1. HABERLER

  2. SGK

  3. Milyonlara Müjde SGK'dan Beklenen Haber Geldi! Flaş Haber Yüksek maaş ile 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz İşte detaylar
Milyonlara Müjde SGK'dan Beklenen Haber Geldi! Flaş Haber Yüksek maaş ile 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz İşte detaylar

Milyonlara Müjde SGK'dan Beklenen Haber Geldi! Flaş Haber Yüksek maaş ile 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz İşte detaylar

2008 Öncesinde SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı kapsamında isteğe bağlı emekli olunuyordu. Bu nedenle binlerce kişiye Yüksek maaş ile 3.5 yıl erken emeklilik hakkı geldi.

A+A-

5510 Sayılı Yasa'yla tüm sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında toplanmış olsa da Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı mensuplarının emeklilik hesaplamaları ayrı ayrı yapılıyor. Alacakları maaş ve zamlar da bağlı olunan kurumlara göre değişiklik gösteriyor.

Ancak son 3.5 yıl, yani 1.261 gün ile emeklilik statünüzü kendiniz değiştirebilirsiniz. 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olanların hangi kurumdan emekli olacağını, son 3.5 yıldaki çalışmaları belirliyor..

Emeklilik tarihinden önceki son 7 senenin yarısından bir fazla olan 1.261 gün çalışma hangi statüde gerçekleşmişse o statüden emekli olunuyor...

Dolayısıyla 10 yıl Bağ-Kur'lu olarak çalışmış olsanız bile emekliliğinize 1.261 gün kala SSK'lı olarak çalışmaya başlarsanız bu kurumdan olarak emekli olabiliyorsunuz..

NASIL HESAPLANIYOR?.

Böylece Bağ-Kur'a göre daha yüksek maaş alma imkanınız doğuyor. Prim koşulu da düşüyor. 7 ve 3.5 yıl kavramları takvim seneninı değil, prim ödenen gün sayılarını ifade ediyor..

Yani emeklilik kurumu olarak bakılacak son 7 senenin, geriye doğru takvim olarak değil, sigortalı geçen 7 yıl olarak anlaşılması gerekmektedir. Eşitlik halinde son kurum belirleyici oluyor..

1 Ekim 2008 sonrasında sigortalı olanların ise tüm çalışma hayatına bakılıyor ve hangi kurumdan daha fazla prim ödenmişse, orası emekliliği belirliyor..

HİZMET BİRLEŞTİRMESİ NE ZAMAN YAPILMALI?.

Birden fazla kurumda çalışmanız var ise hizmet birleştirmesi yaparak prim sayılarınızı tamamlayabilirsiniz..

Bunun için emeklilik döneminiz gelmeden bir süre önce SGK'ya başvurarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz..

MEMURLARA AVANTAJI VAR

Memurların hizmet birleştirmesi yapmaları onlara farklı avantajlar da sağlıyor..

Memurlar hizmet birleştirmesi yaparak 1 Ekim 2008 öncesi hizmetleri ile emekli aylığına esas teşkil eden derece ve kademelerini yükseltebiliyor. Böylece maaşları da artıyor..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.