1. HABERLER

  2. Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar canlı yayında erken seçim için tarih verdi!
Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar canlı yayında erken seçim için tarih verdi!

Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar canlı yayında erken seçim için tarih verdi!

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Prof. Özer Sencar, erken seçim ihtimalini, AKP’nin yaşadığı oy kaybını ve CHP’nin mevcut durumu ve erken seçim ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Radyo Sputnik’te Atilla Güner'le Akşam Postası'nda Metropoll’ün aralık ayı anket çalışmasının sonuçlarını paylaşan Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Prof. Özer Sencar, son ölçümlerine göre hükümeti destekleyen yüzde 12'lik bir seçmen kitlesinin parti içinde ve ülkede yaşanan sıkıntıları AKP'den bilerek partisini terk ettiği ve kararsız olduğunu belirterek, “20 Aralık ekonomik kararları ve asgari ücretin artırılması, memurların kat sayısının artırılması ya da emeklilerin eline geçecek paranın artırılması, 3600 ek göstergenin yerine oturması, EYT’lilerin haklarının düzenlenmesi gibi olaylar bu kitleye önemli bir mesaj taşıyor çünkü iktidarı terk eden kitlenin yarısı hala Erdoğan ile gönül bağı içerisinde” açıklamasında bulundu.

“AK Parti’den uzaklaşmışlar ama Erdoğan’dan kopmamışlar” vurgusunu dile getiren Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Prof. Özer Sencar, sözlerine şu ifadeleri kullanarak devam etti:

“AKP'DEN UZAKLAŞMIŞLAR, ERDOĞAN'DAN KOPAMAMIŞLAR”

“AK Parti’den kararsızlara giden seçmenin yüzde 45'i bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa 'Kesinlikle Erdoğan'a oy veririz' diyorlar. Kararsızlar çok da kararsız değil. AK Parti'den uzaklaştılar bir miktar ama başka bir yere gitmedikleri için yeniden AK Parti'ye geri dönme şansları yüksek ve Erdoğan da şu anda bunu yapmaya çalışıyor. Asgari ücret ya da emeklilere verilen imkanlar bu insanları geri çekmeyi hedefliyor. Kararsıza giden iktidar yanlısı seçmenlerin iktidarı terk etmesinin sebebi ekonomik. Geçim darlığı ve gelir yetersizliği. İktidar kısmen de olsa bu sorunu çözdüğü takdirde kararsızların yarısının geri dönebileceğini düşünüyor. Ben öyle düşündüğünü zannediyorum. Çünkü yarıya yakını geri gidebilir, ölçümlerde biz bunu görebiliyoruz.”

ERKEN SEÇİM GELEBİLİR

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Prof. Özer Sencar, “İktidarın 20 Aralık’tan sonra çalışanlara yönelik yaptığı gelir arttırıcı eylemlerin kısa vadede önemli etkisinin olacağını düşünüyorum ama bu etkinin artan enflasyon karşısında 6 aydan fazla süreceğini zannetmiyorum” tespitinde bulundu.

Bir süre sonra insanların bugünkü geçim sıkıntısı durumuna düşeceğini kaydeden Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Prof. Özer Sencar, “Bunu da önlemek için iktidar erken seçim yapabilir. İktidar maaşları arttırarak tam bir seçim ekonomisi uyguluyor ve insanlarda özellikle dar gelirlilerde kısmi bir rahatlama meydana getirecek ama bu rahatlama etkisini bir yıl boyunca sürdüremez çünkü bugün enflasyon yüzde 50 ama iki ay sonra yüzde 60 belki yüzde 70 olacak. Ocak ayında olan rahatlama bir yıl devam devam etmez. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu yerde maaşlara yapılan zamlar bir süre sonra buharlaşıp gider. Vatandaşların kısmen rahatladıkları noktada iktidarın seçim kararı alması gerekir. Baskın seçim, muhalefetin beklemediği anda iktidarın seçimi getirmesidir. Muhalefetin şu an seçime hazır olduğu kanaatinde değilim çünkü henüz adaylarını belli edemediler.” açıklamasını yaptı.

“25 PUAN KARARSIZ SEÇMEN VARKEN CHP'NİN OYLARINDA ARTIŞ YOK”

Muhalefet partilerinin “AKP’yi terk edenleri kendine çekemediğini” kaydeden Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Prof. Özer Sencar, “Sorun burada iktidar sorunu kadar muhalefet sorunudur. AK Parti’den yüzde 11 ayrılıyor bunun sadece yüzde 2 puanı diğer partilere gidiyor. Yüzde 9 hala orada duruyorsa burada sorun seçmende değil muhalefetin bu insanları kendisine çekememesinde. Burada başarısızlık varsa birisi iktidarın ekonomiyi yönetememe başarısızlığı diğeri ise muhalefetin bu insanlara, 'Biz ekonomiyi ve ülkeyi daha iyi yönetiriz' inancını üretememesidir. Kararsız olarak kaldığı sürece bu insanlar tekrar gidebilirler. CHP'nin karasızlar dağıtılmadan bu ayki oyu yüzde 20. 7-8 senedir CHP’nin oyu yüzde 20 bandında. Daha yüksek bir noktaya çıkamadılar. 25 puanlık kararsızların olduğu bir ortamda bile CHP oyunu artıramadı. Ben artırabileceği kanaatinde değilim çünkü CHP’nin söylemleri apolitik seçmenler üzerinde veya fazla politik olmayan seçmenler üzerinde pozitif etki yapabilir ama bu söylemler insanların oy verme davranışını değiştirecek etkide değil.” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.