1. HABERLER

  2. SGK

  3. Çalışan vatandaşlara 6 yıl erken emekli olma müjdesi geldi! SSK ve Bağ-Kur'lu 4800 ve 3600 gün primle emekli olabilirsiniz!
Çalışan vatandaşlara 6 yıl erken emekli olma müjdesi geldi! SSK ve Bağ-Kur'lu 4800 ve 3600 gün primle emekli olabilirsiniz!

Çalışan vatandaşlara 6 yıl erken emekli olma müjdesi geldi! SSK ve Bağ-Kur'lu 4800 ve 3600 gün primle emekli olabilirsiniz!

Milyonlarca çalışan emeklilik hayali kuruyor. Bazı durumlarda ve şartlarda emeklilik süresinde istisna sağlanabiliyor. Öncelikle şunu belirtelim ki erken emekli olmak için belirli prim gün sayısını ve yaş şartını doldurmak aranan en önemli koşullar arasın

A+A-

Bu koşullar tamamlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) gidilerek emeklilik işlemleri tamamlandıktan sonra vatandaşlar emekli olabiliyor. Erken emeklilik için 8 şart ön plana çıkıyor.

6 yıl erken emekli olma müjdesi... SSK ve Bağ-Kur'lu o 8 şarta dikkat kesildi. 3600 ve 4800 gün primle emeklilik imkanı doğuyor. Bilindiği üzere farklı iş kollarında pek çok işçi çalışıyor ve milyonlarca işçi emekli olmak için gün sayıyor. Emekli olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından çalışanların sigortalılık ve prim ödeme gün sayısıyla yaşına bakılıyor. Şartlar oluştuğunda vatandaşlar için erken emeklilik fırsatı doğuyor.

EMEKLİLİK YAŞINI GERİ ÇEKMEK MÜMKÜN

Emeklilik için öncelikle sigortadan sonra belirli bir zaman geçmesi, işe giriş tarihine göre de prim ve yaş şartlarını tamamlamak gerekiyor. Fakat emeklilik yaşını geri çekmek mümkün.

ÇOCUK DURUMU:

Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabiliyor.

10 YIL PRİM YETER:

15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500'e, yıl şartı 25'e çıkıyor..

YAŞ ŞARTI YOK:

Çalışırken iş yapabilme gücünü en az % 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor. Burada 10 yıl, 1800 gün prim gerekiyor.

ÇALIŞANA YIPRANMA PAYI:

Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışanlar Fiili Hizmet Süresi Zammı ile sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekilerek emeklilik imkanına kavuşuyor..

VERGİ İNDİRİMİ ERKENE ALIR:

Engelli çalışanlar en az % 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan erken emekli olabiliyor.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLANLAR:

Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin de 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş şartından da düşülüyor..

ASKERLİKLE YAŞ AVANTAJI:

Erkeklerde askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı veriyor.

Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekiyor. Böylece 1 yaş önce emeklilik imkanı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.