1. HABERLER

  2. SGK

  3. SGK SSK'lı, Bağkur'lu işçi işveren milyonları kişiyi ilgilendiriyor! Cumhurbaşkanı Kararı ile Son tarih 30 Eylül...
SGK SSK'lı, Bağkur'lu işçi işveren milyonları kişiyi ilgilendiriyor! Cumhurbaşkanı Kararı ile Son tarih 30 Eylül...

SGK SSK'lı, Bağkur'lu işçi işveren milyonları kişiyi ilgilendiriyor! Cumhurbaşkanı Kararı ile Son tarih 30 Eylül...

Milyonların beklediği haber geldi ve ertelendi. İşçi, işveren borcu olan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Alacakların yapılandırılması için yürürlükte bulunan 7326 sayılı yasanın son başvuru tarihi 31 Ağustos 2021 tarihinde bitiyordu.

A+A-

Kanun'dan faydalanmak için müracaat ve ilk taksit ödeme süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile bir ay uzatıldı. Buna karara göre, vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse en geç 1 Kasım 2021 Pazartesi yapmaları gerekmektedir. SGK'ya ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım 2021 Salı günü yapılacak. Bağkur ve Genel Sağlık Sigortası borçluları için başvuru koşulu bulunmuyor.
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı yazarımız Mert Nayır yazdı... 2020 ve sonrası yaşanan felaketler silsilesinin getirmiş olduğu ekonomik krizler kamu maliyesini de olumsuz yönde etkiledi.

Ülke genelinde kapanan işyerleri, borç ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi ve tüm yurttaşları etkileyen geçim sıkıntısı hali ile 2020 sonunda beklenen yapılandırma kanunu getirdi. 2020 Kasım ayında yürürlüğe giren 7256 sayılı yapılandırma yasanından pandeminin etkileri azalmadığından ve tam normale dönülemediğinden verim alınamadı. Hal böyle olunca yapılandırma için başvuru eden borçlular yine borcunu ödeyemedi. Hal böyle olunca borçlu durumundan kurtulamayan işveren ve vatandaşa 30.04.2021 dönemine kadar olan borçları bir kez daha yapılandırma olanağı sağlayacak 7326 sayılı kanunu devreye alındı.

7326 SAYILI KANUN TALEPLERİ KARŞILADI MI?

Çalışma Bakanının açıkladığı verilere göre 2 000 000 248 bin kişi yapılandırmaya başvuru etti. Toplamda 101 Milyar TL’lik borç yapılandırma kapsamına alındı.Yapılandırılan borçların ilk taksitinin son ödeme günü 1 Kasım 2021. Yapılandırmasını ödeyip ödemeyenlerin sayıları aralık ayında belli olacak.

7256 sayılı kanunda borç yapılandırmasına yine çok büyük bir talep olmuş fakat taksit ödemesini çok az bir kesim gerçekleştirmişti.
İşveren ve esnaflarla yapılan görüşmeler sonucunda ilgili yapılandırmanın talepleri karşılamayacağı görüşü hâkim. Kişiler en azından pandemi dönemine ilişkin borçların faizsiz bir biçimde en az 5 yıl ertelenmesini talep ediyor.

BAZI BORÇLAR İÇİN MÜRACAAT ŞARTI YOK!

Bağkur ve Genel Sağlık Sigortası borçluları için başvuru koşulu bulunmuyor. Bağkur borçlularının 2021 Nisan ayı ve öncesine ait dönemleri başvuru etmezlerse donduruluyor. Genel Sağlık Sigortalıların ise borçları başvuru edip etmediklerine bakılmaksızın taksitlendiriliyor.
İşveren prim borçları ve diğer alacaklılar için başvuru koşulu bulunuyor. İşverenler SGK sistemi üzerinden kolayca yapılandırma başvuruında bulunabiliyor, kişisel borçlarda ise e-Devlet sistemi üzerinden de başvurular açık tutuluyor.

SEL VE YANGIN BÖLGELERİNDEKİ BORÇLULAR İÇİN MÜCBİR SEBEP

Son aylarda Türkiye'de yaşanan afetler sebebiyle vergisel yükümlülükler açısından afetin yaşandığı yerleşim alanlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebep hali ilan edilmişti. Mücbir sebep hali olan yerlerdeki borçlular da 7326 sayılı Kanun'dan faydalanmak için müracaatlarını 30 Eylül 2021 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar yapabilecek.

Buna ek olarak, bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, 7256 ve 7326 sayılı yapılandırma kanunları kapsamında yapılandırılan borçların taksit ödeme sürelerinden, mücbir sebep halini gerektirir afetin vuku tarihi ile mücbir sebebin sona erdiği tarih aralığına rastlayanların ödeme süreleri de uzatıldı.

Sel ve yangından etkilenen yerlerdeki borçlular mücbir sebep haline rastlayan taksitlerini mücbir sebep hali bitince ödeyecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, sel afeti yaşanan, Düzce'nin Akçakoca, Rize'ye bağlı Güneysu, Çayeli, Ardeşen, Fındıklı, Kalkandere ve Pazar ilçeleri ile Rize merkeze bağlı Muradiye ve Salarha beldeleri, buralara komşu köyler, Artvin'e bağlı Arhavi ve Murgul ilçeleri, Kastamonu'ya bağlı Abana, Azdavay, Bozkurt, Çatalzeytin, Devrekani, İnebolu, Küre, Pınarbaşı ve Şenpazar ilçeleri, Sinop'a bağlı merkez, Ayancık, Türkeli, Gerze, Boyabat ve Erfelek ilçeleri, Bartın'ın Ulus ilçesinde 31 Aralık 2021'e kadar mücbir sebep hali ilan edilmişti.

Aynı zamanda yangın felaketi yaşanan Osmaniye'nin merkez ve Kadirli ilçeleri, Antalya'nın Akseki, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, Manavgat ve İbradı ilçeleri, Mersin'in Aydıncık ve Silifke ilçeleri, Adana'nın Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan ilçeleri ile Muğla'nın Bodrum, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Seydikemer, Kavaklıdere, Menteşe ve Yatağan ilçelerinde 1 Kasım 2021'e kadar mücbir sebep hali uygulaması yapılacak.

YAPILANDIRMA MÜRACAATINDA SON GÜN 30 EYLÜL!

Alacakların yapılandırılması için yürürlükte bulunan 7326 sayılı yasanın son başvuru tarihi 31 Ağustos 2021 tarihinde bitiyordu. Kanun'dan faydalanmak için müracaat ve ilk taksit ödeme süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile bir ay uzatıldı.

Buna karara göre, • Vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse en geç 1 Kasım 2021 Pazartesi yapmaları gerekmektedir.

• SGK'ya ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım 2021 Salı günü yapılacak.

Bu tarihe kadar yapılandırma için müracaatta bulunmayan kişilerin borçları ve faizleri katlanarak artmaya devam edecek. Yapılandırma müracaatında bir problem yaşanmaması için son güne bırakılmaması büyük önem arz ediyor, ancak son güne kalan müracaatlarda e-devlet sistemi üzerinden ya da posta ile talepte bulunulabilir.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.