1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ve Son Dakika Müjdesi Var! Asgari Ücrete 5. 500 TL Ara Zam! 1.247 TL artış yaşanacak! Yeşil ışık yakıldı peş peşe açıklama geldi!
Ve Son Dakika Müjdesi Var! Asgari Ücrete 5. 500 TL Ara Zam! 1.247 TL artış yaşanacak! Yeşil ışık yakıldı peş peşe açıklama geldi!

Ve Son Dakika Müjdesi Var! Asgari Ücrete 5. 500 TL Ara Zam! 1.247 TL artış yaşanacak! Yeşil ışık yakıldı peş peşe açıklama geldi!

Asgari ücrete zam mevzusu sık sık gündeme gelen konular arasında yer alıyor. Aradaki fark kadar ücret artışı yapılması halinde asgari ücretin 5 bin 500 TL olması bekleniyor. Peki, Asgari ücrete 2. zam yapılacak mı? İşte detaylar!

A+A-

Temmuz ayına az bir zaman kala asgari ücrete yapılması düşünülen zam miktarı milyonlarca vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Ocak 20202'den itibaren geçerli olan asgari ücret 4. 253 TL zam yapılmıştı. Bu kapsamda en çok araştırılan sorular arasında 'Asgari ücrete 2. zam gelecek mi' sorusu yer alıyor. Son olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, asgari ücrete zam hakkında önemli açıklamada bulundu. İşte son gelişmeler haberimizde! 

PEŞ PEŞE DUYURDULAR 

Aralık ayında 2022 yılı asgari ücret tutarı, brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Asgari ücrete ikinci zam gelecek mi? Sorusu yanıtını arıyor. Konuyla ilgili peş peşe açıklamalar geliyor. 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, vatandaşların merakla beklediği asgari ücrete ikinci zam konusuyla ilgili konuştu. Çelik, konuşmasında 'Asgari ücret dar gelirli vatandaşımızın ekonomik olarak koruması gündemimizdedir. Yakından takip ediliyor. Vatandaşlarımızın hayat koşulları bizim partimizin her zaman gündemindedir.' ifadelerini kullandı. 

'BAKANLIKLARIMIZ ÇALIŞMALARI YAPIYOR' 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, katıldığı canlı yayında 'Temmuz ayında asgari ücrete ek zam olacak mı?' sorusuna yanıt verdi. 'Bakanlarımızın bu konu hakkında çalışmalar yaptığını biliyorum. Çalışıyor arkadaşlarımız.' diyen Zengin, 'En azından bunun ne getireceği, nasıl bir maliyeti olacağı yönündeki çalışmaları bakanlıklarımız yapıyor.' ifadelerini kullandı. Somut bir şey söylemeyi doğru bulmadığını ifade eden Zengin, 'Bu konuda ilgili bakanların açıklama yapması lazım.' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın Sert Sorular programında yaptığı 'Cumhurbaşkanımız zaten ifade etmişti. Bu yapılabilir. Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz' şeklindeki açıklaması anımsatılan Zengin, şunları söyledi: 

'Cahit Bey daha somut bir şey söyledi. Ben böyle bir şey söyleyemeyeceğim. Sayın bakan henüz elimizde böyle bir çalışma yok demişti. Şu an bildiğim kadarıyla arkadaşlarımız her halükarda bunun değerlendirmesini yapıyorlar' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmada bu konu hakkında yeşil ışık yakmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dar gelirli vatandaşlar için yürürlüğe sokulacak yeni uygulamalara ilişkin temmuz ayını işaret ederek, 'Dar gelirli vatandaşlarımızın alım gücündeki düşüşün farkındayız. Yılbaşında asgari ücretten işçi, memur, emekli maaşlarına kadar geniş alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle alım gücünü daha da iyileştireceğiz.' demişti. 

ÇALIŞMA BAKANI DA AÇIKLAMA YAPMIŞTI 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, çalışanları ve emeklileri enflasyonun tahribatından koruyacak çalışmaların olduğunu, haziran enflasyonunun açıklanmasıyla yol haritasını belirleyeceklerini duyurması asgari ücret zam bekleyenleri umutlandırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de katıldığı bir programda 'Çalışanlarımızı enflasyon karşısında koruyacak kapsamlı düzenlemeler yapacağız' diyerek şunları dile getirmişti: 'Türkiye'nin nükleer enerji üretimi konusunda ciddi bir yatırım gerçekleştirdiğini not düşen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, enflasyonu kontrol altına alacak politikaların uygulandığının altını çizerek, 'Tabii enflasyonu kontrol altına alacak, enflasyon sorununu aşacak çeşitli iktisat politikaları uygulanıyor. 

Enflasyonun karşısında özellikle çalışanlarımızı, işçilerimizi, emekçilerimizi, kamu personelini ve emeklilerimizi koruyacak tedbirleri almak durumundayız. Elbette enflasyon kontrol altına alınması için uygulanan politikalar belli bir müddet içerisinde bunu kontrol altına alacak, enflasyonda düşüşü sağlayacak. Bunlar önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilmiş, çıkacak gelişmelere bağlı olacak. Bütün bunlara bağlı olarak biz de çalışanlarımıza dönük koruyucu politikaları uygulamaya sokmak durumundayız. 

Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı değerlendirmede bundan bahsetti. Biz çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bu zaten bir ilke olarak önümüzde duruyor. Biz de çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırdık. Önümüzdeki 6 aylık enflasyon değerlendirmesini yaptığımız zaman çalışanlarımızı, emekçilerimizi, kamu personelini ve özellikle de emeklilerimizi enflasyon karşısında koruyacak kapsamlı düzenlemeler yapacağız
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.