1. HABERLER

  2. SGK

  3. SGK'dan sondakika açıklaması şimdi geldi! Tek seferde 3.149 TL ödeme yapılıyor! Şart olmadan tüm ihtiyaç sahiplerine…
SGK'dan sondakika açıklaması şimdi geldi! Tek seferde 3.149 TL ödeme yapılıyor! Şart olmadan tüm ihtiyaç sahiplerine…

SGK'dan sondakika açıklaması şimdi geldi! Tek seferde 3.149 TL ödeme yapılıyor! Şart olmadan tüm ihtiyaç sahiplerine…

Tek seferde veriliyor! 3.149 TL ödeme yapılıyor! İhtiyaç sahibi kişilere SGK üzerinden bir sefer ödenme koşuluyla para veriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ödemeler yapılıyor...

A+A-

Tek seferde veriliyor! 3.149 TL ödeme yapılıyor! İhtiyaç sahibi kişilere SGK üzerinden bir sefer ödenme koşuluyla para veriliyor. Cenaze yardımı adı verilen ödenekte; sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine yardım yapılıyor. Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir.

3.149 TL ödeme yapılıyor! Tek seferde veriliyor! Şart olmadan tüm ihtiyaç sahiplerine devlet katkısı sürüyor. Cenaze yardımı ile acılı günlerinde ihtiyaç sahibi olan vatandaşları devlet yalnız bırakmıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defaya mahsus yapılan yardıma göre, ölen kişinin yakınları bu ödemeyi alabiliyor.

CENAZE YARDIMI NEDİR?

Cenaze ödeneği, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardımdır.

KİMLER CENAZE YARDIMI ALABİLİR?

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

Cenaze ödeneğinin sayılan kişilere ödenememesi ve sigortalının cenazesinin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması durumunda, onaylanan tarifeyi geçmemek üzere belgelere dayanan masraflar, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

CENAZE YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

-İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya

-Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya

-Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

CENAZE YARDIMI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir.

Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekir.

2021 yılında cenaze ödeneği 918 TL olarak ödeniyor. 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların cenaze ödeneği kişinin emekli aylığından az olmamak üzere (makam, temsil ve görev tazminatı gibi tazminatlar hariç) 2021 yılı için 3.149,94 TL'dir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler