1. HABERLER

  2. Son Dakika Haberi: Müjde Emekli, memur, sözleşmeli personel Tümünü İlgilendiyor! En Düşük 4 bin 439 tl ödeme yapılacak...
Son Dakika Haberi: Müjde Emekli, memur, sözleşmeli personel Tümünü İlgilendiyor! En Düşük 4 bin 439 tl ödeme yapılacak...

Son Dakika Haberi: Müjde Emekli, memur, sözleşmeli personel Tümünü İlgilendiyor! En Düşük 4 bin 439 tl ödeme yapılacak...

Milyonlara zam müjdesi! Ve belli oldu. Rakamlar ortaya çıktı. Alt sınır belirlendi. 3.439 TL altında olamayacak. Emekli, kamu personeli, protokolli personel... Hepsini kapsıyor. İşte tüm ayrıntılar...

A+A-

Milyonlarca kişi  2022 yılı ocak ayı itibariyle kamu personelilar, protokolli personel ve kamu personeli emeklilerine yapılan bazı ödemeler ile bu ödeme tutarlarındaki artışları merak ediyor. 

Memur, kamu personeli emeklisi ve protokolli personele yapılacak zam dışında,  katsayı artışı sebebi ile memur dahil pek çok vatandaşa yapılan bazı ödeme tutarları da artacak. 

Yeni Şafak'tan Ahmet Ünlü, kamu personeli, emekli ve protokolli personele yapılacak zam ile alakalı ayrıntıları yazdı.  Ocak 2022'de kamu personeli, protokolli ve emeklilere yapılan ödemeler ne kadar artacak?  İşte Ünlü'nün kaleminden 2022'de yapılacak zamların detayları...

Hesaplamalarda kullanmış olduğumuz maaş katsayısı 6. Dönem toplu protokol metninde yer alan maaş katsayısı olup bu rakamlar enflasyon farkı çıkması halinde artacaktır.

Memur emeklilerine yapılan alt sınır aylık tutarı ne kadar olacak?

Emekli aylıklarının belli bir tutarın altına düşmemesi için getirilen mecburi alt sınır aylık tutarı bulunur. 5434 sayılı Kanun’a göre bağlanacak emekli aylığının alt sınırı 14. Derecenin 2. Kademesi üzerinden 30 fiili hizmet yılı için hesaplanan emekli aylığıdır. 2022 senesinin 1 inci yarısındaki alt sınır aylık tutarı 3.439 TL’dir. 5510 sayılı Kanun’a tabi olanlar içinse alt sınır aylık tutarı farklı düzenlenmiştir. Buna göre yasanın 55’inci maddesinde bütün sigortalılar için düzenlenen alt sınır aylık kamu personelilar için de geçerlidir. Ayrıca, emekli aylıkları 5510 sayılı Kanun’un ek 19’uncu maddesine göre 1.500 TL’den az olamamaktadır.

En yüksek devlet kamu personeliu aylığı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanına ödenen gösterge ve ek gösterge tutarı olan 1500+8000 rakamı toplamının kamu personeli maaş katsayısı ile çarpımından oluşan tutara En Yüksek Devlet Memuru Aylığı ifadesi kullanılıyor. Buna göre Ocak sonrası En Yüksek Devlet Memuru Aylığı = 9500* 0,188787 = 1.793,47 TL’dir.

Tayin bedeli nedir, nasıl hesaplanır ve Ocak’ta ne kadar olacak?

Bazı kadrolarda bulunan personele, 2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun ve bu kanuna göre çıkarılan Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesine Ait Yönetmelik hükümleri kapsamında verilen tutara denilmektedir. Bu tutar 2.100 gösterge rakamı ile maaş katsayısının çarpımından oluşmaktadır. Bu tutar ise 2.100*0,188787 = 396,45 TL’dir.

Huzur hakkı nedir, ödenecek tutar nasıl belirlenir ve Ocak’ta ne kadar olacak?

375 sayılı KHK’nin Ek 29’uncu maddesinde huzur hakkıyla ilgili şu ifadelere yer verilmiştir: “Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının teşkilatlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde öngörülmesi ve gösterge rakamı belirlenmesi kaydıyla, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve komisyon, heyet, komite ile benzeri organlarda görev alanlara, ayda dörtten fazla olmamak üzere her bir toplantı için (1.000) ila (3000) gösterge rakamının kamu personeli aylık katsayısı ile çarpımı neticesinde bulunacak miktarda, damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tâbi tutulmaksızın huzur hakkı ödenir.

Gösterge rakamları Cumhurbaşkanı’nca üç katına kadar artırılabilir.”

Buna göre kamu kurumlarının teşkilat kararnamelerinde huzur hakkı ödemesine ve tutarına yer verilmişse bu ödeme yapılabilmektedir. Genellikle bu ödeme 9000* 0,188787 = 1.793,47 TL olup, bu ödemeden yalnızca binde 7,59 oranında damga vergisi kesilmektedir. Bu huzur hakkının düşük olması sebebiyle ne kadar huzur vereceğini bilemiyoruz.

Kıdem tazminatı tavanı nasıl hesaplanır ve tutarı ne kadar olacak?

Kıdem tazminatı tavanının hesabında bir hizmet yılı için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na yapılan emekli ikramiyesi ödemesi esas alınmaktadır. Bu çerçevede, maaş katsayısındaki artışlar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na yapılacak emekli ikramiyesini de arttıracaktır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nın emekli ikramiyesine paralel artış gösteren işçilere ödenecek kıdem tazminatı tavanı tutarı 01/01/2022 tarihi itibariyle 8.698,73 TL olacaktır.

Kıdem tazminatı tavanı nasıl hesaplanır ve tutarı ne kadar olacak?

Kıdem tazminatı tavanının hesabında bir hizmet yılı için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na yapılan emekli ikramiyesi ödemesi esas alınmaktadır. Bu çerçevede, maaş katsayısındaki artışlar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na yapılacak emekli ikramiyesini de arttıracaktır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nın emekli ikramiyesine paralel artış gösteren işçilere ödenecek kıdem tazminatı tavanı tutarı 01/01/2022 tarihi itibariyle 8.698,73 TL olacaktır.

Kamu personelleri arasında Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na yapılacak bir senelik emekli ikramiyesinden daha yüksek emekli ikramiyesi alan memur olduğunu da ifade etmek isteriz.

Ocak ayı itibariyle protokolli personelin protokol tavanı ne kadar olacak?

Kamu kurumlarında birden çok protokolli personel statüsünde çalışan personel olduğu için bunların ücret tavanları da bir hayli farklıdır. 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 3’üncü maddesinin (c) bendi uyarınca protokolli olarak çalıştırılan personelin ücret tavanı 10.332,85 TL’dir. Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 3’üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ücret tavanı 9.211,50 TL’dir. Bilişim personeline yapılan ödemelerde bu tutarın katları olarak belirlenmekte ve bu tutarın beş katını geçememektedir.

Emekli olacak memurne ne kadar yol tazminatı ödenecek?

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 1’inci maddesinin (D) bendinde belirtilen kamu görevlilerinden emekli olanlara ödenecek yolluk tutarı; 13.558 * 0,188787 = 2.559,57 TL – 19,42 TL damga vergisi = 2.540 TL net ödeme yapılacaktır.

Mahalli idare personeline ödenen sosyal denge tazminatı ne kadar artacak?

Belediyeler ve bağlı kuruluşlarıyla il özel idarelerinin kadro ve pozisyonlarında istihdam edilen kamu görevlilerine, 4688 sayılı Kanun’un 32’nci maddesinde yer alan usul ve esaslar çerçevesinde ödenebilecek sosyal denge tazminatı aylık tavan tutarı en yüksek devlet kamu personeliu aylığının (ek gösterge dahil) %120’dir. Yani 9500 * 0,188787*% 120 = 2.152,17 TL’dir. Sosyal denge tazminatı vergiden istisna tutulmadığı için hem % 15 gelir vergisi hem de 0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılacaktır.

Bedelli askerlik yapacakların ödeyeceği tutar arttı

Asker Alma Kanunu’nun bedelli askerlik başlıklı 9 uncu maddesine göre; bedelli askerlik tutarı 240.000 gösterge rakamının kamu personeli aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadardır. Bu hüküm gereğince bedelli askerlik yapacak memur dahil pek çok yurtdaşın bedelli askerlik tutarı Ocak ayı sonrasında 240.000 * 0,188787 = 45.308,88 TL olmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.