1. HABERLER

  2. Son Dakika Ödemeler başladı! Devlet'ten büyük müjde 1.341 TL Para yatırılacak! TC kimlik numaranızla kontrol etmeyi Unutmayın
Son Dakika Ödemeler başladı! Devlet'ten büyük müjde 1.341 TL Para yatırılacak! TC kimlik numaranızla kontrol etmeyi Unutmayın

Son Dakika Ödemeler başladı! Devlet'ten büyük müjde 1.341 TL Para yatırılacak! TC kimlik numaranızla kontrol etmeyi Unutmayın

Türkiye’de Her ay devlet tarafından 1.341 TL destek bir şahıs için 5 yıl sürüyor. 2021 yılı asgari ücreti baz alındığında 5 sene boyunca sağlanacak prim desteği tutarı 80 000 493.60 TL’ye ulaşıyor.

A+A-

Türkiye’de devlet tarafından destek ödemeleri devam ederken edinilen bilgiye göre devlet koruması altındaki çocukları istihdam eden özel sektöre ait işletmelere teşvik sağlanmaya başlanıldı

Ödemeler başladı

Her ay devlet tarafından ödeniyor. 1.341 TL destek bir şahıs için 5 yıl sürüyor. 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında en az iki yıl süreyle hakkında korunma ya da bakım tedbiri kararı uygulanmakta olan çocukların istihdamı konusunda iki yol izleniyor. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki serbest kadro ve pozisyonların toplamının binde biri bu çocukların istihdamı için ayrılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca her sene belirlenen sayıda kişi kamuda işe yerleştiriliyor.

Kamuda istihdam hakkından henüz faydalanmamış olanlar ile istihdam hakkından yararlanmış ama sonradan memuriyet ile ilişiği kesilenler ya da devlet memuru olma koşullarını taşımayanların özel sektöre ait işyerlerinde istihdamı halinde ise prim desteği sağlanıyor. Asgari ücret üzerinden ödenmesi gerekli olan tüm işçi ve işveren primleri 5 yıl süreyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bu da brüt asgari ücretin yüzde 37.5’ine karşılık geliyor.

Prim desteği tutarı 2021 yılı rakamlarıyla işçi başına aylık bin 341.56 TL, senelik 16 000 98.72 TL’yi buluyor. 2021 yılı asgari ücreti baz alındığında 5 sene boyunca sağlanacak prim desteği tutarı 80 000 493.60 TL’ye ulaşıyor.

BEŞ YILLIK PRİM DESTEĞİNİN ŞARTLARI NELERDİR?

Devlet himayesindeki çocukları istihdam eden özel sektör işletmesine sağlanan destekten faydalanmak için işverenin aylık prim ve hizmet belgelerini, muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yasal süresi içinde vermesi, primlerini de yasal süre içinde ödemesi yeterli oluyor.

İstihdam edilecek kişi açısından aranan şartlar ise şöyle:

Hakkında korunma ya da bakım tedbir kararı alınmış olup fasılalı olarak geçen faydalanma süreleri dahil iki seneden az olmamak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal hizmet motellerinden yararlanmış olmak,
Reşit olduğu tarih itibarıyla bu hizmetlerden faydalanmaya devam etmek,

İstihdam hakkından henüz faydalanmamış olmak,

İstihdam hakkından yararlanmış fakat memuriyet ile ilişiği kesilmiş olmak,

Devlet memuru olma koşullarını taşımamaları nedeniyle devlet kurumlarında istihdamı sağlanamamış olmak.

SOSYAL YARDIM ALANLARI İSTİHDAM EDENLERE DE 1 YIL PRİM DESTEĞİ

Sosyal yardım alan bireyleri istihdam eden işletmelere de bir yıl süreyle prim desteği sağlanıyor. Destek tutarı 2021 yılı için işçi başına aylık 733.39 TL olarak uygulanıyor. Bu destekten yararlanabilmek için işçinin, son bir yıl içerisinde nakdi düzenli sosyal yardımlardan en az bir defa yararlanmış olanların ikamet ettiği hanede yaşaması gerekmektedir.

İşçinin bizzat kendinin sosyal yardım almış olması şart değil, yaşadığı haneden sosyal yardım alan bir şahısnin bulunması yeterli. Ayrıca, aile içerisindeki kişi başına aylık gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden (2021 yılı için 1.192.50 TL) az olması, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekmektedir.

Bu bireyleri çalıştıracak işverenlerde ise işe alınacak kişinin mevcut çalışanlara ilave olması, aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi, primlerini yasal süresi içinde yatırması gerekmektedir. (Habertürk)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.