1. HABERLER

  2. SGK

  3. Kadınlara 6 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Ev Hanımları 2160 gün ile 6 yıl erken emekli olabilecek...
Kadınlara 6 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Ev Hanımları 2160 gün ile 6 yıl erken emekli olabilecek...

Kadınlara 6 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Ev Hanımları 2160 gün ile 6 yıl erken emekli olabilecek...

Yaşamlarının bir döneminde çalışıp, çocuk yaptıktan sonra işe ara veren ve emeklilik için gün sayan bayanlar için önemli bir fırsat bulunuyor. Bu fırsata göre 6 yıl erken emekli olabilmek mümkün. İşte ayrıntılar.

A+A-

Emeklilik için bazı şartlar bulunur. Yaş, sigorta başlangıç günü ve prim sayısı emeklilik olabilmek için istenilen kriterlerdir. Emekli maaşında SGK kolu da oldukça önemlidir.

Erkekler nasıl ki askerlik günlerini prim borçlanması yapabiliyorsa bayanlar da doğum borçlanması yaparak, emeklilik tarihlerini 6 yıl erkene çekebilir. Sadece doğum yapan bayanların değil, evlat edinen annelerin de bu fırsattan yararlanabildiğini biliyor muydunuz? İşte ayrıntılar

DOĞUM BORÇLANMASINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Çocuk sahibi olduktan sonra bir çok kadın çocuğunun bakımını üstlenmek için işini bırakmak durumunda kalıyor. Bu durum da prim günlerinin eksik kalmasına neden olduğu gibi bayanları emeklilik hayallerinden de uzaklaştırıyor. Ancak, devlet bayanlar için çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Şöyle ki doğum borçlanması ile eksik primlerinizi ödeyip, emekli olabilir. Bu haktan SSK'lı olanlar, kendi işini yapan Bağ-Kur'lular ve kamu personeli olan anneler yararlanabiliyor.

ÇOCUK BAŞINA 720 GÜN PRİM

Doğum borçlanması çocuk sayısına göre değişmektedir. Her bir çocuk için 720 gün, yani 2 yıl prim kazanılıyor. Yani 3 çocuğu bulunan bir kadın 6 yıl prim ödeyerek erken emekli olabilir. Bu haktan faydalanmak için çocuğun doğumundan sonra 2 yıl çalışmamak gerekmektedir. Diğer bir deyişle prim ödemesi gerçekleştirilirken çalışılmamış günler gerekmektedir. O dönemde çalışıldıysa prim ödemesi gerçekleşemez.

Doğum borçlanmasındaki avantaj bayanlar çalışmadıkları günleri çalışmış gibi hem de toplu olarak satın almış oluyor. Yılını ve yaşını doldurmuş bir annenin 2160 gün primi eksikse ve 3 doğumu var ise 6 yıl çalışıp prim ödemesi gerekir. Ancak doğum borçlanması sayesinde 6 senelik primi toptan öder ve 6 yıl erken emekli olabilir.

EVLAT EDİNENLER DE DOĞUM BORÇLANMASINDAN YARARLANABİLİR

2 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın sigortalılar da borçlanma yapabilir. Diğer yandan, evlat edinilen çocuğu doğuran annenin de doğum borçlanması yapma hakkı bulunur. Evlat edinilen çocuğu doğuran anne doğumdan evlatlık verildiği süreye kadar olan geçen 2 yılı borçlanabilir.

DOĞUM BORÇLANMASINDA AYLIK NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Doğum borçlanması brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. En az tutar aylık olarak brüt asgari ücretin yüzde 32'si kadar oluyor. Bu da bu sene için bin 144 lira. Yani 1 aylık borçlanma bin 144 lira tutuyor. Üst limit ise bunun 7.5 katı

DOĞUM BORÇLANMASI İÇİN ŞART VAR MI?

Doğum borçlanması yapmak için doğumların ilk sigortalı olunan tarihten sonra gerçekleşmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuk sağ olmalıdır, doğduktan sonra bir müddet yaşamakta olan çocuklar için yaşadığı süre kadar borçlanma yapılabiliyor. Staj veya çıraklık sigortasından sonraki doğumlar da borçlanılabiliyor.

DOĞUM BORÇLANMASINA NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

Yılını ve yaşını doldurmaya yakın olarak başvurmak gerekmektedir. Çünkü bu tarihe kadar çalışıp prim tamamlanabilir. Emeklilik yaşının gelmesine rağmen primi eksikse borçlanılabilir. Erken borçlanan daha az ödeme yapar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.