1. HABERLER

  2. SGK'dan büyük müjde geldi! Başvuran herkese 1.059 TL yardım parası ödenecek! para yardımı, gıda, yakacak, yardımı almak için hemen başvurun
SGK'dan büyük müjde geldi! Başvuran herkese 1.059 TL yardım parası ödenecek! para yardımı, gıda, yakacak, yardımı almak için hemen başvurun

SGK'dan büyük müjde geldi! Başvuran herkese 1.059 TL yardım parası ödenecek! para yardımı, gıda, yakacak, yardımı almak için hemen başvurun

Memur zammı sonrası 65 yaş aylığı da 1.059 TL oldu. Ayrıca asgari ücretteki artışın gelir sınırını yükseltmesiyle bu yıl daha fazla kişi 65 yaş aylığı alabilecek. Geçen yıl gelir sınırına takılanlar, bu yıl yeniden başvuru yapmalı.

A+A-

Soru: Asgari ücret artınca 65 yaş aylığı ve evde bakım parası da arttı mı? Artışla, 65 yaş aylığı ve evde bakım parası alamayanlar da alabilecek deniyor, bu doğru mu?

Cevap: 65 yaş aylığı asgari ücrete endeksli değil. 65 yaş aylığı 4.387 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımıyla hesaplanıyor. Memur aylık katsayısı ise memur ve memur emeklileri için toplu sözleşmede belirlenen zam oranı kadar 6 ayda bir arttığı için 65 yaş aylığının miktarı da 6 ayda bir artıyor. 2022 yılı ocak ayından itibaren memur ve memur emeklilerine yansıyan yüzde 27.91'lik zam sonrası 65 yaş aylığı 1.059 TL oldu.

AYLIK MİKTARI BİRAZ DAHA ARTACAK

Diğer yandan yüzde 2.5'lik ilave zam da yürürlüğe girince 65 yaş aylığının miktarı biraz daha artacak. Ancak aylığı alabilmek için gerekli şartlardan birisi olan gelir sınırı asgari ücrete endeksli. 65 yaş aylığı alacak kişi ve eşinin toplam gelirinin aylık ortalamasının asgari ücretin üçte birini yani 2022 yılı için 1.417 TL'yi geçmemesi gerekiyor. Bu sınır 2021'de 852 TL'ydi.

Asgari ücretteki yüzde 50'lik artışla gelir sınırı da arttı. Böyle olunca geçen yıl eşinin ve kendisinin aylık ortalama geliri 1.000 TL olan bir kişi 65 yaş aylığı alamazken, bu yıl yeniden başvuru yaparsa 65 yaş aylığı alabilecek. Yani asgari ücretteki artış 65 yaş aylığının miktarını etkilemiyor ancak gelir sınırı arttığı için bazı kişiler 65 yaş aylığı alabilir hale geliyor.

BAKIM AYLIĞI DA VAR

Aynı durum evde bakım aylığı için de geçerli. Evde bakım aylığının miktarı da memur aylık katsayısına endeksli. Bu nedenle de evde bakım aylığı 6 ayda memur maaş zammı çerçevesinde artıyor. Diğer yandan evde bakım aylığı için bir de gelir sınırı var. Evde bakım aylığı ödenecek hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 2/3'ünü geçmemesi gerek. Yani geçen yıl gelir sınırı nedeniyle bu aylığı alamayan kişiler bu yıl evde bakım aylığı alabilirler.

KIDEM TAZMİNATINDAKİ TAVAN EK ZAMLA DAHA DA YÜKSELİYOR

Soru: İşverenim kıdem tazminatı tavanı belli olmadığı için tazminat ödemiyor. Tavan ne zaman belli olacak?

Cevap: Ocak itibarıyla kıdem tazminatı tavanı 10.596 TL olacak. Bu tutara yüzde 2.5'lik ek zam da eklenince daha da artacak. Bu nedenle her bir kıdem yılınız için en az 2.312 TL avantajlısınız. 15 yıl kıdeminiz varsa avantajınız 35 bin TL'yi bulacaktır. Yüzde 2.5'lik ek zam kanunlaştıktan sonra işveren yeni tavandan ödemenizi yapacaktır

SGK'dan büyük müjde geldi! Başvuran herkese 1.059 TL yardım parası ödenecek! para yardımı, gıda, yakacak, yardımı almak için hemen başvurun

ÜCRETİSİZ ELEKTRİK YARDIMI 

3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh (68,67 TL), 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh (91,56 TL), 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh (114,44 TL), 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh (137,33 TL) sosyal yardım yapılmaktadır.

GIDA YARDIMI 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere başta dinî bayramlar öncesi olmak üzere ihtiyaç hâlinde tüm yıl boyunca temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gıda yardımları yapılmaktadır.

YAKACAK YARDIMI 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılmaktadır.

BARINMA YARDIMI 

3294 sayılı Kanun kapsamında olan ihtiyaç sahibi vatandaşlardan oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayanlara temel ve zaruri ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyaçlarının karşılanması için ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı yapılmaktadır.Ayrıca afet olayları sonrasında da ev eşyası alımı için ayni veya nakdî olarak yardım yapılmaktadır.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA VERİLEN DESTEKLER 

İhtiyaç sahibi olan resmî nikâhlı eşi vefat etmiş kadınlara şartları devam ettiği süre içerisinde 2021 yılı itibarıyla aylık 325 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 650 TL düzenli nakdi yardım verilmektedir.

Ödemeler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden doğrudan kadınların PTT hesaplarına aktarılmaktadır. Hak sahipleri ödemelerini, herhangi bir ücret kesintisi olmaksızın PTT şubelerinden, Sosyal Yardım Kartlarını kullanarak ATM’lerden çekebilmekte veya kartlarını alışverişlerinde ödeme aracı olarak kullanabilmektedirler.

Diğer yandan öksüz ve yetimlere de yardım yapılmaktadır. Bu yardım ihtiyaç sahibi ailelerde yaşayan, annesi, babası veya her ikisi de vefat etmiş çocuklar için yapılan nakdî yardımlardır. 2021 yılı itibarıyla aylık 150 TL ödeme yapılmaktadır.

ASKERE GİDENLERİN AİLELERİNE DESTEK 

Vatani görevini yerine getirmekte olan askerlerimizin, sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ailelerinin askerlik görevi süresince desteklenmesi için 2021 yılı itibarıyla aylık 400 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 800 TL düzenli yardım verilmektedir. Yardım programının hak sahibi, asker evliyse eşi, evli değilse annesi veya babasıdır. Başvuranlardan askerliğe ilişkin herhangi bir belge talep edilmemektedir.

YARDIMLARDAN NASIL FAYDALANILIR? 

Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından faydalanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik Numarası içeren nüfus cüzdanı ile başvurmanız yeterli bulunmaktadır. Ayrıca başka belge ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır. (İsa Karakaş / Türkiye gazetesi)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.