1. HABERLER

  2. SGK

  3. SGK'dan 25 yıl evli kalana emeklilik hakkı verildiği açıklandı! Hiç sigorta girişi olmasa bile herkes emekli olabilecek!
SGK'dan 25 yıl evli kalana emeklilik hakkı verildiği açıklandı! Hiç sigorta girişi olmasa bile herkes emekli olabilecek!

SGK'dan 25 yıl evli kalana emeklilik hakkı verildiği açıklandı! Hiç sigorta girişi olmasa bile herkes emekli olabilecek!

Ev hanımları için gerçekleşmesi zor bir hayal olarak kabul edilen emeklilik için aranan belirli şartlar bulunuyor. Teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınlarına emeklilik hakkı. Genç yaşta evlenen ve çalışma fırsatı bulamayan vatandaşlar da fırsattan yararlanabilecek. Konu hakkındaki detayları haberimizde derledik...

A+A-

25 yıl evli kalana emeklilik müjdesi. Ev hanımları fırsattan yararlanabilecek. SGK müracaat koşullarını duyurdu. Ev hanımlarına sunulmakta olan emeklilik için belirlenen şartlar yurttaşlar tarafından araştırılıyor. Emeklilik tüm çalışanların en büyük hayalidir. Yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev bayanlarına emeklilik için şans verilecek. 25 yıl evli kalma şartının yanından pek çok değerlendirmede bulunuyor. Konu hakkında SGK'ya müracaat yapılması gerekecek. Değerlendirmenin ardından maaş bağlanıp bağlanmayacağı kararı verilecek. İşte, ev hanımlarına emeklilik için aranan şartlar...

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

Ev hanımları için emeklilik, gerçekleşmesi zor olan bir hayal olarak kabul ediliyordu. Emeklilik yaşlılık döneminde rahat etmek için nerdeyse bütün yurttaşların en büyük arzusu haline almaya başladı. Çalışma hayatını tamamlayan, prim gününü ve yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı emeklilik hakkını elde ederken; devletten çok büyük bir hamle geldi. Yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev bayanlarına emeklilik için şans verilecek.

Normal koşullarda; 2008 senesinden sonra çalışmaya başlayan bayanların emekliliği için 7.200 prim gününe sahip olması ve en az 20 yıl çalışma hayatına sürmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında, Çalışma hayatına katılmayan ya da emekli olacak süre kadar çalışamayan bayanların en önemli sosyal haklardan bir tanesi olan emeklilikten faydalanması söz konusu olmuyor. Ancak meclise sunulmakta olan yeni yasa tasarısıyla beraber; bayanların emeklilik prosedüründe değişiklikler meydana gelmeye başlayacak.

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler. Ancak emeklilik talebinde bulunacak ev hanımlarının yasa tasarısında belirtilen koşullara uygunluk göstermesi gerekmektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulmakta olan yasa tasarısı kapsamında ev hanımları çalışmasa dahi borçlanarak emekli olabilecek. Kadınların borçlanarak emekli olabilmesi için doğum borçlanması ve yurtdışında ikamet edilen ya da çalışan sürenin borçlanılması olarak belirlenmiştir.

Çalışmayan kadın, önceden hiç sigortası yapılmadığı ve sigorta primi ödenmediği için sigorta primlerini kendisi ödemesi gerekmektedir. Prim ödemelerinin her ay düzenli olarak SGK'ya ödenmesi, ödemeler tamamlandığında da emeklilik işlemlerinin yapılacağı kişiye hatırlatılır. Çalışmayan kadın, SGK prim borcunu ödeyerek emekli aylığını almaya başlar.

EV HANIMLARININ EMEKLİ OLABİLMESİ ŞARTLARI NELERDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması

Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvurduğu tarih boyunca herhangi bir kaydının olmaması

  • 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)
  • 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Malullük ve yaşlılık aylığı almamak
  • Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer almakta.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK DETAYLARI NELERDİR?

İsteğe bağlı sigortalılık koşulları arasında; mecburi sigortası olmama, bir ay içinde 30 günden az çalışma, 18 yaşını doldurmuş olma ve malullük ile yaşlılık aylığı almama gibi kriterler yer almaktadır. Belirlenen koşullara uygun olan kişilerin sigorta primlerini kendinin ödemesine izin verilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılık için müracaatlar kişiye en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezleri üstünden gerçekleştirilir. İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın taban ve tavan sınırları arasında kalan kısım üstünden belirlenir. Sigortalı tarafından prime esas kazancın yüzde 32'si ödenir. Bu yüzde 32'lik kısmın yüzde 20'si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi; yüzde 12'lik bölümü ise genel sağlık sigortası primidir.

İLGİLİ YASA TASARISININ KAPSAMI NEDİR?

Teklifin yasalaşması durumunda ev hanımları hiç çalışmasa dahi belirlenen koşullara uygun olması durumunda emekli olabilecekler:

Teklifin kapsamında belirlenen koşullardan ilki bayanların 1995 yılı ve öncesinde fotoğrafı nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifadeyle 25 yıl ve üstünde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.

Teklifin ikinci maddesi ise bayanların yaşı ile alakalıdır. Buna göre; ev hanımlarının 1970 yılı ve öncesinde doğması şarttır.

Kadınların bu haktan faydalanabilmesi için 50 yaşını doldurması istenir.

Emeklilik için müracaatta bulunacak kişilerin SGK ile bağının olmaması şarttır. Ev hanımları sigortalı şekilde SGK'ya bildirilmemiş olmalı ve herhangi bir iş yerinde çalışmamalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.