1. HABERLER

  2. SGK

  3. Müthiş Son Dakika Haberi: SGK'dan 5 milyon kişiye erken emeklilik Müjdesi! İşte Detaylar...
Müthiş Son Dakika Haberi: SGK'dan 5 milyon kişiye erken emeklilik Müjdesi! İşte Detaylar...

Müthiş Son Dakika Haberi: SGK'dan 5 milyon kişiye erken emeklilik Müjdesi! İşte Detaylar...

SGK erken emeklilik son dakika haberleri binlerce yurttaş tarafından araştırılmakta. Emeklilik için prim gün sayısını ve çalışma senesini tamamlayanlar emeklilik sorgulaması yaparak erken emeklilik koşullarını merak ediyor. Peki erken emeklilik

A+A-

Peki erken emeklilik yasası ile kimler erken emekli olacak? SSK ve Bağ-Kur'lularda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme olanağı yok. Ancak bazı istisnalar var ki, toplu ödeme yapılarak daha erken emeklilik hakkı kazanılabiliyor.

Emekliliğine birkaç yıl kala, yasa sebebiyle daha yıl­larca beklemek mecburiyetinde olan 5 milyona yakın kişi var. Gözler hep Meclis'ten ve siyasilerden gelecek kararlarda. Yaşı bekleyenlerin hayali, bir an evvel emekli olmak. Yasalarımız, geçmiş senelerde çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı tanımıyor. Ancak bazı istisnalarla toplu ödeme yaparak bu günleri satın almak mümkün. Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 41. maddesi ile düzenlenmiş.

10 YIL İÇİNDE EMEKLİLİK

Bir işte bir süre çalıştıktan sonra hastalanan veya sakat kalan binlerce kişi var. Bu kişilerden yüzde 60 oranında işgücü kaybı olanlarla, devamlı başkası­nın bakımına muhtaç derecede malul olanlar, yaşı beklemeden erken emekli olabiliyor.

Bunun için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı şar­tı aranıyor. Başka birinin devamlı bakımı­na muhtaç derecede malul çocuğu bulunan anneler erken emekli olabiliyor. Örneğin, 2008’den sonra 1000 gün primi bulunan bir anne, 1250 gün prim ödemiş sayılıyor. 250 günlük süre yaştan düşülüyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na tabi olan anneler yararlanıyor.

ANNEYE 6 ASKERE 1 YIL

Kadınlar sigortadan sonra doğan 3 çocuk için borçlanarak 6 yıl yani 2760 gün prim kazanabiliyorlar. Eğer yaş ve yıl koşulları tamamsa 6 yıl beklemeden erken emekli olabiliyorlar. Erkekler ise sigortadan önceki askerliklerini borçlanarak işe giriş tarihlerini geri çekebiliyor ve bir yıl erken emekli olabiliyor. Ayrıca sigortadan sonraki askerliklerde borçlanılarak prim kazanılıyor.

5 YIL DAHA ERKEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı verilmekte. Böylece, prim sayısı artarken emeklilik yaşı öne çekilmiş oluyor. Örneğin, 20 yıl çalışan bir şahıs yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hak­kı elde edebiliyor. Çalışılan işin bu çerçevede değerlendirilip değerlendirilmediğini SGK’ya sorup öğrenmek gerekmektedir.

HANGİ SÜRELER BORÇLANILIR

Emekli Sandığı'na tabi çalışan memurların, bedava dağıttığı izin süreleri borçlanılabiliyor. 

Sigortalıyken herhangi bir suçtan tutuklanan ya da gözaltına alınanlardan, bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta ya da gözaltında geçen süreleri de borçlanılabiliyor. 

Grev ve lokavtta geçen süreleri de borçlanmak mümkün. N Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri borçlanılıyor.

Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler, bu süreleri borçlanarak 30 güne tamamlayabiliyor.

BU TARİHLERE DİKKAT

KADINLAR: İlk işe giriş tarihi 01.04.1981 öncesi olan bayanlar, emeklilik için beklemeleri gerekli olan yaş koşulu olmadığından eğer 5000 gün ödenmiş sigorta primleri var ise SSK'dan hemen emekli olabilirler. Emeklilik için 20 senelik sigortalılık süresi + 5000 gün koşullarına tabiler.

ERKEKLER:  İlk işe giriş tarihi 08.09.1976 tarihi ve öncesi olan erkekler, emeklilik için beklemeleri gerekli olan yaş koşulu olmadığından, eğer 5000 gün ödenmiş sigorta primleri mevcutsa SSK'dan hemen emekli olabilirler. Emeklilik için 25 senelik sigortalılık süresi + 5000 gün koşullarına tabiler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.