1. HABERLER

  2. Müjde büyük zam! En düşük emekli maaşı 3.663 liraya çıkacak! İşte son gelişmeler...
Müjde büyük zam! En düşük emekli maaşı 3.663 liraya çıkacak! İşte son gelişmeler...

Müjde büyük zam! En düşük emekli maaşı 3.663 liraya çıkacak! İşte son gelişmeler...

2022 yılı asgari ücretin 4.253 lira olmasının ardından memurlar da maaşlarına asgari oranında zam yapılmasını istiyor. Ancak asgariye yılda bir, memura yılda 2 kere zam yapılıyor. Böylece aradaki fark kapanmış oluyor. Şayet ekstra zam olmazsa TÜİK'in ilan ettiği enflasyon verileri, yeni yılda memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkıyla birlikte yüzde 15.7 civarında zam alacağına işaret ediyor.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığını açıkladı. Bakanlık ayrıca, 3600 Ek Gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez.

Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz. Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

KÜMÜLATİF NE DEMEK?

Kümülatif birikerek artması yani verilerin birikerek üst üste toplanması anlamına gelir. Örneğin: Ocak ayında 100 satış yapmış bir firma, Şubat ayında 105 satışa ulaşmış. Buradaki kümülatif rakam 205’tir yani Ocak Şubat toplamıdır. Bunun üzerine Mart, Nisan, Mayıs gibi diğer ayların toplamı eklenerek yıl sonunda kümülatif satış rakamı elde edilmiş olur.

Memur maaşına yapılacak zam oranı Temmuz ayında yapılan 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde karar bağlandı. Buna göre, memur maaşlarına 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5 zammın yanı sıra enflasyonun yüzde 3’ü geçmesi durumunda enflasyon farkı kadar zam yapılması kararı alındı.

Memur maaş zammının belli olabilmesi için 2021 yıl sonu enflasyonunun belli olması gerekiyor. TÜİK’in Aralık ayı enflasyonunu 3 ocak 2022 tarihinde açıklayacak. Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte memura yapılacak zam da kesinleşmiş olacak.

Aralık enflasyonu yüzde 3 çıkarsa Temmuz ayında 4.880 lira olan en düşük memur maaşı önümüzdeki Ocak ayında 5,646 liraya, yüzde 4 çıkarsa 5,694 liraya yükselecek. 

Halen 3.166 lira olan en düşük memur emeklisinin aylığı da yüzde 3’lük aralık enflasyonu tahmini ile 3.663 liraya çıkacak. 

Yukarıda yer verdiğimiz rakamlar, normal şartlarda enflasyona göre beklenen zamlı rakamlar... Fakat asgari ücrete yapılan zam gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan kümülatif zam gerçekleşirse, 4.880 TL olan en düşük emekli maaşının yüzde 35 zamla birlikte 6,588 liraya kadar yükselmesi bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve bağlı sendikaların genel başkanları 3600 ek gösterge ve ek göstergeler konusunu asgari ücret belli olduktan hemen sonra gündeme alacaklarının altını çizdi. Yalçın; “Ek zamla ilgili ocak ayının 15’ine ilk maaşlara yetişecek şekilde elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyacağız” dedi.

memur-maasi.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.