1. HABERLER

  2. "Erdoğan haklı" diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den BM çıkışı: Türkiye daimi üye olabilir batı bizim evimize sızmaya çalışmasın
"Erdoğan haklı" diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den BM çıkışı: Türkiye daimi üye olabilir batı bizim evimize sızmaya çalışmasın

"Erdoğan haklı" diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den BM çıkışı: Türkiye daimi üye olabilir batı bizim evimize sızmaya çalışmasın

Rusya Devlet Başkanı Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daha dengeli olması için bir şeyler yapılması gerekli olduğuni belirterek, "Bu düşüncede Cumhurbaşkanı Erdoğan haklı. BMGK 2. Dünya Savaşı'ndan sonra doğdu. O zaman belirli bir güç denge

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daha dengeli olması için bir şeyler yapılması gerekli olduğuni belirterek, "Bu düşüncede Cumhurbaşkanı Erdoğan haklı. BMGK 2. Dünya Savaşı'ndan sonra doğdu. O zaman belirli bir güç dengesi vardı. Şimdi bunlar değişiyor" dedi.

Putin ayrıca, Türkiye'nin de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olabileceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 18. Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısına katıldı. Programda kendine yöneltilen soruları cevaplayan Putin, Rusya'nın iç ve dış politikalarına dair fikirlerini aktardı. Dünyanın son 10 senedir uygarlık krizi yaşadığını savunan Putin, "Karşı karşıya olduğumuz kriz, kavramsal bir kriz, hatta uygarlık krizi. Fiiliyatta bu, insanın yeryüzündeki varlığını tanımlayan yaklaşım ve ilkelerin krizi. Bu durumda hangi yöne ilerleyeceğiz, nelerden vazgeçeceğiz, neleri inceleyeceğiz ya da düzelteceğiz? Asıl değerler için savaş gerekli olduğunden, onları tüm gücümüzle takip etmemiz gerekli olduğunden eminim" dedi.

"ERDOĞAN İYİ BİR ANALİST"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iyi bir analist olduğunu dile getiren Putin, "Erdoğan kısa süre önce Rusya'ya geldi ve görüştük" diye konuştu. Erdoğan'ın Türkiye'nin de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olabileceğini düşündüğünü aktaran Putin, "Ancak buna Rusya tek başına karar veremez, oy birliği gerekmektedir. Hindistan, Güney Afrika gibi ülkeler de var. Önemli olan dengeyi sağlayabilmek. Erdoğan'a da söylediğim gibi, eğer daimi üyelerin haklarını ellerinden alırsak, BM ölür. Uluslar birliğine dönüşür ve sona erer. Sadece bir tartışma platformuna dönüşür. Valday Tartışma Kulübü 2 olur" dedi.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAKLI"

Güvenlik Konseyi'nde değişiklik yapılabileceğini savunan Putin, "Ancak Güvenlik Konseyi'ni temelini yıkmadan bir değişiklik yapılması gerekmektedir, zira bugün Güvenlik Konseyi, BM'nin anlamıdır. Daimi üyeler var, onların hakları var. Güvenlik Konseyi'nde temsil edilip daimi üye olmayanlar var. Dolayısıyla bu yapıyı nasıl daha dengeli, etkin kılacağımızı düşünmeliyiz. Bu açıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan haklı. BM 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kuruldu ve o zaman farklı güç dengeleri vardı. Artık bu değişti. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Elbette bunların hepsini tartışmalıyız fakat reform yolunda hata yapılmasına izin vermemeliyiz" biçiminde konuştu.

Amerika'YE IRAK VE AFGANİSTAN ELEŞTİRİSİ

Amerika'nın, Irak'tan sonra Afganistan'dan çıkması ve bölgede karmaşaya sebep olmasını eleştiren Putin, "20 senedir dünyanın en kuvvetli ülkesi kendisiyle denk olmayan 2 bölgede askeri operasyonlar yürütüyor. 20 senedir kendi hedefleri için girdiği bölgelerden çıkarken büyük zararlar verdi. Amerika'nın yürütmüş olduğu savaşlar operasyon bölgelerine büyük darbe vurdu" diye konuştu.

Afganistan'da kontrolü ele satın aldıktan sonra geçici hükümet kuran ve dünya kamuoyunda kaygılı yaklaşılan Taliban rejimine ılımlı yaklaşan Putin, Taliban'ın ülkedeki radikal gruplardan kurtulmayı hedeflediğini söyleyerek, "Rusya olarak, Taliban'ın, Afganistan'daki radikal gruplarsan kurtulmayı hedeflediğini görüyoruz" dedi.
"BATI BİZİM EVİMİZE SIZMAYA KALKMASIN"
Batılı ülkelerin pek çok ülkeye dayatmalarda bulunduğunu ve bunun aile yapısına zarar verdiğini savunarak batıyı eleştiren Putin, "Azınlıklar lehine çoğunluklara tersine ayrımcılık yapılması ya da anne-baba, aile ve hatta farklı cinsiyetler gibi temel değerlerden vazgeçilmesi talebi, onlara toplumsal güncellemeye yönelik yolda atılan kilometre taşları. Ancak Batı bizim evimize sızmaya çalışmasın. Zira Rusların büyük çoğunluğu, manevi değerlerin ve tarihsel geleneğin, kültürün esas alınması gerekli olduğuni düşünüyor" ifadelerini kullandı.

PUTİN'DEN KAPİTALİZM ELEŞTİRİSİ

"Hazır reçeteler yok. Vahşi kapitalizm de işlemiyor" diyen Putin, "Herkes, bugün ezici çoğunluktaki ülkede toplumsal düzenin temeli olan mevcut kapitalizm modelinin hükmünü yitirdiğini söylüyor. Artık kapitalizmin çerçevesi dahilinde, giderek daha da karmaşıklaşan çelişkiler sarmalından bir çıkış yolu bulunmuyor. Devletlerin ve piyasaların gücünü karşılaştırmak gerek. Bu konu da Çin'in tecrübeleri incelenebilir" diye konuştu.

Putin ayrıca, Çin ile ülkesinin iyi ilişkilerinin bulunduğunu askeri anlamda da ortak politikalar yürüttüklerini ancak askeri blok oluşturmadıklarını belirtti.

"RUSYA, NATO TARAFINDAN ALDATILDI"

NATO'nun Sovyetler Birliği'ne karşı kurulduğunu hatırlatan Putin, Sovyetler Birliği'nin dağılmasına rağmen NATO'nun Rusya'ya karşı adımlar attığını belirterek, "Rusya, NATO'nun askeri genişlemesinin doğuya kaydırılmayacağının söylenmesiyle kandırıldı" dedi.

NATO'nun, Rusya'nın komşusu olan Ukrayna'daki varlığının kendileri için bir tehdit oluşturduğunu savunan Putin, "Ukrayna'nın, NATO'ya katılımı gerçekleşmeyebilir fakat bölgede askeri yatırımlar devam ediyor. Bu Rusya için gerçek bir tehdit manasına geliyor. Amerika Savunma Bakanı'nın açıklamaları da Ukrayna için kapıyı aralamaktır. NATO, eğitim merkezleri adı altında buraya her şeyi yerleştirebilir. Rusya'nın hemen burnunun dibine roket atabilirler" dedi.

"RUSYA'DA SOSYAL DEVLET İNŞA ETMELİYİZ"

Ülkesindeki gelir adaletsizliğine karşı sosyal devlet inşa etmeleri gerekli olduğuni belirten Putin, "Sosyal devlet inşa etmeliyiz. Avrupa'da, özellikle Kuzey Avrupa'da, uzun süreden beri bir sosyal devlet inşa edilmesi gerekli olduğu konuşuluyor. Ancak farklı kategorilerdeki vatandaşların gelir farkını göz önünde bulundurduğumuzda bu bizim özel önem taşıyor. Her ne kadar bu yalnızca bizim problemimiz olmasa da" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.