1. HABERLER

  2. Müjde çalışan çalışmayan ev kadınıi esnaf, işsiz, yaşlı herkese 600 TL ödeme yapılacak! PTT’den anında ödeniyor! Bu para herkese ödeniyor...
Müjde çalışan çalışmayan ev kadınıi esnaf, işsiz, yaşlı herkese 600 TL ödeme yapılacak! PTT’den anında ödeniyor! Bu para herkese ödeniyor...

Müjde çalışan çalışmayan ev kadınıi esnaf, işsiz, yaşlı herkese 600 TL ödeme yapılacak! PTT’den anında ödeniyor! Bu para herkese ödeniyor...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler PTT üzerinden hesaplara yatırılıyor. Ancak bu yardımların tek seferlik yapıldığı unutulmamalıdır. İşte; 300-400-600 lira ödeme yolları!

A+A-

İhtiyaç sahibi vatandaşlara her ay binlerce lira ödeme yapılıyor. Sosyal devlet gereği kapsamında çalışsın çalışmasın birçok vatandaş da bu imkanlardan faydalanabiliyor. 300 liradan başlayıp 600 liraya kadar çıkan ödemelerden faydalanmak ise çok kolay. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler PTT üzerinden hesaplara yatırılıyor. Ancak bu yardımların tek seferlik yapıldığı unutulmamalıdır. İşte; 300-400-600 lira ödeme yolları!

Çalışan çalışmayan herkese toplamda binlerce lira ödeme. İhtiyaç sahibi vatandaşlar bu ödemeleri kolaylıkla alabiliyor. Doğum yardımı ihtiyaç sahibi ailelere ödeniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal destek ödemeleri sürüyor ve başvurular halen alınıyor. Başvuru yapan vatandaşlara ödemelerin PTT üzerinden yapılacağı belirtildi. Yapılacak ödemelerden 300 TL'den başlayacak ve çocuk sayısına göre artış gösterebilecek.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin" eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.

600 TL'YE KADAR YARDIM KİMLERE YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bireysel bazda ve tek seferde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılıyor.

Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir.

Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez.

Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur.

Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye'de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN VE NEREDEN YAPILIR?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

HAMİLEYİM, DOĞUM YARDIMI İÇİN BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM?

Hayır, Doğum Yardımı başvurusu canlı doğumlar için yapılabilir. Dolayısıyla canlı doğum gerçekleştirmeniz ve ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğunuzun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işleminin yapılmasının ardından başvuru yapabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI HER AY MI YAPILACAKTIR?

Hayır. Doğum Yardımı tek seferlik bir yardımdır. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan/doğacak her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılacaktır.

Doğumdan sonra çocuk sağ, ancak anne vefat etti. Doğum Yardımından baba yararlanabilir mi?

Doğum Yardımı başvurusu, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması halinde anne üzerinden yapılır.

DOĞUM YARDIMI SADECE ANNEYE Mİ ÖDENİYOR?

Doğum Yardımı başvurusu, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması halinde anne üzerinden yapılır.

Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması veya annenin vefat etmiş olması halinde söz konusu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır..

Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması veya annenin vefat etmiş olması halinde söz konusu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.