1. HABERLER

  2. Milyonlarca Vatandaşın Hesaplarına 1000 TL ödeme yapılacak! TC kimlik numaranızla kontrol edebilirsiniz Hesaplara destek ödemeleri başladı...
Milyonlarca Vatandaşın Hesaplarına 1000 TL ödeme yapılacak! TC kimlik numaranızla kontrol edebilirsiniz Hesaplara destek ödemeleri başladı...

Milyonlarca Vatandaşın Hesaplarına 1000 TL ödeme yapılacak! TC kimlik numaranızla kontrol edebilirsiniz Hesaplara destek ödemeleri başladı...

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından deniz ve iç sularda alışılmış kıyı balıkçılığına yönelik destek ödemeleri için hesaplara 1000 TL para yatırılacağı öğrenildi. İşte ayrıntılar

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından deniz ve iç sularda alışılmış kıyı balıkçılığına yönelik destek ödemeleri için hesaplara 1000 TL para yatırılacağı öğrenildi. 

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Bakanlık tarafından hazırlanan “Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenleme, su ürünleri avcılığı faaliyetinde bulunmak üzere Su Ürünleri Bilgi Sistemi’nde (SUBİS) kayıtlı ve geçerli bir balıkçı gemisi ruhsat tezkeresine sahip iç sularda faaliyet gösterenlerin tamamıyla denizlerde 12 metreden küçük balıkçı gemilerine 2021 ve 2022 senelerinde yapılacak destekleme ödemelerine ilişkin uygulama esaslarını kapsıyor.

Tebliğle küçük ölçekli balıkçılığın sürekliliğinin sağlanması hedefleniyor. Buna göre, destekler, kayıtların güncellemelerinin yapılması, balıkçıların avcılık faaliyetleri ve sosyoekonomik durumlarına ilişkin verilerin toplanması karşılığında verilmekte. Bunun sayesinde, alışılmış küçük ölçekli balıkçılığının sürdürülebilirliği amaçlanıyor.

1450 LİRA ÖDEME

Ayrıca, üretiminin tamamına yakını yerelde ve taze tüketilmesi sebebiyle gıda güvenliğine katkı vermesi, kıyı kesimindeki toplumun geçimine katkıda bulunarak kırsal kalkmanın sağlanması ve kaynakların sürdürülebilirliği öngörülüyor.

Söz konusu destekler, Türkiye’nin deniz ve iç sularındaki avcılık filosunun yüzde 90’ını oluşturan 12 metre altındaki balıkçı gemilerini kapsıyor.
Desteklere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin 14 Temmuz 2021 tarihli sayısında yer almıştı.

Kararla bu yıl destekleme kapsamına alınan gemi boyunda ve ödenecek tutarlarda artışa gidilmişti. Boyu 0-4,99 metre olan deniz ve iç su balıkçı gemileri için adet başına 1000 lira, 5-7,99 metre olanlar için 1250 lira, 8-9,99 metre olanlar için 1350 lira, 10-11,99 metre deniz balıkçı gemileri ile 10 metreden büyük iç su balıkçı gemileri için 1450 lira destek ödemesi yapılması kararlaştırılmıştı.

2021 ve 2022 yıllarını kapsayan söz konusu desteklerde bu senea ilişkin ödemelerin yıl bitmeden yapılması düşünülüyor.

Uygulama tebliğine göre, Marmara Denizi’ndeki müsilajdan etkilenen balıkçılara, bu sene 2 kat destek verilecek.

Bu kapsamda, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova’daki tezkere sahibi gemilere, gerekli belgeleri ibraz etmeleri kaydıyla her gemi için belirlenen birim destek tutarının 2 katı ödemede bulunulacak.

Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için ilgili yıl için ayrılan ödenekten karşılanacak ve gerekli paranın aktarılmasını takiben Bakanlık tarafından banka aracılığı ile yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.