1. HABERLER

  2. SGK

  3. Bazı Mesleklere Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Cumhuhbaşkanı erdoğan güzel haberi duyurdu Hangi Meslekler Erken emekli Olacak İşte O meslekler...
Bazı Mesleklere Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Cumhuhbaşkanı erdoğan güzel haberi duyurdu Hangi Meslekler Erken emekli Olacak İşte O meslekler...

Bazı Mesleklere Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Cumhuhbaşkanı erdoğan güzel haberi duyurdu Hangi Meslekler Erken emekli Olacak İşte O meslekler...

Türkiye’de belirli meslek dalları için erken emeklilik imkanı bulunuyor. “Yıpranma“ adı verilen kanun ise Fiili hizmet süresi zammı olarak tanımlanan avantajı ortaya çıkarıyor. Çalışanlar sürelerine belirli bir düzeyde gün eklemesi yapılarak, işe başlama

A+A-

Erken emekli olmak isteyenleri çok yakından ilgilendiren gelişmeler. Özel sektörde ve kamuda 45 ayrı işte çalışanların erken emeklilik imkanı bulunuyor. Fiili hizmet süresi zammı sayesinde çalışanlar işe başlama tarihlerini geri çekebiliyorlar.

Türkiye’de belirli meslek dalları için erken emeklilik imkanı bulunuyor.

“Yıpranma“ adı verilen kanun ise Fiili hizmet süresi zammı olarak tanımlanan avantajı ortaya çıkarıyor. Çalışanlar sürelerine belirli bir düzeyde gün eklemesi yapılarak, işe başlama tarihi geriye çekilip, emeklilik imkanı oluşturuluyor.
Fiili Hizmet Süresi Zammı Kimler İçin Geçerli?

Fiili hizmet süresi zammı genel olarak yıpratıcı ve

zorlu mesleklerde çalışanlara yönelik geliştirilmiş olan bir uygulama. 45 farklı iş alanında yer alan meslek dallarıin belirli bir kısmı özel sektöre dahilken diğer bir kısmı ise kamu veya hil.

Yıpratıcı mesleklerde görev alanlar her yıl 60 veya 90 gün, kimi meslek dallarıi yapanlar ise 180 gün yıpranma hakkı kazanıyorlar. Bu kapsamda daha erken emekli olabiliyorlar.

Yıpranma ve Erken Emeklilikte Yararlanılabilen Maksimum Süre Ne?
Yıpranma hesabında her bir meslek için belirlenen bir süre sınırı gündeme geliyor. Bu süre ise 5 yılı geçemiyor. Diğer bir ifade ile ne kadar çalışmışsa alınabilecek olan ek süre 5 seneyi geçemiyor.

Yaş indiriminden yararlanmak için yeraltında mesleğini yapan çalışanların 800 ve diğer sigortalı çalışanların 3.600 FHSZ kapsamında çalışmış olmaları şart koşuluyor. FHSZ kapsamındaki sektörde çalışmak tek başına yeterli değil. Kritere uyan meslek gruplarından birine mensup olma gerekiyor. Sekreter, muhasebeci ve gazeteci olanlar yıpranma payından yararlanamıyorlar.

Sağlık Çalışanları İçin Erken Emeklilik

Erken emeklilik avantajından yararlanabilen bir diğer gurup ise sağlık çalışanları oldu. Sağlık çalışanlar için tanımlanan yıpranma hakkı, 3 Ağustos 2018 ardından çalışmaya başlayan kişiler için uygulanıyor. Bu kritere uyanlar çalışma sergiledikleri her 1 yıla karşılık, 60 gün ilave alabiliyorlar.

Sağlık çalışanları yıpranma hakkında maksimum 5 seneye kadar yararlanabiliyorlar. 5 sene yıpranma hakkına sahip olan sağlık personelleri 2.5 yıl önce erken emekli olabilme hakkına sahipler.

Hangi Meslek Grupları Erken Emekli Olabilir ?

180 Gün;

Madencilik ve yeraltı işleri,

90 Gün;

- Cıva üretimi işleri
- Demir ve Çelik fabrikaları
- Asit üretimi yapan fabrika ve atöyele
- Sahil Güvenlik Komutanlığı
- Radyoaktif işler,
- Türk Silahlı Kuvvetleri
- Emniyet-Polis-Mit çalışanları
- Ceza infaz kurumlarında çalışanlar
- Basın ve gazetecilik işleri
- TRT’de haber hizmetinde çalışanlar
- TBMM yasama organı üyeleri
- Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar.
60-90 GÜN:

- Kurşun ve arsenik işleri
- Su altında çalışmayı gerektiren işler.
60 GÜN:

- Alüminyüm fabrikaları
- Döküm fabrikaları
- Çimento fabrikaları
- Cam fabrika ve atölyeleri
- Kok fabrikaları
- Termik santraller
- İtfaiye ve yangın söndürme işleri
- İhtiyat pilotları
- Diş tabibi
- Eczacı
- Tabip
- Hemşire
- Ebe
- Hastabakıcı hemşireler
- Toplum sağlığı teknisyeni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.