1. HABERLER

  2. SSK, Bağ-Kur, bütün emeklilere çifte zam! Tarih verildi 2022 Emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi! 1000 lira ve...
SSK, Bağ-Kur, bütün emeklilere çifte zam! Tarih verildi 2022 Emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi! 1000 lira ve...

SSK, Bağ-Kur, bütün emeklilere çifte zam! Tarih verildi 2022 Emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi! 1000 lira ve...

Emekli ve memur milyonlarca kişi için müjde! 2022'de çifte zam geliyor. Maaşlarda 1000 liralık artış olacak. Tüm gözler emekli ve memur zammı için yapılacak açıklamalara çevrildi. Ocak ayında memur ve emekli maaşlarında artış yapılacak.

A+A-

Emekli ve memur milyonlarca kişi için müjde! 2022'de çifte zam geliyor. Maaşlarda 1000 liralık artış olacak. Tüm gözler emekli ve memur zammı için yapılacak açıklamalara çevrildi. Ocak ayında memur ve emekli maaşlarında artış yapılacak. Bunun üstüne bir de gündemde olan 3600 ek gösterge zammı eklenecek. Düzenlemenin yakında Meclis'e gelmesi bekleniyor. Ocak zammıyla ilgili ek protokol için mutabakata varan memurların yeni zammıyla ilgili bazı formüller de konuşulmaya başlandı. 2022 memur maaşları için 3 formül üzerinde duruluyor. Emekliler için ise kademeli artış formülü öne çıkıyor. İşte emekli ve memur maaşlarına ilişkin son dakika gelişmeleri...

Milyonlarca memur ve memur emeklisine ocakta çifte zam göründü. Memur ve memur emeklisi, temmuzda yüzde 8.45 zam almıştı. Ocaktaki toplu sözleşme zammıyla birlikte alacakları toplam zam da son 1 yılda yüzde 26-28 seviyesinde gerçekleşecek.

Bunun yüzde 40 zamma tamamlanması için ise ek yüzde 10 civarı zam yapılabileceği hesaplanıyor. Bütün bunların üstüne bir de gündemde olan 3600 ek gösterge zammı eklenecek.

YAKINDA MECLİS’TE 

Dün katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, şunları söyledi: “Önümüzdeki hafta pazartesiden (bugün) itibaren bu 3600 ek gösterge meselesini de gündemimize alacağız takvimlendireceğiz.

Bakanlık bünyesindeki çalışmalar bitti, komisyon çalışmasını sosyal ortaklarımızla ele alıp onu da inşallah yeni yılın başında gündeme sokacak hale getireceğiz. Esas emeklilik durumlarını ve haklarını güçlendiren bir düzenlemedir. Açıkladığımız farklı kategorilerdeki memur maaşlarına göre belirleniyor ve ciddi bir etki yapıyor. Kamu çalışanlarımızın 3600 ile ilgili talepleri yıllardır devam etmektedir. Biz bunu sözleşme maddesi haline getirdik ve 2022’de çözüleceğini söyledik. Bizim tarafımızdan bu bitirilmiş ve Meclis’e intikal ettirilmiş olacaktır.”

1000 LİRALIK ARTIŞ 

Ek gösterge memurun maaşını yükselten bir parametre. Ancak ek gösterge, Emekli Sandığı’na tabi memurun görev aylığı tutarını çok az yükseltmesine (20-50 lira arasında) karşın, emekli aylığını 800-1.000 lira arasında artırıyor. İkramiyelerdeki artış ise 30 bin lirayı buluyor. 3600 ek göstergesinin 2022 yılında çözüme kavuşturulması planlanıyor.

KİMLERE VERİLECEK? 

3600 ek gösterge kapsamında polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ile diğer idareciler bulunuyor. Memurlar ve sendikalar ise bugüne kadar ek göstergeleri olmayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanı hizmetli, müstahdem gibi memurlar için de bir ek gösterge rakamı belirlenmesini istiyor. Memurlardan 3600 ek gösterge verilmesi öngörülen kesimde halen ek göstergesi 2200 olan da var, 3000 olan da.

Ek göstergenin 2200’den veya 3000’den 3600’e yükseltilmesi emekli aylığını da ikramiyeyi de farklı etkiliyor. Sendikalar artık kamuda en düşük ek göstergenin 3600 olmasını talep ediyor.

Öte yandan Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre memurlar daha önce yapılan toplu sözleşme gereğince 2022 yılı için yüzde 5+7 ve enflasyon farkı alacaklar. Ancak son dönemdeki gelişmelerden sonra memur sendikaları Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile görüşerek ek bir protokol yapılmasını ve toplu sözleşme üzerinde bir zam daha verilmesini talep etmişti. Bu konuda mutabakata da varılmıştı. Bu mutabakata göre memurlar için yeni bir zam oranı üzerinde çalışmalar başlatıldı. Burada birkaç formül üzerinde duruluyor.

MEMUR ZAMMI YÜZDE 16'YI BULABİLİR 

1 - Öncelikle toplu sözleşme zammının üzerinde oluşan enflasyon farkının ödenmesi. Yani bu yıl için ilk 6 ayda yüzde 5 artı enflasyon farkı ödendikten sonra gerçekleşen enflasyona tamamlamak şeklinde bir artış yapılacak.Tahminlere göre enflasyon farkı ile yıl sonu zam oranı yüzde 16'yı bulacak. Yüzde 25 civarında bir enflasyon gerçekleşirse bunun üzerine 9 puanlık tamamlama yapılabilecek.

2- Bir diğer formüle göre ise seyyanen artış yapılarak bir sosyal destek sağlanması yönünde. Bu ödemenin de yine enflasyon ve asgari ücret ile uyumlu olması bekleniyor.

3 - Son günlerde ortaya çıkan üçüncü bir formül ise 2022 yılının temmuz ayında yapılacak olan yüzde 7'lik zammın da öne alınıp bunun üzerine iyileşme yapılması. Bu durumda ocak zammı yüzde 12 artı enflasyon farkı şeklinde gerçekleşebilecek.

MEMUR EMEKLİLERİ DE BEKLİYOR 

Memur emeklileri de toplu sözleşme ile zam aldıkları için yukardaki formüller onları da ilgilendiriyor. Tüm bu zamların kesin rakamları bu çalışmaların tamamlanması sonrasında ortaya çıkacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ 

Bu emekliler toplu sözleşmeye giremedikleri için son 6 ayda oluşan enflasyon kadar zam alıyorlar. Bu yıl sonu enflasyon tahminlerine göre de SSK ev Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 14-15 civarında olacak.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN ASGARİ ÜCRETLE UYUMLU BİR ARTIŞ BEKLENİYOR 

Ancak sayıları 10 milyonu bulan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de asgari ücrete uyumlu bir artış yapılması bekleniyor. Burada enflasyon zammının üzerine bir refah payı eklenerek yıllık enflasyona eşitlenmesi bir formül olarak dururken seyyanen zam da gündeme geldi. Burada seyyanen zam formülüne göre düşük maaşlı olanlardan başlayarak ödeme yapılması. Böylece taban maaşların yükselmesi söz konusu olacak.

Türkiye Emekliler Derneği burada taban maaşın 4.253 liralık asgari ücret ile eşitlenmesini talep ediyor. Üçüncü bir formülde ise oransal zam yapılması ve asgari ücret artışıyla uyumlu bir oranın belirlenmesi.

EMEKLİ ZAMMI KADEMELİ Mİ YAPILACAK? 

Burada yüzde 40 oranı öne çıkarken artışın kademeli olması de düşünülüyor. Yani daha düşük maaş alan emekliye daha yüksek oranda zam yapılması gündeme gelebilir.

ek-gosterge.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.