1. HABERLER

  2. SGK

  3. SGK'dan Beş Milyon kişiye Erken Emeklilik Müjdesi Duyuruldu! Erken Emeklilik Şartları Belli Oldu! kimler Ne Zaman erken emekli olabilir...
SGK'dan Beş Milyon kişiye Erken Emeklilik Müjdesi Duyuruldu! Erken Emeklilik Şartları Belli Oldu! kimler Ne Zaman erken emekli olabilir...

SGK'dan Beş Milyon kişiye Erken Emeklilik Müjdesi Duyuruldu! Erken Emeklilik Şartları Belli Oldu! kimler Ne Zaman erken emekli olabilir...

Sosyal Güvenlik Kurumu emekliliği bekleyen 5 bin 000 kişiye müjdeli haberi verdi. Emeklilik için gerekli olan prim günlerini ve hizmet yılını dolduran vatandaşlar, erken emekli olmanın şartlarının neler olduğunu araştırıyor. Erken emeklilik yasası kimleri

A+A-

Emeklilik için gereken prim günlerini ve hizmet senesini dolduran yurttaşlar, erken emekli olmanın koşullarının neler olduğunu araştırıyor. Erken emeklilik yasası kimleri kapsıyor?

Bağ-kur ve SSK çalışanlarında geriye dönük prim

ödeme olanağı yok fakat bazı durumlar var ki toplu prim ödemesi yapılarak erken emekli olunabiliyor. Bu koşulların neler olduğunu SGK son dakika haber olarak duyurdu.

Emeklilik için prim gününü ve senesini tamamlamış ancak yaşa takılan 5 000 000 yurtdaşın gözü siyasetçi ve meclisten gelecek haberlerde. Hizmet senesini dolduran yurttaşlar bir an evvel ekmekli olmanın yollarını aramaktadır. Geriye dönük prim ödenmiyor ama bazı istisnai durumlar da toplu ödeme yapılabiliyor. SGK’nın 5510 sayılı kanunun 41.Maddesinde bu durum açıklanmıştır.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Belli bir müddet bir işte çalışıp hastalanan veya saklanan binlerce kişi var. Bu kişilerin emekli olabilmesi için yaşı beklemeleri gerekmiyor. 1800 gün prim ödemesi ve 10 yıl çalışmış olmaları ve %60 oranında engelli raporu olması ekmekli olmaları için yeterlidir. Bakıma muhtaç çocuğu olan annelerde erken emekli olabiliyor. Misal verirsek,1000 gün prim ödemiş bir anne 250 gün daha ilave edilip 1250 gün sayılıyor. 250 günlük süre yaşı da aşağıya çekiyor. Bu haktan Bağ-kur Emekli Sandığı ve SSK ya tabi anneleri kapsıyor.

Çocuğu Olan Anneye 6 Yıl Erken Emeklilik

Sigorta başlangıcından sonra doğan her çocuk için anneye 2 yıl erken emeklilik hakkı verilmekte. 3 çocuk için 6 yıl, 2750 prim gününü toplu ödeyip erken emekli olabiliyor. Erkekler ise askerde geçirdikleri dönemleri toplu ödeyip 1 yıl erken emekli oluyor.

Ağır İşlerde Çalışanlara da 5 Yıl Erken Emeklilik

Yıpratıcı ve ağır işlerde çalışan kamu personeli ve işçiler 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilip erken emekli olabiliyor. Mesela 20 yıl ağır işlerde çalışan bir şahıs 5 yıl daha ilave prim hakkına sahip olup 25 yıl üzerinden emekli olup yaşı da erkene çekiyor.

Prim Borçlanması Yapılabilecek Durumlar

Ücretsiz izne ayrılan devlet kamu personeliları, sigortalıyken tutuklanan ya da göz altına alınan kişilerin bu dönemde geçirdikleri süreler, doktorlar fahri asistanlık dönemlerini borçlanabilirler. Part-time ve ücretli öğretmenlik yapanlar eksik olan prim günlerini 30 güne tamamlayabilir.

Bu Tarihlerde Yaş Sınırı Yok

1 Nisan 1981 senesinde ise başlayan bayanlar 20 hizmet senesini ve 5000 prim gün sayısını tamamlamış ise yaşı beklemeden ekmekli olabiliyor.

Erkekler ise; 8 Eylül 1976 senesinde ise başlayıp 25 senesini ve 5000 os gününü tamamlamış ise emekli olabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler