyı tamamlayan her kişi erken Emekli olabilir. Ülkemizde emeklilik durumundan yarar almak için 3 temel kural bulunmaktadır.

Bunlardan ilki kişinin belirli bir yaşa sahip olması gerekir. Bazı meslek grupları dışında erken emeklilik durumunda kişinin belirli bir yaşa sahip olması gerekir. Bir diğer kural ise kişinin belli bir sayıya kadar sigorta primi ödenmiş olması gerekir. Eğer eksik sayı çıkar ise kişi Emekli primini beklemek zorundadır. Bu bilgiye e-devlet yardımıyla ulaşabilirsiniz. Son koşul ise kişinin sigortalı olarak başladığı zamanda itibaren belirli bir yıla sahip olması gerekir. Bunun sayesinde kısa bir süre içinde emekli olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum