1. HABERLER

  2. Kimlikte ve Ehliyete Yeni Uygulamalar İle Beraberinde Zorunluluk Geldi! Artık Bunları Yapmanız Gerekiyor…
Kimlikte ve Ehliyete Yeni Uygulamalar İle Beraberinde Zorunluluk Geldi! Artık Bunları Yapmanız Gerekiyor…

Kimlikte ve Ehliyete Yeni Uygulamalar İle Beraberinde Zorunluluk Geldi! Artık Bunları Yapmanız Gerekiyor…

Ehliyette ve kimlikte yeni gelişmeler meydana geldi. Yeni uygulamalar ile birlikte ehliyet ve kimlik ayrı ayrı taşınmak mecburiyeti ortadan kalktı. Bu duruma göre ehliyet ve kimlik artık bir araya gelecek ve kimlik ile ehliyet birleştirmek için tarih veri

A+A-

Ehliyette ve kimlikte yeni gelişmeler meydana geldi. Yeni uygulamalar ile birlikte ehliyet ve kimlik ayrı ayrı taşınmak mecburiyeti ortadan kalktı. Bu duruma göre ehliyet ve kimlik artık bir araya gelecek ve kimlik ile ehliyet birleştirmek için tarih verildi…

Ehliyetini yenilemeyen kişiler 2022 senesinin sonuna kadar yenileyebilecekler. Bununla birlikte nüfus cüzdanı çipli hale getirilecek. 2023 senesine kadar süre tanınmış olsa da bu kısıtlama kaldırıldı ve ehliye ve kimlikle birleştirme yapılacak.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirmek İçin Randevularınızı Alın

Kimlik kartı ve ehliyet birleştirmek için alınacak randevular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesinden alınabilecek. Bununla birlikte kişiler cep telefonları ile ALO 199 çağrı merkezini aradıkları zaman randevu alabilecekler. İnternet üzerinden randevu alan kişiler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri GenelMüdürlüğü üzerinden randevu bölümünde sürücü belgesi randevusu al bağlantısına basarak kişisel bilgilerini girmelidirler. Sonrasında sizlere uygun bir saati seçerek tercih ettiğiniz saatte randevunuza gidebilirsiniz.

Kimlik ve ehliyet birleştirme için yeni tip sürücü belgeleri ücreti için herhangi bir ücret alınmayacak. Fakat eğer eski tip bir ehliyete sahipseniz 15 TL gibi bir harç ücreti ödemeniz gerekiyor. Aynı zamanda sağlık raporu gibi bazı belgeler istenebilir.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirmek İçin İstenen Bilgiler Nelerdir?

Yeni ehliyeti ve yeni kimlik kartı olan kişiler birleştirme işlemi için herhangi bir belge götürmeleri gerekmiyor yalnızca elinizdeki kartlar ile randevunuzda Nüfus Müdürlüğüne gitmelisiniz. Eski ehliyeti ve yeni kimlik kartı olan kişiler birleştirme işlemi için Nüfus müdürlüğüne 4 adet biyometrik fotoğraf, 15 TL ve sağlık raporlarının bulunduğu makbuzu götürmek zorundalar.

Bununla birlikte kimlik yenileme ücreti 30 TL, evlilik sebebinden dolayı kimlik değişimi 30 TL, eski kimliği değiştirmek 30 TL ve yeni doğan bebekler için 1 ay içinde kimlik çıkartmak bedava dağıttığı olmaktadır. Doğum itibari ile 1 ay sonunda bebeğin kaydı yeni yapılıyorsa 30 TL verilmek zorundadır. Eğer kişiler çipli kimlik kaybetmişlerse 60 TL ve eski kimlik kaybetmişlerse 30 TL ödeyecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum