1. HABERLER

  2. PTT'den 650 TL Yardım Müjdesi Geldi! Bu Yardımdan Ev Kadını, Esnaf, İşsiz ve Yaşlı Herkese Yararlanabilecek
PTT'den 650 TL Yardım Müjdesi Geldi! Bu Yardımdan Ev Kadını, Esnaf,  İşsiz ve Yaşlı Herkese Yararlanabilecek

PTT'den 650 TL Yardım Müjdesi Geldi! Bu Yardımdan Ev Kadını, Esnaf, İşsiz ve Yaşlı Herkese Yararlanabilecek

650 TL ödeme yapılıyor. İki ayda bir vatandaşların hesabına paraları yatırılıyor. Başvuru yapılması halinde bu haktan yararlanılabiliyor. Paralar PTT'den ya da ATM'lerden çekilebiliyor.

A+A-

650 TL ödeme yapılıyor. İki ayda bir vatandaşların hesabına paraları yatırılıyor. Başvuru yapılması halinde bu haktan yararlanılabiliyor. Paralar PTT'den ya da ATM'lerden çekilebiliyor. Eşi ölen kadınların mağduriyet yaşamaması için devlet tarafından destek sağlanıyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlar için de devlet yardım yapılıyor. İlgili vakıflar aracılığı ile kadınlara para ve sosyal destek yardımı sağlanıyor.

Nakit para desteği sağlanıyor. İki ayda bir 650 TL destek ödemesi yapılıyor. Talepte bulunanlar yararlanıyor. Eşi ölen pek çok kadın hangi haklara sahip olduğunu ve nereye başvurması gerektiğini bilmiyor. 

EŞİ VEFAT EDEN KADIN HANGİ HAKLARA SAHİP

Eşi vefat eden kadınlar çalışmıyor ve herhangi bir güvencesi bulunmuyor olsa bile devlet tarafından belli bir miktar ödeme yapılıyor. Dul maaşı iki ayda bir 650 TL olarak ödeniyor. Kocası ölen kadınlar, eşlerinin son çalışmış olduğu kuruluşun doldurması gereken prim gün sayısı yeterli ise ölüm aylığı hakkı kazanıyor. Sigorta, ölen kocanın emekli olması halinde, kocasının emekli maaşının bir kısmını dul maaşı olarak da verebiliyor.

PARALAR NASIL ÖDENİYOR?

Para PTT şubelerinden alınıyor. Sosyal Yardım Kartı’yla ATM’lerden çekim yapılabiliyor. Ancak kolluk kuvvetleri virüsle mücadele kapsamında bu ödemeyi evlere getiriyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

Eşi vefat etmiş kadın vatandaşlar resmi ikametgahlarının olduğu il/ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na (kaymakamlık içinde oluyor) başvuru yapınca süreç başlıyor. Başvuruda nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge istenmiyor

Kocası ölen kadınlar, talep ederlerse muhtaçlık durumları inceleniyor. Kadın muhtaç olarak tespit edilirse, sivil toplum kuruluşları, Belediyeler ve kaymakamlıklara, sosyal yardımlardan yararlanabilmek için başvuruda bulunabiliyorlar.

İKİ MAAŞ ALMA HAKKI

Eşi vefat eden kadın, ölen babasının da emekli aylığını alabiliyor.Buradaki önemli nokta, ölen koca ve ölen babanın bağlı oldukları sigortaların farklı olması. 

MAAŞLAR HANGİ DURUMLARDA KESİLİYOR?

Dul maaşı alan kadının maaşı yeniden evlenmesi durumunda kesiliyor. Ayrıca dul maaşı alınabilmesi için kişinin çalışmıyor olması gerekiyor. 

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (kaymakamlık) başvuru yapan 65 yaşını doldurmuş yaşlı vatandaşlara öncelikle muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor. Muhtaçlık değerlendirmesi; yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile birlikte nafaka yükümlülüğü dikkate alınarak gerçekleşirken kişi başına gelir 701 liranın altındaysa aylık bağlanıyor. Eş ve başvuran kişinin geliri toplamı 1.402 lirayı aşıyorsa aylık bağlanmıyor.

65 Aylığı Nereden Alınır?

65 yaş aylığına hak kazanan kişilere dair ilk maaş ödemesi kişinin ikamet adresinin bağlı bulunduğu ilçedeki Ziraat Bankası şubesinden çekebilirler. Sonraki maaş ödemeleri ise PTT şubelerinden alınabilir.

2021 ÖZÜRLÜ AYLIĞI KİMLERE VERİLİR?

Özürlü aylığı yaş ve engel durumuna göre kişilere verilir. İşte 2021 özürlü aylığı kimlere verilir listesi:

%40-69 Özürlü aylığı:

18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olan,

%40-%69 arası özürlü olan,

%70 ve Üzeri Özürlü Aylığı;

18 yaşından büyük olan,

%70 ve üzeri özürlü olan,

Aylıktan faydalanmayacak kişiler arasında sayılmayan

Hane içinde kişi başına düşen geliri, 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutardan (2013 İkinci altı ayı 243,43 TL) az geliri olan kişilere bağlanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum