1. HABERLER

 2. Hükümetten Büyük Müjde! 3200 TL destek müjdesi geldi! Günlük 89 TL harçlık ödemesi yapılacak....
Hükümetten Büyük Müjde! 3200 TL destek müjdesi geldi! Günlük 89 TL harçlık ödemesi yapılacak....

Hükümetten Büyük Müjde! 3200 TL destek müjdesi geldi! Günlük 89 TL harçlık ödemesi yapılacak....

İŞKUR yeni ilanlarını yayınladı. 36 ilde 3200 TL ücretle çalışacak personeller arandığı ifade edildi. Türkiye İş Kurumu resmi internet adresi üzerinden personel alım ilanlarını yayınladı. İşbaşı Eğitim Programına 15 yaşından büyük herkes katılabiliyor.

A+A-

İŞKUR, işsizleri iş sahibi gerçekleştirmek amacıyla pek çok eğitim düzenliyor. Bu eğitimlerden biri de "İş başı eğitim programı". Bu programa katılabilmek amacıyla İŞKUR'un birtakım şartları oluyor. İş arayan yurttaşların en çok tercih ettiği sitelerden biri olan Türkiye İş Kurumu üzerinden personel alımı gerçekleştireceği açıklandı. Onlarca değişik şehre yapılacak olan personel alımında, noter katibi, ofis memuru, mühendis, tekniker ve işçi gibi detaylı branşlardan alım yapılacak. Yayınlanan personel alımında personel alımlarının sınavsız olacağı ifade edildi. İşte 3200 TL maaşla personel alımı müracaat şartları ve bütün detayları...

İŞKUR İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI

İŞKUR, işsizleri iş sahibi yapmak için pek çok eğitim düzenliyor. Bu eğitimlerden biri de "İş başı eğitim programı". Bu programa katılabilmek için İŞKUR'un bazı şartları oluyor. İŞKUR tarafından hazırlanan İşbaşı Eğitim Programına 15 yaşından büyük herkes katılabiliyor.

Ancak bu kişilerin İŞKUR'A kayıtlı ve işsiz olması gerekiyor. Öte yandan programa katılmak isteyen kişilerin işverenin bir ve ikinci derece akrabası veya eşi olmayanlar katılabiliyor. Programa katılmak isteyen vatandaşların emekli de olmaması gerekiyor..

Bunun yanında programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak gibi şartlar aranıyor.

BİLİŞİMDE EĞİTİM SÜRESİ 6 AY OLACAK

İŞKUR tarafından uygulanan İşbaşı Eğitim Programlarının süresi Bilişim ve İmalat sektörlerindeki mesleklerde 3 aydan 6 aya çıkartılacak. Diğer sektörlerde de işbaşı eğitim programları 3 ay uygulanacak.

İşbaşı Eğitim Programı Gerekli Evrak Listesi

İşsizlerin mesleki deneyimi arttırmak ve teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yönelik uygulanan İşbaşı Eğitim Programından(İEP) yüksek öğretim öğrencilerinin de staj kapsamında yararlanmaları amaçlanmıştır.

İşbaşı Eğitim Programı(İEP) 4857 sayılı Kanun'a ve 5510 sayılı Kanun'un 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi olarak en az iki çalışanı bulunan, İŞKUR'a kayıtlı işyerleri, kamu kurum ve kuruluşlarının payı olan iktisadi teşekküllerde uygulanabilir.

 1. Program günde en az 5 saat en fazla 8 saat uygulanır.
 2. Programın günün hangi saatinde uygulanacağına taraflar karar verir. Haftada bir gün bile uygulanabilir.
 3. Özel sektörle ortaklığı bulunan Kamu kurumları (TEDAŞ, AYDEM) dahil bütün işyerlerinde uygulanır.
 4. Kurumun uygun bulması durumunda her meslekte yapılır.

Katılımcıyı işyeri kendi de bulabilir. Ancak işverenin veya vekilinin 1. ve 2. Derece kan hısımı (annesi, babası ve çocukları ile kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabası) ile eşi olmamalıdır.

Katılımcının son 6 ayda 1 gün dahi sigortalı olmaması gerekir.

Son 1 aydır çalışmayan bütün işsizler katılabilir. Ayrıca 2 ve 4 yıllık üniversite öğrencileri ile açık lise öğrencileri de katılabilir.

Sözleşme imzalandığında kaç sigortalı çalışan var ise program bittiğinde de o sayıda çalışan olması gerekir. Eğer bu mümkün olmaz ise 1 ay içerisinde işverene elemanlarını tamamlaması için süre verilir.

Kursiyerde aranan şartlar;

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak.
 • 15 yaşını tamamlamış olmak.
 • İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak.
 • Emekli olmamak.

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde program düzenlenecek işverenin çalışanı olmamak.

 • İşverenle 1. veya 2. derece kan hısımı olmamak.
 • Son 1 aydır sigortalı olarak bir işte çalışmamış olmak.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır.

İşsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinecekleri bir programdır.

Programa katılmak isteyenler, işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR'dan kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR'dan da talep edebilirler.

İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 • PTT Eski Günlerine Geri Dönüyor, En Az 5000 TL Kredi Veriyor, Başvuru İçin Şart Aramıyor
 • PTT Eski Günlerine Geri Dönüyor, En Az 5000 TL Kredi Veriyor, Başvuru İçin Şart Aramıyor

İş başı eğitim programı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların önce istenilen bütün evrakları tamamlaması ardından da bulundukları ilde yer alan çalışma ve İş Kurumu İl müdürlükleri ile hizmet merkezlerine başvuru yapmaları gerekiyor. İş başı eğitim programı için istenen başvuru evrakları ise şu şekilde;

 • İşveren taahhütnamesi
 • Talep dilekçesi
 • Ön talep formu
 • Son 3 aylık sigortalı hizmet listesi
 • Ticaret Sicili Gazetesi, faaliyet belgesi, vergi levhası
 • Şirket yetkilisine ait imza sirküleri evrakları
 • İşbaşı eğitim programına başvurular bu evraklar tamamlandıktan sonra bireysel olarak yapılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.