1. HABERLER

  2. Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Müjde Geldi Tüm Borçlar siliniyor Devlet ödeme yapılacak! Hemen başvurunuzu yapın
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Müjde Geldi Tüm Borçlar siliniyor Devlet ödeme yapılacak! Hemen başvurunuzu yapın

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Müjde Geldi Tüm Borçlar siliniyor Devlet ödeme yapılacak! Hemen başvurunuzu yapın

Gelir testi yaptırmayanların 30 Kasım’a kadar gelir testine müracat etmeleri ve hane içerisindeki gelirinin asMilyonlarca yurtdaşın sağlık harcamalarının finansmanını sağlamakta olan genel sağlık sigortası ve prim borcu olanlara yeni imkânlar sunuluyor.

A+A-

Gari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti durumunda borçları silinecek, primi devlet tarafından ödenecek. İşte detaylar...

DEVLET ÖDEYECEK

Daha önce hiçbir gelir testi yaptırmayan GSS sigortalılarının 30 Kasım'a kadar gelir testine müracat etmeleri ve hane içerisindeki gelirinin minimum ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti durumunda borçları silinecek, primi devlet tarafından ödenecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu genel sağlık sigortası konusunda merak edilen sorulara yanıt verdi. Milyonları ilgilendiren sağlık primine ilişkin merak edilen soruların cevapları şöyle:

GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAVRAMI NEYİ İFADE EDİYOR?

Genel sağlık sigortası; kişilerin evvela sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlamakta olan sigortayı ifade ediyor. Ekonomik gücü, talebine bakılmadan ortaya çıkacak hastalık riskine karşı sağlık hizmetlerine eşit biçimde erişimi sağlıyor.

KİMLER GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMINDA?

Zorunlu olarak herkezin genel sağlık sigortası kapsamına alınması Ocak 2012'de başladı. Kapsam dışı olarak isimlendirilen banka sandıkları mensupları, hükümlü tutuklular, yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olanlar denilen kesim hariç dahil olmak üzere Türkiye'de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamında yer almakta.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, 65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer avukatlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan herkes genel sağlık sigortası kapsamında bulunuyor.

BU YIL İÇİN GSS PRİM TUTARI NE KADAR?

Geliri brüt minimum üçte birinin üstünde olan kişilerin ödemesi gerekli olan prim tutarı brüt minimum ücretin yüzde 3'ü tutarındadır. Bu sebeple bu sene için bu kapsamdaki kişilerin ödeyeceği prim tutarı aylık 107.33 lira.

ŞARTLAR AYNI MI?

Eski yeşil kartlılar sağlık hizmet sunucularına başvuru etmeleri halinde herhangi bir şart aranmıyor. Primini kendi cebinden ödeyen kişiler için ise 2 temel kural var; bu kişilerin otuz gün prim ödemesinin bulunması ve 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Daha önce hiç gelir testi yaptırmayan GSS sigortalılarının, 30 Kasım 2021'e kadar gelir testine müracat etmeleri ve hane içerisindeki gelirlerinin minimum ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek.

SAĞLIK PRİMİ BORÇLARINDAN KURTULMAK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR?

Son yapılandırma kanunu ile hiç para ödemeden ya da ödeme kolaylığıyla borçtan kurtulma imkanı getirildi. Eğitimini tamamladıktan sonra bir işte çalışmayanların, sigortalı çalışırken sonradan işsiz kalanların yapılandırma süresi dolmadan önce borcunun bulunup bulunmadığını e-Devlet üstünden sorgulaması gerekmektedir. Başvuru koşulu bulunmuyor, borçların faizleri otomatik şekilde silindi. Borcun ana parasını ödeyenler de faiz, ceza ile karşılaşmayacak.

KISMİ SÜRELİ, PART-TIME ÇALIŞANLAR GSS KAPSAMINDA MI?

Daha daha önce kısmi süreli ve çağrı üzerine çalışanlar ile çalışmakta olduğu saat karşılığında ücret alanlardan saat ücretli çalışanlardan 20 gün ve altı sürelerde çalışanlar eksik günlerine ait sağlık primlerini otuz güne tamamlıyordu. Mart 2020 tarihinde yapılan düzenlemeyle bu süre 8 gün ve daha az çalışanlar olarak düşürüldü.

GELİR TESTİ İŞLEMİ NEDİR? KİMLER YAPTIRMAKTADIR?

Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşların genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Bugüne kadar gelir testine hiç başvurmamış olanlar 2021'in Kasım ayına kadar başvurabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.