1. HABERLER

  2. Son dakika haberi bu akşam emekliler sevinçten havalara uçacak! 1.100 TL zam gelecek! Bu fırsatı sakın kaçırmayın...
Son dakika haberi bu akşam emekliler sevinçten havalara uçacak! 1.100 TL zam gelecek! Bu fırsatı sakın kaçırmayın...

Son dakika haberi bu akşam emekliler sevinçten havalara uçacak! 1.100 TL zam gelecek! Bu fırsatı sakın kaçırmayın...

Milyonlarca kişi için geçerli. Maaşlar 1.100 TL artacak. Aynı zamanda emekli ikramiyelerinde de ciddi artış görülecek. İkramiyelerdeki artış miktarı 41 bin lirayı bulacak. Açıklamalar art arda geldi. Detaylar netleşiyor.

A+A-

Milyonlarca çalışanın maaşı artacak. En düşük artış miktarının 1.100 TL olması bekleniyor. Hemşire, polis, öğretmen, din görevlisi ve çok sayıda çalışanı ilgilendiriyor. Maaşların dışında emeklilik ikramiyeleri de artacak.

Milyonlarca çalışan bekliyordu. Açıklamalar art arda geldi. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan 3600 ek gösterge ile alakalı yapmış olduğu açıklamada, "3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki senenin sonuna kadar çözüme kavuşturacağız." dedi.

Ek Gösterge Sistemi, kamu personeliların hem çalışırken aldıkları maaşta hem de emekliliklerinde maaşın ve özellikle de emeklilik ikramiyesinin miktarının belirlenmesinde önemli bir unsur. Türkiye gazetesinden İsa Karakasş 3600 ek gösterge ile alakalı gelinen süreci yazdı. İşte ayrıntılar...

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti seçim beyannamesinde yer alan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerine ek gösterge imkânı verileceği müjdesini 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde açıklamasından beri yalnızca belirtilen meslekte çalışan kamu görevlileri değil tüm kamu personeli ve kamu çalışanlarının gözünü bu konu da yapılacak olan düzenlemeye pürdikkat çevirdi.

EK GÖSTERGE TALEBİ ARTTI!

Sadece polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerine ek gösterge vaadi, diğer kamu personeli ve kamu görevlilerinin de bu yönde taleplerinin artmasına yol açtı.

Gazetemize ve sosyal ağ hesaplarımıza gelen iletilerden çok sayıda başta profesyonel onbaşı ve profesyonel çavuş olarak istihdam edilen profesyonel erbaşlar olmak üzere kamuda çalışan avukatlar, yerel denetim elemanları, ceza infaz ve koruma kamu personeliları, kamuda görev yapan şefler, müdür yardımcıları… ve diğer kamu görevlileri de ek gösterge düzenlenmesinden faydalanmayı talep etmekte oldukları anlaşılmaktadır.

Diğer yönden 3600 Ek Gösterge verilecek olan dört meslek grubunun göstergeleri başta yönetici ve üst yöneticiler ile kariyer meslek grubunda bulunan kamu görevlilerinin ek göstergelerini geçmesi, yaklaşması veya aradaki makasın azalması farklı bir sorun teşkil etmektedir.

Asgari ücretten sonra 3600 Ek Gösterge çözüme kavuşacak!

4 000 000 kamu personeli ve 2 milyondan fazla kamu personeli emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 Ek Gösterge çalışmalarını da bu protokol döneminde tamamlayacaklarını tüm kamuoyuna ilan etmiştir. Bu kapsamda çalışmalar son sürat devam etmektedir.

Çalışma hayatına ilişkin yapılmakta olan düzenlemelere ilişkin takvimde ilk sırayı bu senenin sonuna doğru açıklanacak olan 2022 senesinde geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi çalışmaları yer almaktadır. Akabinde 3600 Ek Gösterge çalışmalarının bütünüyle şekillenmesinin neticelendirilmesi ve tüm topluma açıklanması beklenmektedir. EYT/Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili medyada yer alan çok sayıda senaryonun tam tersine henüz bir gündem bulunmadığı anlaşılmaktadır.

Devlet Memurları Kanunundaki denge gözetilmeli!

Devlet Memurları Kanunu’nda kamu personeliların hizmet sınıfları, unvanları, aylık dereceleri, hiyerarşik yapı göz önüne alınarak özlük haklarını belirleyen bir denge bulunur.3600 Ek Gösterge çalışmalarında bu dengenin korunması, anılan kanuna hâkim olan “sınıflandırma”, “liyakat” ve “kariyer” temel ilkelerinin gözetilmesi, yalnızca nicelik değil, tüm kamu personeliların kadro unvanları göz önüne alınarak, standardize biçimde değil; sürdürülen görevin fonksiyonları, görev yapan kamu personeliun sevk ve idare ettiği personel sayısı, kullanmış olduğu kamu kaynağı vb. Unsurlar göz önüne alınarak belirlenmelidir...
Diğer yandan meseleye yalnızca ek gösterge açısından bakılmamalıdır. Özellikle kamu personelinin verimliliğinin artırılması, kamu personel yönetiminin stratejik insan kaynakları yönetimi esasları çerçevesinde yeniden şekillendirilmesi ve bu kapsamda kurumların insan kaynakları birimlerinin güçlendirilmesi ve insan kaynakları ile alakalı personele yeni yetkinlikler kazandırılması (ödül ve ceza sisteminin daha verimli kullanılması…) açısından da ele alınmalıdır.

'YIL SONUNA KADAR ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3600 ek gösterge ile ilgili yaptığı açıklamada, "Engellilere ve devlet korumasında yetişen kişilere verilen kamuda istihdam hakkının düzenli bir şekilde işletilmesini temin ettik. Bu kapsamda öğretmenlerimiz başta olmak üzere personelimizin önemli bir kısmını kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Memur-Sen'in bu konunun neticelendirilmesi hususunda gösterdiği gayretin yakın şahidiyiz.Gerçi bizim yıllar önce sözünü verdiğimiz ve hazırlıklarını başlattığımız 3600 ek gösterge meselesini sahiplenmeye çalışan CHP gibi fırsatçılar olduğunu da görüyoruz. Neyse ki milletimizin ve kamu görevlilerimizin hafıza kayıtlarında bunların hepsi de mevcuttur. İnşallah bundan sonra da Memur-Sen ile iş birliği ve dayanışma halinde kamu görevlilerimizin durumlarını iyileştirmeye devam edeceğiz. Hiçbir ayrım yapmadan, kimseyi ötekileştirmeden, herkesin huzuru ve refahı için çalışmayı sürdüreceğiz." dedi.

Velhasılıkelam 3600 Ek Gösterge meselesinde; açıkladığımız hususlar dikkate alınıp bilimsel analizler yapılarak objektif kriterler oluşturulmadan yalnızca vadedilen dört meslek grubuna verilmesi diğer tüm kamu personelini ve kamu hizmetlerini derinden etkileyecektir…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Memur- Sen Büyük Türkiye Buluşması'nda yapmış olduğu açıklamada, 3600 ek gösterge meselesini Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle neticelendirmek üzereyiz, Ocak ayında TBMM’ye getireceğiz. " dedi.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Milyonları ilgilendiren ek gösterge kamu personeli ve onların maaşlarını, emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini belirleyen bir gösterge rakamı. Memurların maaşları hesaplanırken kullanılacak olan ek gösterge yükseldikçe maaş ve tazminat yükseliyor.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNDEN KİMLER FAYDALANACAK?

Ek gösterge öğretmen, polis, hemşire, doktor, din görevlileri gibi pek çok kamu personeliu kapsayacak. Yasalaşması durumunda verileceği tarih ve diğer ayrıntılar da ortaya çıkmış olacak.

EMEKLİ AYLIĞI VE TAZMİNATININ YÜZDE 20-25 DÜZEYİNDE ARTMASI BEKLENİYOR

Memurların maaşları ve ikramiyeleri hesaplanırken unvanlarına kıdemlerine derecelerine ve ek göstergelerine bakılıyor. Dolayısıyla ek göstergesi 2200 olan bir kamu personelia göre 3600 olan bir kamu personeliun emekli maaşı yüzde 20-25 daha fazla oluyor. İkramiye de buna göre artıyor.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

Bu noktada şube müdürleri, şefler, daire başkanları, müfettişler, kariyer meslek dalları, uzmanlar, genel müdür yardımcıları, üniversitelerdeki genel sekreterler, daire başkanları gibi idareci kadroları da kapsayabilecek. Bu noktada idareci olmayan kamu personeli kadrolarının da gözden geçirilmesi bekleniyor.

ÇALIŞMAYI KİM YÜRÜTECEK?

3600 ek gösterge konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ile beraber Hazine Mali Bakanlığı, SGK ve Cumhurbaşkanlığı bürokratları ortak çalışmalar yapacak. İşin mali boyutunun bulunması dolayısı ile yapılacak artışlar ve kapsamları da yeniden hesaplanmış olacak.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ MECLİS'E GELECEK: 2022'DE YASALAŞACAK

Ortak çalışmanın ardından hazırlanacak taslak TBMM'ye gönderilerek yasalaştıktan sonra devreye gerecek. Yasanın ayrıntılarında kimlerin bu artıştan nasıl yararlanacağı, maaş artışlarının kimleri kapsayacağı da belirlenecek.

MEVCUT EMEKLİLER YENİ DÜZENLEMEDEN ETKİLENCEK Mİ?

3600 ek gösterge düzenlemesinin yalnızca mevcut kamu personeliları mı yoksa emekli olmuş kamu personeliları da mı etkileyeceği de yine çalışma gündeminde olacak ve burda alınan ortak kararla belirlenmiş olacak.

2 MİLYONA YAKIN MEMURUN EMEKLİ AYLIKLARI BÜYÜK ORANDA ARTACAK

Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla beraber evvela 2 milyona yakın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

3600 EK GÖSTERGE SONRASI OLASI MAAŞ VE İKRAMİYELER

ekgosterge.jpg

EK GÖSTERGE 2200DEN 3600E ÇIKARSA

Emekli maaşı artışı: 1.200 TL

İkramiye artışı: 45.210 TL

EK GÖSTERGE 3000DEN 3600E ÇIKARSA

Emekli maaş artışı 1.100 TL

İkramiye artışı 41.500 TL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.