1. HABERLER

  2. SGK

  3. Büyük müjde bugün geldi! Sigorta girişi olan herkese müjde! 48 yaşınızı dolduranlar bugün emekli olabilecek! 1.460 günle erken emekli olacaksınız! 
Büyük müjde bugün geldi! Sigorta girişi olan herkese müjde! 48 yaşınızı dolduranlar bugün emekli olabilecek! 1.460 günle erken emekli olacaksınız! 

Büyük müjde bugün geldi! Sigorta girişi olan herkese müjde! 48 yaşınızı dolduranlar bugün emekli olabilecek! 1.460 günle erken emekli olacaksınız! 

Erken emekli olmak birçok çalışanın hayali oluyor. Çoğu çalışan 48-49-50 yaşlarında emekli olmak ve emekliliğin tadını çıkarmanın istiyor.  İşte; 6 yıl erken emeklilikle ilgili tüm bilgiler!

A+A-

Türkiye'deki milyonlarca çalışan emekli olacağı tarihi ve emekli olduğunda alacağı SGK'nın sitesinde dönem dönem hesaplıyor. oluyor. Ayrıca bu sürenin hangi durumlarda kısalacağını merak etmektedir. Ancak emeklilik yaşını geri çekmek mümkün olabiliyor. İlk olarak askerliğin emeklilik yaşını geri çekebilmesi için, sigortadan önce yerine getirilmiş olması gerekiyor. Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuş 3 çocuğu olan bir annenin 6 yıl erken emekli olabilme hakkı bulunuyor.

Emeklilik zamanınız 1.460 gün kısalabilir. 48-49-50 yaşınız dolduğu an emeklilik müjdesi geldi. Bu şartlara uyanlar anında emekli olabiliyor. İşçilerin emekli olabilmeleri için belli bir süre sigortalı olma, belli bir yaşa ulaşma ve prim günü ödeme şartları aranıyor. Emekli olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu koşullar tamamlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) gidilerek emeklilik işlemleri tamamlandıktan sonra vatandaşlar emekli olabiliyor. Staj sigortasından sonra doğum yapıp sonra çalışmaya başlayan bir anne borçlanabiliyor ve borçlandığı süre kadar işe giriş tarihi geri de çekebiliyor

6 YILA KADAR...

Prim kazanmak için borçlanma yolları da var. Bunlardan birisi annelere tanınan doğum borçlanması. Anneler sigorta olduktan sonra dünyaya gelen üç çocuğu için borçlanma yaparak 2.160 gün (6 yıl) kazanıyorlar.

Böylece anneler 6 yıl çalışıp prim ödemek yerine bunları topluca satın almış oluyorlar. Eğer annenin yaş ve yıl şartı tamamsa böylece 6 yıl beklemeden erken emekli olabiliyor.

Doğum borçlanması esas itibariyle prim kazandırıyor. Askerlik gibi işe giriş tarihini geri çekmiyor. Ancak bir istisnası daha var. O da staj sigortasının emeklilikte geçersiz olmasına rağmen doğum borçlanmasında başlangıç sayılması. Bu sayede annenin yaş şartı da düşmüş oluyor. Böylece bir çocuk için 2 yıl geri çekebiliyor.

ÖRNEK HESAPLAMA

20 Mayıs 1991'de staj sigortası yapılan bir kadın çalışan daha sonra 20 Mayıs 1994'te çalışmaya başlamış olsun. Emeklilik şartları 20 yıl, 50 yaş ve 5675 gün olacaktır.

Bu sigortalının 20 Mayıs 1992'de bir doğum yaptığı düşünülürse 720 gün (2 yıl) borçlanma ile işe başlangıç tarihi 20 Mayıs 1992'ye geri çekilecek ve emeklilik şartları 48 yaş olacak, 2 yıl kazanacaktır.

KAÇ LİRA ÖDENECEK?

Brüt asgari ücret: 3.577,50 TL

10 YIL PRİM YETER

15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor.

Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500'e, yıl şartı 25'e çıkıyor.

ASKERLİK SÜRESİ EMEKLİLİK YAŞINI GERİ ÇEKEBİLİR

Askerlik süresi emeklilik yaşını geri çekebiliyor. Askerliğin emeklilik yaşını geri çekebilmesi için, sigortadan önce yerine getirilmiş olması gerekiyor. Böylece işe başlangıç tarihi askerlik süresince geriye doğru gidiyor.

Askerliğini sigortadan önce er veya erbaş olarak yapanlar öncelikle işe girdikleri tarihe bakmalı. Bu tarihten geriye doğru kaç ay gittiklerinde yaş şartı değişecekse o kadar gün borçlanarak emekliliği öne çekebilirler.

Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor.

Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor.

Tarihler tutuyorsa bazen 1 gün borçlanma bile 1 yıl kazandırabilir.

Emeklilik gününüz 1.460 kısalabilir! 48-49-50 yaşınız dolduğu an emeklilik müjdesi! Bu şartlara uyanlar anında...

SONRA YAPILMIŞSA...

Askerliğini sigortadan sonra yapanların da borçlanma imkanı var. Fakat burada yaş geri çekilmiyor. Eğer primler eksikse, bu sayede primler tamamlanarak erken emeklilik imkanı doğuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.