1. HABERLER

  2. Yakınının Sigorta Giriş Olan herkes Dikkat! Başvuru Yapan herkese Anında 917 TL ödenecek!
Yakınının Sigorta Giriş Olan herkes Dikkat! Başvuru Yapan herkese Anında 917 TL ödenecek!

Yakınının Sigorta Giriş Olan herkes Dikkat! Başvuru Yapan herkese Anında 917 TL ödenecek!

 Sigorta Giriş Olanlar Dikkat! Başvuru Yapanlara Anında 917 TL ödeme yapılıyor! Son dakika ödeme yapılacak. Bilmeyenler var. İşte ayrıntılar...

A+A-

 Sigorta Giriş Olanlar Dikkat! Başvuru Yapanlara Anında 917 TL ödeme yapılıyor! Son dakika ödeme yapılacak. Bilmeyenler var. İşte ayrıntılar...

Türkiye’de bir çok kişi devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanıyor. Devletin vermiş olduğu karşılıksız cenaze yardım parası da bu yardımlardan birisidir. Bu yardımdan yaralanmak için vefat eden kişinin sigorta girişine sahip olması gerekmektedir.

2021 yılı itibarıyla bu yardım 917 TL olarak yapılıyor. SGK kapmasında verilen para vefat eden kişinin yakınlarına (annesi, babası, eşi, çocukları) verilebiliyor. Ödemeden yararlanmak için sigorta girişi olan kişinin ölümünden sonra 5 senelik bir süre içinde SGK’ya müracaatlması gerekmektedir. Başvuru yaparken vefat eden kimsenin ölüm zamanını belirten bir dilek ibraz edilmesi gerekmektedir.

Cenaze Yardımı Parasını Kimler Alacak?

Cenaze yardımı, vefat eden kişinin en az bir senelik ölümünü ve sigorta primlerini belgeleyerek SGK’ya başvuran yakınlarına verilmekte. Buna ilave olarak iş kazası ya da meslek rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşların yakınları da bu yardımdan faydalanabilir. Bu kişilerin yakınları vefat eden kimsenin maluliyet, yaşlılık ve iş görememezlik belgeleri ile müracaat yapabilir.

 Yardıma vefat eden kişinin akrabaları da başvurabilir. Ancak paranın ödenme önceliği amca hala gibi akrabalar değil eşler, çocuklar, anneler ve babalardır.

Yeni Dönemde Cenaze Yardımı Ne Kadar?

2021 yılı itibarıyla yardım parası olarak 917 TL ödenmektedir. Fakat vefat eden kişi emekli sandığına bağlı ise vefat ettikten sonra toplamda 2775 TL olarak ödenir. Bu yardımlarla ölen kişilerin cenaze işlemleri masrafları rahatlıkla karşılanabilir. Gereken koşulları karşılayanlara ödeme Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından yapılacak. Ödemeler hemde anlık olarak gerçekleştirilecek.

Ülkemizde her yol devlet tarafından yurttaşlara milyonlarca liralık karşılıksız destekler yapılıyor. Bunlardan birisi de cenaze desteği. Ödemenin yapılabilmesi için ise vefat eden kişinin seneler içerisinde sigorta girişinin yapılmış olması gerekmektedir. Ödemeyi ise kişinin eşi, annesi, babası ya da çocukları alabiliyor. Kişinin ölümünden sonra 5 yıl içinde SGK’ya başvuran ve gerekli olan koşulları karşılayan herkes bu cenaze yardımından anında yararlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.