1. HABERLER

  2. SGK sonunda hareketlendi! PTT'den çalışan çalışmayan, yaşlı, ev kadını tüm herkese 828 TL Yardım parası verilecek...
SGK sonunda hareketlendi! PTT'den çalışan çalışmayan, yaşlı, ev kadını tüm herkese 828 TL Yardım parası verilecek...

SGK sonunda hareketlendi! PTT'den çalışan çalışmayan, yaşlı, ev kadını tüm herkese 828 TL Yardım parası verilecek...

Devlet herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, çalışma gücünü yitiren 65 yaş ve üstü, maddi durumu olmayan vatandaşlara aylık bağlıyor. Yaklaşık 800 bin kişi bu aylığı alıyor.

A+A-

Çalışma gücü azalan 65 yaş ve üstü, parasal durumu kötü olan yurttaşlara aylık bağlanıyor. Peki, 65 yaş aylığı nasıl bağlanıyor? Bu aylığı kimler alabilir? İşte konuyla alakalı merak edilen tüm ayrıntılar...Devlet herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, çalışma gücü azalan 65 yaş ve üstü, parasal durumu kötü olan yurttaşlara aylık bağlıyor. Yaklaşık 800 000 kişi bu aylığı alıyor.İşte bu aylıkla ilgili merak edilen soruların cevapları:

65 yaş aylığını kimler alabilir?

Hiçbir geliri, sosyal güvencesi bulunmayan, ekonomik durumu yetersiz, 65 yaşına dolduran yurttaşlara verilmekte.

65 yaş aylığı nasıl bağlanıyor?

Bu aylık için ilk adımda ikamet adresinin bağlı olduğu kaymakamlığın sosyal yardımlaşma vakfına müracaatta bulunulması gerekmektedir. Başvuru formları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı internet sitesinden alınabiliyor.

Aylık bağlanmada evdeki bütün fertlerin geliri mi dikkate alınıyor?

Kendisinin ve eşinin geliri minimum ücretin net tutarının 3'te 1'inden düşük olanlara bağlanıyor. Evde yaşamakta olan torunun işe girmesi aylık bağlanmasını engellemiyor. Eskiden hanede yaşamakta olan herkezin gelirine bakılıyordu.65 Yaş  aylığı tutarı ne kadar?

Kapsamdaki kişilere aylık 828,21 lira ödeniyor. Her 6 ayda bir kamu personeli maaş katsayısındaki artışla 65 yaş aylığı zamlanıyor.

TOPLU PRİM İADESİ VAR

Yaşlılık toptan ödemesi nedir?

Sigortalıların emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme gün sayısı ya da sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanamaması durumunda prim ödemesinin toplu olarak iadesi manasına geliyor. Bu işlem sigortalının talebi üzerine gerçekleşiyor. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de toptan alınabilir mi?

Kısa vadeli sigorta kolları ile GSS primleri toptan ödeme yolu ile ödenmez. Sigortalının, var ise hizmet borçlanmaları ile isteğe bağlı primleri de toptan ödemelerine dahil edilir. İşçi, kamu personelilar kendi adlarına yatırılan, Bağ-Kur'lular da kendi adlarına ödedikleri malullük, yaşlılık, ölüm sigorta primlerini iade alabilir. Kaynak: SGK harekete geçti! PTT'den çalışan çalışmayan, yaşlı, ev kadını herkese 828 TL Yardım parası ödemesi yapacak...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.