1. HABERLER

  2. Milyonlarca memura ve emekliye '3600'zam müjdesi! Devrim niteliğinde çalışma!
Milyonlarca memura ve emekliye '3600'zam müjdesi! Devrim niteliğinde çalışma!

Milyonlarca memura ve emekliye '3600'zam müjdesi! Devrim niteliğinde çalışma!

Milyonlarca kamu personeli ilgilendiren 3600 ek gösterge zammıyla ilgili çalışmalar başlıyor. Çalışmalar tüm kamu personellerini kapsayacak şekilde genişlediğinde ayrıntılı bir hesaplama yapılacak.

A+A-

Milyonlarca kamu personeli ilgilendiren 3600 ek gösterge zammıyla ilgili çalışmalar başlıyor. Çalışmalar tüm kamu personellerini kapsayacak şekilde genişlediğinde ayrıntılı bir hesaplama yapılacak.

Hazırlanacak yasa taslağı ile sistem devreye girecek. Böylece ünvanlar arasındaki gösterge dengesizliği giderilecek. Anlaşmayla tamamlanan toplu sözleşme neticesinde milyonlarca kamu personeliun 2 senelik zamları ve sosyal hakları belirlendi.

Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in ilgili yazısı şöyle; Yeni zamlı maaşlar 2022 Ocak ayı ile beraber hesaplara yatırılacak. 6 aylık enflasyon zam oranını geçerse enflasyon farkı da maaş zammına ilave edilecek. Ayrıca aile yardımı gibi ek ödemeler de zamlandığı için kamu personeliların alacağı ücretler artacak.

KAPSAMI GENİŞLETİLECEK 

Zamlardan sonra kamu personeliların gözü şimdi 3600 ek gösterge ile alakalı çalışmalara çevrildi. 3600 ek gösterge önce polis, hemşire, din görevlileri ve öğretmenler için gündeme gelmiş bu konu da bazı çalışmalar da yapılmıştı. Fakat sorunun diğer kamu personelilar için de ortada olması ile kapsamın genişletilmesi gündeme geldi.

Çünkü ek göstergeler arasında dengesizlikler de bulunuyor. Örneğin bir şube müdürünün ek göstergesi 2200 iken onun emrinde çalışan bir kamu personeliun ek göstergesi 3600 olabiliyor. Çalışmayla unvanlar arasındaki ek gösterge dengesizliğinin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

DEVRİM NİTELİĞİNDE ÇALIŞMA 

Tasarruf teşvik fonu, taşeronların kadroya geçirilmesi, emeklilere intibak sağlanması gibi devrim niteliğinde bir değişiklik olacak ek gösterge düzenlemesi ayrıntılı bir çalışmayı da içeriyor.

Öncelikle 657 sayılı devlet kamu personeliları yasasının ek gösterge cetvelindeki tüm unvanlar bir kez daha değerlendirmeye alınacak. Dolayısıyla kapsam öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin dışında kalan unvanların da gözden geçirilmesini sağlayacak.

Bu noktada şube müdürleri, şefler, daire başkanları, müfettişler, kariyer meslek dalları, uzmanlar, genel müdür yardımcıları, üniversitelerdeki genel sekreterler, daire başkanları gibi idareci kadroları da kapsayabilecek. Bu noktada idareci olmayan kamu personeli kadrolarının da gözden geçirilmesi bekleniyor.

Söz konusu çalışma için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ile beraber Hazine Maliye Bakanlığı, SGK ve Cumhurbaşkanlığı bürokratları ortak çalışmalar yapacak. İşin mali boyutunun bulunması dolayısı ile yapılacak artışlar ve kapsamları da bir kez daha hesaplanmış olacak.

Söz konusu ayrıntılı çalışma sonrasında hazırlanacak taslak TBMM'ye gönderilerek yasalaştıktan sonra devreye girecek. Yasanın ayrıntılarında kimlerin bu artıştan nasıl yararlanacağı, maaş artışlarının kimleri kapsayacağı da belirlenecek. Taslağın 2022 senesinde Meclis'e gelmesi bekleniyor.

EMEKLİLER YER ALACAK MI? 

Çalışmalar sırasında göz önüne alınacak konulardan bir tanesi de ek gösterge artışının kapsamı olacak. Daha önce yalnızca 4 senelik üniversite mezunu ve belli meslek gruplarını kapsayacak bir çalışma yapılmıştı. Şimdi bu kriterlerin değişip değişmeyeceği de değerlendirilecek.

Statüye göre artış yapılırsa lise mezunları da faydalanacak. Ayrıca ek gösterge artışının yalnızca mevcut kamu personeliları mı yoksa emekli olmuş kamu personeliları da mı etkileceği de yine çalışma gündeminde olacak.

Memurların maaş hesabında kullanılacak olan ölçütlerden bir tanesi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla beraber asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.

Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla beraber evvela 2 milyona yakın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

Memurların maaş hesabında kullanılacak olan ölçütlerden bir tanesi olan ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir kamu personeli ile daha düşük olan bir kamu personeliun alacağı maaş miktarı aynı olmuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.