1. HABERLER

  2. Sigorta girişi olan herkese müjde! 3600 ek gösterge sayesinde yüksek maaşla erken emekli olacak! 3600 ek gösterge nedir, kimleri kapsıyor ve son durum ne?
Sigorta girişi olan herkese müjde! 3600 ek gösterge sayesinde yüksek maaşla erken emekli olacak! 3600 ek gösterge nedir, kimleri kapsıyor ve son durum ne?

Sigorta girişi olan herkese müjde! 3600 ek gösterge sayesinde yüksek maaşla erken emekli olacak! 3600 ek gösterge nedir, kimleri kapsıyor ve son durum ne?

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelen açıklama ile binlerce kişinin gözü son dakika açıklamalarında. 3600 ek gösterge nedir, kimleri kapsıyor, son durum ne?

A+A-

Uzun süredir gündemde olan olan 3600 ek gösterge ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir son dakika gelişmesi yaşanmıştı. Memur zammı görüşmelerinin yapıldığı toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Vedat Bilgin "3600 ek gösterge verilmesinin görüşülmesini kabul ediyoruz." İfadelerini kullanırken konuya ilişkin atılacak adımlar milyonların merak konusu haline geldi. "3600 ek gösterge nedir, son durum ne, çıkacak mı?" soruları bu noktada yanıt aramaya başladı. İşte tüm detaylar ve son dakika gelişmeleri…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında yaptığı açıklamada, "Federasyonlarımızın verdiği bu teklife karşı biz de 3600 meselesinin bu sözleşme sürecinin içerisinde çözülmesi gerektiği görüşünü benimsiyoruz.

Bu çerçevede devlet bu sorunu çözmek konusunda, bu süreç içerisinde gerekli çalışmaları yapacak. Bu sözleşme ile bu meseleyi gündemimizin içindeki önemli bir sosyal mutabakat meselesi olarak görüyoruz" dedi.

Sendikalar ek göstergenin tüm kamu görevlilerini kapsamasını istiyor. Ancak daha önceki görüşmelerde öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri olmak üzere 4 meslek grubunda ek göstergelerin yükseltilmesi öngörülüyor.

İKRAMİYE 30-35 BİN LİRA ARTAR

Düzenlemeden yaklaşık 1.8 milyon memurun yararlanması bekleniyor. Düzenleme ile memurların ek gösterge cetvelinin yeniden belirlenmesi öngörülüyor. Ek göstergenin 2200'den 3600'e çıkmasıyla birlikte 25 yıl hizmeti bulunan öğretmen, din görevlisi, hemşire, polis, idarecilerin ikramiyeleri yaklaşık 30-35 bin lira artacak.

Daha önce yapılan çalışmalarda düzenlemenin meslek gruplarına göre farlılık göstermeden bu grupları kapsayacak bir düzenleme yapılarak ek göstergenin yükseltilmesi yönünde olmuştu. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

MEMURİYETTE EK GÖSTERGE NEDİR?

Hizmet, unvan, sınıf, derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge diğer adıyla katsayı; devlet memurlarının çalışırken ki maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi. Emeklilik maaşı ve ikramiyesi buna göre hesaplanıyor.

Ek gösterge arttıkça maaş da yükseliyor. Göstergesi 3600 olan bir memur, 2500 olana göre daha yüksek emekli ikramiyesi ve emekli maaşı alıyor. Yeni gösterge sistemi kamuda liyakate göre yükselmenin de önünü de açılacak.

EĞİTİM Mİ DİKKATE ALINACAK?

Mevcut uygulamada lise veya yükseköğrenim mezunu astsubaylarda statü esası uygulanıyor ve hepsi 3600 ek göstergeden yararlanıyor. Yeni düzenlemede astsubaylarda olduğu gibi statüye göre ek gösterge verilmesi durumunda, eğitim durumuna bakılmaksızın tüm öğretmen, hemşire, polis ve din görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanabilecek.

İdarecilerde eğitim durumunun dikkate alınması durumunda 3600 ek göstergeden sadece üniversitelerin 4 yıllık lisans mezunları istifade edecek.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI

Memur sendikaları yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmesini, birçok kurumda müdür, şube müdürü kadrolarında görev yapanların düşük olan ek göstergelerinin düzeltilmesini talep ediyor.

Müdür ve şube müdürü kadrosunda birinci derece kadro/aylık derecesi ile görev yapan yükseköğrenim mezunu devlet memurları en çok 2200 ek göstergeden yararlanabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler