1. HABERLER

  2. Squid Game, Netflix'in en popüler dizilerinden biri haline geldi! Squid Game'in sırrı ortaya çıktı...
Squid Game, Netflix'in en popüler dizilerinden biri haline geldi! Squid Game'in sırrı ortaya çıktı...

Squid Game, Netflix'in en popüler dizilerinden biri haline geldi! Squid Game'in sırrı ortaya çıktı...

Ekim başında 90 ülkede en çok izlenen dizi olan Squid Game'in başarısı, yabancılara Güney Kore'nin karmaşık toplum yapısına içerden bir bakış imkanı sunmasından kaynaklanıyor.

A+A-

Sürükleyici hikaye anlatımının yanı sıra dizinin Güney Kore'deki günlük hayatı etkileyen gerçek olayları tasviri eleştirmenlerin övgüsünü kazandı. Dizi, Seul'daki iki ailenin birbirine tezat hayatını anlatan Parasite (Parazit) filminin hemen ardından geldi.

Parazit 2020'de en iyi film dalında Oscar Ödülü kazanan ve İngilizce'den farklı bir dilde çekilmiş ilk film olmuştu. Film en iyi yönetmen ödülünün de dahil olduğu beş dalda daha Oscar kazanmıştı.Güney Kore toplumunun sosyal problemlerinden bugüne kadar haberdar olmayan uluslararası izleyiciler, artık bunların farkında. Dizide dikkat çekilen ana problemleri BBC Dünya Servisi'nden Fernando Duarte inceledi.

KADIN DÜŞMANLIĞI 

Dünya Ekonomik Forumu 2021 Küresel Toplumsal Cinsiyet Ayrımı listesinde Güney Kore, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında 102. sırada geliyor. Squid Game bu kültürü, kadın yarışmacıların bazı görevlere uygun görülüp görülmeyeceği üzerine dönen tartışmalarla yansıtıyor.

Dizide yatırım fonu yöneticisi Cho Sang-woo, kadınların grup görevlerinde yer almasını birden fazla kere engellemeye çalışıyor. Fakat dizinin kendisi de kadınların rollerini betimlemesi açısından eleştirildi.

Tartışmalar özellikle Mi-nyeo karakterin etrafında yoğunlaşıyor. Bu karakter gangster Deok-su'nun takımına girmek için onunla cinsel ilişkiye girmişti. Squid Game yazarı ve yönetmeni Hang Dong-hyuk, kadın düşmanlığı suçlamalarını sosyal medya hesabından reddetti.

Kore gazetesi Hankook Ilbo'ya konuşan yönetmen, karakterlerin en kötü durumlar karşısında neler yaptıklarını göstermek istediğini söyledi.

KUZEY KORE'DEN KAÇANLARIN AKINI 

Dizide Kuzey Kore'den Güney'e kaçanların hikayeleri de işleniyor. Model Jung Ho-yeon'un oynadığı Sae-byok karakteri, Kuzey Kore'den kaçarken ayrı düştüğü ailesini tekrar bir araya getirebilmek için ihtiyaç duyduğu parayı kazanarak ailesini birleştirme umuduyla oyuna katılıyor.

Pandemiden önce her yıl binden fazla Kuzey Koreli, Güney Kore'ye kaçıyordu. Güney Kore'nin bu kişilerin sosyal ve ekonomik entegrasyonu için çeşitli politikaları olsa da, ayrımcılık, kötü muamele ve şüpheye maruz kalmaları olağan bir durum.

Squid Game bunu da dizide işliyor. Üstelik Korece konuşmayanların anlamayacağı bir detay da var: Kuzey'den kaçan pek çok kişi gibi Sae-byok da orijinal şivesini saklayıp Seul şivesiyle konuşuyor. Gerçek şivesini yalnızca bir yetimhanedeki erkek kardeşiyle konuşurken kullanıyor.

GÖÇMEN SÖMÜRÜSÜ 

Squid Game'deki en sempatik karakterlerden olan, Pakistan göçmeni ve fabrika işçisi Ali, Güney Koreli patronu maaşını aylar boyunca ödemeyince yarışmaya katılıyor. Eşini ve bebeğini geride bırakmak zorunda kalıyor. Pakistanlılar Güney Kore'deki en büyük göçmen gruplarından olmasa da Ali'nin hikayesi, bazı göçmenlerin ülkede sömürülme hikayesini anlatıyor. Güney Koreli yetkililer son 20 yılda işçi koruma yasaları çıkarsa da, insan hakları grupları göçmen işçilerin koşullarının hâlâ çok kötü olabileceğini söylüyor.

KURUMSAL VE SİYASAL YANDAŞ KAYIRMA KÜLTÜRÜ

Güney Kore son yıllarda siyaset ve iş dünyasında çok sayıda skandalla çalkalandı. Bunlar arasında ülkenin ilk kadın devlet başkanı olan Park Geyn-hye'yi 2016'da cezaevine gönderen yolsuzluk da vardı. Güney Kore son yıllarda siyaset ve iş dünyasında çok sayıda skandalla çalkalandı. Bunlar arasında ülkenin ilk kadın devlet başkanı olan Park Geyn-hye'yi 2016'da cezaevine gönderen yolsuzluk da vardı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.