1. HABERLER

  2. Son dakika gelişmesi emekliye peş peşe 3 müjde birden geldi! En düşük aylığı 2 bin 825 TL olacak! Ekim ayında SSK, Bağ-kur emeklisine 3'lü kazanç...
Son dakika gelişmesi emekliye peş peşe 3 müjde birden geldi! En düşük aylığı 2 bin 825 TL olacak! Ekim ayında SSK, Bağ-kur emeklisine 3'lü kazanç...

Son dakika gelişmesi emekliye peş peşe 3 müjde birden geldi! En düşük aylığı 2 bin 825 TL olacak! Ekim ayında SSK, Bağ-kur emeklisine 3'lü kazanç...

Milyonlarca emekli Ocak ayında maaşlarına ne kadar zam alacağını merak ediyor. SSK, Bağ-kur emeklisine 3'lü kazanç. Gelir bayram havası estirecek. İntibak'tan maaşlara kadar birçok konu masaya yatırılıyor.

A+A-

Milyonlarca emekli Ocak ayında maaşlarına ne kadar zam alacağını merak ediyor. Ekim, Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından maaşlara yansıyacak zam oranı belli olacak. Türkiye Emekliler Derneği (TUED) ise emekli vatandaşlar için çeşitli taleplerde bulundu. TÜİK tarafından üç aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gözler Ocak ayına çevrildi. Sizler için merak edilen detayları haberimizde derledik.

SSK, Bağ-kur emeklisine 3'lü kazanç. Gelir bayram havası estirecek. İntibak'tan maaşlara kadar birçok konu masaya yatırılıyor. Ekim ayının ortalarına geldiğimiz dönemde yeni yılda maaşlara ne kadar zam yapılacağı merak edilen konular arasında yer alıyor. TÜİK tarafından üç aylık enflasyon rakamları açıklandı. Yüzde 4.23 oranında çıkan enflasyonun 2021 yılının son üç ayında yüzde 5.21'e ulaşacağı Merkez Bankası tarafından tahmin edildi. Uzman isimler Ocak ayı zam oranı hakkında tahminlerini paylaşıyor. Sizler için detayları haberimizde derledik.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 1695 TL OLACAK

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından temmuz, ağustos ve eylül ayının enflasyon rakamları açıklandı. Yüzde 4.23 oranında çıkan enflasyonun 2021 yılının son üç ayında yüzde 5.21'e ulaşacağı Merkez Bankası tarafından tahmin edildi.

Açıklanan üç aylık enflasyona göre memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağı gözlenirken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammının yüzde 4,23 olacağını ortaya koydu.

Buna göre ocak ayında yapılacak zam için 3 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında en düşük emekli aylığı 1695 TL'den hesaplandı.

EN DÜŞÜK MAAŞIN 2 BİN 825 TL OLMASI BEKLENİYOR

Yapılan emekli maaş zammı hesaplamalarının ardından Türkiye Emekliler Derneği taleplerini belirtti. Bayram ikramiyesi ve promosyon gibi ek gelirlerin hayata geçirilmesinin ardından dernek, intibak, maaş ve büyümeden pay da istediklerini belirtti.

Dernek Hukuk Müşaviri Avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, intibak düzenlemesi ile emekli maaşlarında düzelme yapılmasını beklediklerini, en düşük aylığın 2 bin 825 lira olan net asgari ücret seviyesine yükseltilmesini teklif ettiklerini ifade etti.

EKONOMİK BÜYÜMEDEN PAY İSTENDİ

5510 sayılı yasa ile yeniden düzenlenen aylık bağlama sistemi mevcut emeklilerde ve yeni emeklilerde hak kayıplarına neden olduğunu belirten Yazıcıoğlu, üçlü sistemin yeniden düzenlenmesi ve ekonomik büyümeden pay verilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Emekliler Derneği'nin bu taleplerine yönelik olarak hükümetten henüz bir yanıt gelmedi. İlerleyen günlerde taleplere yönelik olumlu veya olumsuz bir cevap verilmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.