1. HABERLER

  2. PTT'den Yardım Müjdesi Geldi! Ev Kadını, Esnaf, İşsiz ve Yaşlı Herkese 650 TL Ödenecek!
PTT'den Yardım Müjdesi Geldi! Ev Kadını, Esnaf,  İşsiz ve Yaşlı Herkese 650 TL Ödenecek!

PTT'den Yardım Müjdesi Geldi! Ev Kadını, Esnaf, İşsiz ve Yaşlı Herkese 650 TL Ödenecek!

650 TL ödeme yapılıyor. İki ayda bir yurttaşların hesabına paraları yatırılıyor. Başvuru yapılması halinde bu haktan yararlanılabiliyor. Paralar PTT'den veya ATM'lerden çekilebiliyor.

A+A-

650 TL ödeme yapılıyor. İki ayda bir yurttaşların hesabına paraları yatırılıyor. Başvuru yapılması halinde bu haktan yararlanılabiliyor. Paralar PTT'den veya ATM'lerden çekilebiliyor.

650 TL ödeme yapılıyor. İki ayda bir yurttaşların hesabına paraları yatırılıyor. Başvuru yapılması halinde bu haktan yararlanılabiliyor. Paralar PTT'den veya ATM'lerden çekilebiliyor. Eşi ölen bayanların mağduriyet yaşamaması için devlet tarafından destek sağlanıyor. Hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan bayanlar için de devlet yardım yapılıyor. İlgili vakıflar  bayanlara para ve sosyal destek yardımı sağlanıyor.

Nakit para desteği sağlanıyor. İki ayda bir 650 TL destek ödemesi yapılıyor. Talepte bulunanlar yararlanıyor. Eşi ölen bir çok kadın hangi haklara sahip olduğunu ve nereye başvurması gerektiğini bilmiyor. 

EŞİ VEFAT EDEN KADIN HANGİ HAKLARA SAHİP

Eşi vefat eden bayanlar çalışmıyor ve herhangi bir güvencesi bulunmuyor olsa bile devlet tarafından belli bir miktar ödeme yapılıyor. Dul maaşı iki ayda bir 650 TL olarak ödeniyor. Kocası ölen bayanlar, eşlerinin son çalışmış olduğu kuruluşun doldurması gerekli olan prim gün sayısı yeterli ise ölüm aylığı hakkı kazanıyor. Sigorta, ölen kocanın emekli olması durumunda, kocasının emekli maaşının bir kısmını dul maaşı olarak da verebiliyor.

PARALAR NASIL ÖDENİYOR?
Para PTT şubelerinden alınıyor. Sosyal Yardım Kartı’yla ATM’lerden çekim yapılabiliyor. Ancak kolluk kuvvetleri virüsle mücadele kapsamında bu ödemeyi evlere getiriyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

Eşi vefat etmiş kadın yurttaşlar fotoğrafı ikametgahlarının olduğu il/ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na (kaymakamlık içinde oluyor) müracaat yapınca süreç başlıyor. Başvuruda nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge istenmiyor

Kocası ölen bayanlar, talep ederlerse muhtaçlık durumları inceleniyor. Kadın muhtaç olarak tespit edilirse, sivil toplum kuruluşları, Belediyeler ve kaymakamlıklara, sosyal yardımlardan yararlanabilmek için müracaatta bulunabiliyorlar.

İKİ MAAŞ ALMA HAKKI

Eşi vefat eden kadın, ölen babasının da emekli aylığını alabiliyor.Buradaki önemli nokta, ölen koca ve ölen babanın bağlı oldukları sigortaların farklı olması. 

MAAŞLAR HANGİ DURUMLARDA KESİLİYOR?
Dul maaşı alan bayanın maaşı yeniden evlenmesi durumunda kesiliyor. Ayrıca dul maaşı alınabilmesi için kişinin çalışmıyor olması gerekmektedir. 

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (kaymakamlık) müracaat yapan 65 yaşını doldurmuş yaşlı yurttaşlara evvela muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor. Muhtaçlık değerlendirmesi; yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile beraber nafaka yükümlülüğü göz önüne alınarak gerçekleşirken kişi başına gelir 701 liranın altındaysa aylık bağlanıyor. Eş ve başvuran kişinin geliri toplamı 1.402 lirayı aşıyorsa aylık bağlanmıyor.

65 Aylığı Nereden Alınır?
65 yaş aylığına hak kazanan kişilere dair ilk maaş ödemesi kişinin ikamet adresinin bağlı bulunduğu ilçedeki Ziraat Bankası şubesinden çekebilirler. Sonraki maaş ödemeleri ise PTT şubelerinden alınabilir.

2021 ÖZÜRLÜ AYLIĞI KİMLERE VERİLİR?
Özürlü aylığı yaş ve engel durumuna göre kişilere verilir. İşte 2021 özürlü aylığı kimlere verilir listesi:

%40-69 Özürlü aylığı:

18 yaşından büyük ve 65 yaşın altında olan,

%40-%69 arası özürlü olan,

%70 ve Üzeri Özürlü Aylığı;

18 yaşından büyük olan,

%70 ve üzeri özürlü olan,

Aylıktan faydalanmayacak kişiler arasında sayılmayan

Hane içinde kişi başına düşen geliri, 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının kamu personeli aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutardan (2013 İkinci altı ayı 243,43 TL) az geliri olan kişilere bağlanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.