1. HABERLER

  2. SGK

  3. SGK'lı, Bağ-Kur'lu, dul ve yetim milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! En düşüğü 5.750 TL...
SGK'lı, Bağ-Kur'lu, dul ve yetim milyonlarca kişiyi  ilgilendiriyor! En düşüğü 5.750 TL...

SGK'lı, Bağ-Kur'lu, dul ve yetim milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! En düşüğü 5.750 TL...

Bir iş görüşmesine gittim, ücreti ve sosyal hakları çok iyi düzeyde. Ancak işverenin 5 sene boyunca hamile kalmayacaksın taahhüdü var. Oldu da 4. Yılda ben hamile kaldım, bir yaptırım uygulayabilirler mi?

A+A-

Merhaba, işverenin bu yönde bir taahhüt veya söz alması kanunen uygun değildir. Bu anayasal bir suç bile sayılabilir. Gönül rahatlığı ile işe başlayabilir, böyle bir taahhüdü yok sayabilirsiniz. Kağıt imzalamanızı istiyorlarsa da imzalayabilirsiniz, onun da kanun hükmünde geçerliliği olmayacaktır.
Halı saha maçında ayağımı kırdım, elimde de bir proje vardı ve aksadı. İşveren beni tazminatsız kovabilir mi?

Merhaba, işveren sizi halı saha maçında sakatlandınız diye tazminatsız kovamaz fakat savunmanızı isteyebilir. Çünkü siz burda iş görme ödevinizi bilinçli olarak aksatmış bulunuyorsunuz. İş yasasına göre de iki sefer savunma alınır üçüncü kural ihlalinde tazminatsız çıkış yapılır. Sizin daha öncesinden savunmanız alınmadıysa ve ihtarname düzenlenmediyse çıkışınızı yapamaz.

Tabi tazminatınızı ödemek koşuluyla çıkışınızı daima yapabilirler.
Halı saha maçında ayağımı kırdım, elimde de bir proje vardı ve aksadı. İşveren beni tazminatsız kovabilir mi?

Merhaba, işveren sizi halı saha maçında sakatlandınız diye tazminatsız kovamaz fakat savunmanızı isteyebilir. Çünkü siz burda iş görme ödevinizi bilinçli olarak aksatmış bulunuyorsunuz. İş yasasına göre de iki sefer savunma alınır üçüncü kural ihlalinde tazminatsız çıkış yapılır. Sizin daha öncesinden savunmanız alınmadıysa ve ihtarname düzenlenmediyse çıkışınızı yapamaz. Tabi tazminatınızı ödemek koşuluyla çıkışınızı daima yapabilirler.

Ben aynı işyerinde 5 senedir aralıksız çalışmaktayım. İşveren bana hiç zam yapmadı, görüştüğümde ise asgari ücrete her sene zam yapılıyor diyor. Ben tazminatımı isteyerek ayrılabilir miyim?

Merhaba, bazı meslek mensuplarının asgari ücret tarifeleri vardır. Mesela mimar, mühendis ve şehir plancılarının odaları tarafından belirlenen en düşük asgari ücret 5750 TL’dir. Siz de bu statüde çalışan biriyseniz bunu ileri sürerek tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Ancak böyle bir iş kolunda çalışmıyorsanız zam yapılmadığı gerekçesiyle iş akdinizi haklı sebeple sonlandıramazsınız.

Merhaba, ben kurumdan yetim aylığı alıyordum. Geçtiğimiz ay bana tebligat geldi ve tüm aldığım aylıkların iadesi istendi. Kurum aylığı yanlışlıkla bağlamış. Burada benim bir hatam olmamasına rağmen toplu olarak isteniyor. Ne yapabilirim?

Merhaba, SGK’da buna yersiz ödenen aylıklar deniyor. Ne yazık ki yersiz ödenen aylıkları geri ödememe gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bu konu da yargıya taşınan davalarda da mahkeme sebepsiz zenginleşmeye yol açıyor diye kurum lehine karar veriyor. O sebeple paraları iade etmeniz gerekmektedir.

Selamlar, ben 2007 tarihinden bu yana bir şirkette çalışmaktayım. 2018 Yılında şirkete ortak oldum, bazı kişiler bana Bağkur’lu olmam gerektiğini söylüyor. Kuruma sordum kurum da Bağkur’lu olmalısınız diyor. Ben burda ne yapmalıyım?

Merhaba, bu yönde SGK çokça değişikliğe gittiğinden kafa karışıklıkları olmaktadır. Öyle ki kurumdaki personeller bile bu yönde tereddüt yaşıyor. En son yapılan değişiklikte 2011 öncesinde kendi şirketinde sigortalı olanların 4/a’lılığını iptal etti. Ancak değişiklikte yalnızca sizin durumunuza istisna getirildi. Önce 4/a sigortalısı olup sonradan şirkete ortak olanların durumları sabittir. Bunlarda herhangi bir değişiklik olmamıştır ve kesintiye uğrayıncaya kadar 4/a sigortalılıkları devam edebilir.

Sayın profesyonel, ben 2005 girişli ve 1980 doğumlu sigortalıyım. Benim durumumdaki bir kişinin ne zaman emeklilik planlaması yapması gerekir. Şimdiden mi başlamalıyım, yoksa son 5 yıl emekliliğimle ilgili planlar yapsam uygun olur mu?

Selamlar, sorunuzda güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ülkemizde genelde bu planlamalar son günlere bırakılır, tabi muhtemel bir sorunda da telafisini yıl kaybıyla ödersiniz. Aylığınızın yaşanılabilir bir düzeyde olmasını istiyorsanız primlerinizi şimdiden 10 000 lira ve üstünden bildirmeniz gerekecektir.

Primleriniz bu tutarlar üzerinden bildiriliyorsa 55 yaşında bir profesyoneldan destek alabilir veya kuruma giderek sorun olup olmadığını sorabilirsiniz. Genellikle emekliliğe 5 yıl kala problemlerin telafisi yapılabiliyor.

Merhaba, çocuk yardımı hiç artmıyor mu? 2016 senesinde ilk çocuğumu doğurduğumda da 300, 400, 600 TL diyorlardı hala 300, 400, 600 TL! Ülkede her şeye zam geliyor fakat bizim menfaatimize olan şeyler hep sabit kalıyor.

Merhaba, çocuk yardımı 2015 tarihinde başlayan bir uygulamaydı. Siyasiler bu uygulamayı ‘Çocuğun ilk altını devletten’ olarak tanıttı. Ancak yıllar içerisinde çocuğun çeyrek altını 800 TL oldu, ama bu miktar yine 300 TL’de kaldı. 6 Yıldır zam yapılmadı, yapılması da konuşulmuyor tartışılmıyor. Söylemlerinizde haklısınız, ne yazık ki çocuğumuzun ilk altını da enflasyona yenildi.
Merhaba, ben kurumsal bir firmada bölge sorumlusuyum. Bir akşam arkadaşlarımızla sahilde eğlenirken şirket arabasını markete gitmesi için arkadaşıma verdim. Arkadaşım da şirket aracıyla çevirmeye girmiş. Daha sonra o polis tutanağıyla şirkete SGK sigortasız işçi çalıştırmaktan ceza kesmiş. Tabi bu cezayı da benim ücretimden kesecekler. Bununla ilgili yapacak bir şeyimiz var mıdır

Merhaba, şirketiniz durumu sizin anlattığınız gibi kuruma dilekçe ile anlatabilir. Kişi başka bir işyerinde sigortalı ise orada çalışıyor diyebilirsiniz, öğrenci ise öğrenci belgesiyle bu kişi okuyor, acil bir durum olduğu için kullandırdık diyebilirsiniz. Kurum zaten böyle durumlarda ceza kesmiyor, denetmen kişinin gerçekten orada sigortasız çalıştığını tespit etmiş olmalıdır ceza için. Kişi ile şirketin bağlantısı yoksa iptal edilebilir, itirazınıza ret yanıtı gelirse dava yoluna gidebilirsiniz.

Merhaba, ben 10 yıldır tekstil fabrikasında çalışıyorum. Benim ücretim işe girdiğimden beri asgari ücret düzeyinde yatıyor, kalanını da elden alıyoruz. Elden aldığımıza dair imzalatılan kağıtlar da bizlerde var. Bu durumda ne yapmamız gerekir? Şikayet edersem kovarlar mı beni?

Merhaba, işletmeniz sizden SGK primlerinizi Devletten de vergi çalmaktadır. Bu yasadışı bir suçtur. Konuyla ilgili Alo170 hattını arayarak isimsiz şikayette bulunabilirsiniz. Geriye yönelik haklarınızı talep ediyorsanız dava açmanız gerekebilir. Sizin şikayet ettiğinizi işletmeniz öğrenirse sizi tazminatınızı ödeyerek işten çıkarabilirler. Tazminatsız sizi çıkarmaları mümkün değildir.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.